Nors rusai išdidžiai skelbia užėmę Soledarą, dėl kurio pastarosiomis savaitėmis vyksta kruviniausi mūšiai, Kyjivas tai kategoriškai neigia. Vis tik tai, kad rusai galimai užėmė visą Soledarą ar bent didelę dalį jo, skelbia ir Jungtinių Valstijų Karo studijų institutas. Neva pro langus Soledare rusų samdiniai mojuoja privačios „Wagner“ kariuomenės vėliavomis.
Tačiau tokie vaizdai, anot Ukrainos, dar nieko nereiškia – ukrainiečiai skelbia Soledare vykdantys kontrpuolimą. O tai, kad miestas, įsikūręs netoli Bachmuto, yra ukrainiečių rankose, savo naktiniame kreipimesi patvirtino ir Ukrainos prezidentas, nors rusai tikina Soledarą užėmę dar ketvirtadienį vakare.
„Šiandien ypač noriu paminėti desantininkus iš 77-osios atskirosios desantininkų brigados, kurie kartu su 46-osios oro desantininkų brigados kariais gina savo pozicijas Soledare ir daro priešui didelių nuostolių“, – teigia Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
O už maždaug 4 kilometrų nuo Soledaro esantys CNN žurnalistai tikina, kad bet koks Ukrainos atsitraukimas yra organizuotas.
Beje, Jungtinių Valstijų karo studijų institutas skelbia ir daugiau įdomių duomenų – esą net jei rusai išties užims Soledarą, tai jiems nepadės apsupti Bachmuto. Tad mūšio dėl Soledaro laimėjimas jiems būtų labiau moralinė, o ne taktinė pergalė.
Savo ruožtu ukrainiečiai šiose apylinkėse pasiekė ir pergalių – skelbia sunaikinę okupantų karinę bazę Bachmute.
Ukrainiečiai rusams keršija ir už mus, o tiksliau – už sausio 13-osios aukas. Ant šaudmenų užrašę žuvusiųjų lietuvių vardus siunčia okupantams linkėjimų.
O rusai, kaip visada, negalėdami pasiekti pergalių mūšio lauke, taikosi į beginkliys gyventojus arba civilinę infrastruktūrą. Šįkart apšaudė autobusų parką Chersone – suvarpyti 16 čia stovėjusių autobusų. Nutrauktos ir elektros linijos. Per šią ataką vienas žmogus buvo sunkiai sužeistas.
Tačiau netrukus okupantams pasiekti pergalių mūšių lauke gali būti dar sunkiau – panašu, kad reikalai dėl sunkiųjų vokiškų tankų „Leopard“ gali greitai pasistūmėti į priekį. Vokietijos vicekancleris pareiškė, kad Berlynas neturėtų trukdyti Lenkijai perduoti savo tankus Kyjivui. Tik esą kol kas Vokietija iš Lenkijos nesulaukė užklausos dėl „Leopard“ perdavimo Ukrainai. Kad gali Ukrainai padovanoti nedidelį skaičių šių tankų, pareiškė ir Suomija – tiesa, tik tuomet, jei tai padaryti nuspręs ir daugiau Europos valstybių. Tačiau NATO žada stiprinti ne tik Ukrainos gynybą, bet ir savo rytinį flangą. Esą aljansas savo lėktuvus siųs į Rumuniją, iš kur stebės Rusijos karinę veiklą.
Karo nusikaltimai šiurpina
Išlaisvintose Ukrainos teritorijose į dienos šviesą lenda vis daugiau žiaurių okupantų karo nusikaltimų. Tai, ką teko patirti kai kuriems gyventojams, turbūt niekas net pikčiausiam priešui nelinkėtų. Anksčiau buvo Chersono verslo centro rūsys – miestą užėmusi Putino orda jį parvertė kankinimų patalpa.
Ant kėdės surišta sėdėjo ir Oksana, kuri pasakoja, kad žiaurūs rusų kariai ją vis suimdavo ir kankindavo.
„Kai tau ant galvos yra maišas ir tave muša, negali kvėpuoti, apsiginti. O kai jie pradėjo ištraukinėti mano nagus, vienas skausmas keitė kitą. Turėjau tik vieną norą – prisijungti prie mirusio vyro“, – pasakoja Chersono gyventoja Oksana Minenko.
Oksanos vyras žuvo pirmąją Kremliaus invazijos dieną, gindamas Chersoną. Bejėgė moteris turėjo iškęsti baisiausius kankinimus, nes nenorėjo koloboruoti su okupantais. Jai rusai ne tik ištraukė nagus, bet ir kišo rankas į verdantį vandenį, o šautuvo buožėmis daužė taip smarkiai, kad jai prireikė plastinės operacijos.
„Nepraradau sąmonės, manęs neprievartavo. Tačiau aš buvau kaip žalia mėsa. Galima sakyti, buvau gyvas lavonas“, – kalba Oksana.
O vyras, nenorintis rodyti savo veido, taip pat pasakoja apie žiaurus rusų kankinimus, kuriuos jam teko patirti. Jį sulaikę okupantai liepė jam išsirengti ir atsistoti prie sienos.
„Jie prie mano genitalijų prijungė elektros laidus ir kratė elektra. Jie klausė klausimų, aš į kai kuriuos atsakiau. Tada jie perkėlė laidus ant mano ausų ir padidino elektros srovės stiprumą. Kai elektros srovė pasiekė mano galvą, apalpau“, – sako Chersono gyventojas Andriy.
Šiuos rusų karo nusikaltimus dabar tiria tarptautiniai specialistai – kol kas žinoma, kad vien šiose patalpose rusai kankino bent 30 žmonių. Tyrimui stumiantis į priekį, šis skaičius gali išaugti dešimtimis ar šimtais kartų. Jau dabar aišku, kad vien Chersono regione rusai įvykdė arti 8 tūkstančių, visoje Ukrainoje – per 50 tūkstančių karo nusikaltimų.
O kariai Ukrainos šiaurėje, Voluinės srityje, kuri ribojasi su Baltarusija, rengia sausumos pajėgų pratybas.
Taip jie ruošiasi galimai naujai Rusijos atakai iš Baltarusijos teritorijos – esą būtent iš čia jie gali sugalvoti šturmuoti Kyjivą:
„Jeigu jie ateis, jie taps priešais. Čia gyvena mūsų šeimos. Čia mūsų namai, mūsų žemė. Kiekvienas karys turi karinės patirties. Visi 100 procentų pasiruošę sutikti priešą.“
„Mes giname savo gimtąją šalį. Negali būti didesnės motyvacijos.“
Ukrainos gynybos ministras kalba apie tai, kad nors Rusija ruošiasi naujam puolimui pavasarį, greičiausiai jį Kremlius vykdys ne iš Baltarusios teritorijos. Mat, anot jo, toks puolimas užtruktų ilgai, o okupantai neturi pakankamai išteklių.