• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje oficialiai startavo visuotinis gyventojų pajamų ir turto deklaravimas. Ir, nepaisant to, kad su pandemija gyvename antrus metus ir mokesčių inspekcijos skyriai uždaryti, žmonės vis vien bando į juos patekti.

Lietuvoje oficialiai startavo visuotinis gyventojų pajamų ir turto deklaravimas. Ir, nepaisant to, kad su pandemija gyvename antrus metus ir mokesčių inspekcijos skyriai uždaryti, žmonės vis vien bando į juos patekti.

REKLAMA

Tenka apsisukti ir, kad ir kaip kai kuriems nesinorėtų, bandyti deklaruoti pajamas internetu. Tiesa, ir čia nepatogumai – dėl didelio gyventojų srauto deklaravimas internetu stringa.

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) darbuotojams jau vakar – dar prieš oficialų visuotinio deklaravimo startą – teko atsiliepti į 8000 skambučių. Maksimaliai 360 darbuotojų galės atsiliepti į 11,5 tūkst. skambučių per dieną.

Gyventojų aptarnavimas gyvai dėl pandemijos nevysta, bet panašu, kad lietuviai be pagalbos – niekaip. Sostinėje prie VMI durų kas kelias minutes vis pasirodo vienas kitas tautietis, tikisi patekti vidun, bet tenka nusivilti:

REKLAMA
REKLAMA

„Uždaryta. Aš norėjau pažiūrėti, ar dirba, ar ne.“

„Jeigu visą laiką taip bus, kaip sakant, tai čia žinai – nelabai malonu.“

„Žmonės kiti nemoka šituo internetu naudotis, tai kaip, nežinau. Buvo anksčiau, kaip buvo, geriau.“

REKLAMA

Netrukus prie inspekcijos jau stoviniuoja ir labiau nei kiti užsispyrusi vilnietė Janina. Dar pamena, kaip pernai deklaraciją pildyti internetu nesisekė.

Jo, aš bandžiau praeitą kartą dėl deklaracijos pasiskambinti, tai gal iš kokio 10 karto. Ir tai tik vakare – į darbo pabaigą.“

Paaiškėjo, kad teks grįžti namo ir bandyti prisijaukinti internetą. Arba rašyti prašymą ir jį čia atnešti.

Deja, ir internete ne viskas veikia. Kaip ir kasmet tūkstančiams lietuvių nuo ryto bandant pateikti deklaracijas – elektroninė sistema tiesiog užstringa. VMI teisinasi ir linki kantrybės.

REKLAMA
REKLAMA

„Kai tik išeina vieša žinutė, kad jau prasidėjo GPM deklaravimas, dauguma gyventojų suskumba prisijungti prie sistemos ir bandyti teikti duomenis. Ir, be abejo, momentiniai būna tam tikri sunkumai prisijungti“, – sako Vilniaus apskrities mokesčių inspekcijos viršininkė Virginija Ginevičienė.

Deklaruoti pajamas ir turtą lietuviai šiemet, kaip ir pernai, turės du mėnesius – iki gegužės 3 d. 200 tūkst. lietuvių, daugiausiai vykdantys individualią veiklą suskubo tai padaryti nelaukdami oficialaus starto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pateikdami duomenis lietuviai privalo deklaruoti pajamas ir už parduotas 3 m. neišlaikytas transporto priemonės ir 10 m. neišlaikytą NT. Taip pat gavę palūkanų iš bankų, įmonių, didesnes nei 500 eurų palūkanas už indėlius. Pajamas už nuomą ir dovanas viršijančias 2500 eurų. 

O mokantys draudimo, pensijų fondų įmokas ar už mokslą, kaip ir kasmet tikisi susigrąžinti mokestines permokas. Pernai beveik 850 tūkst. lietuvių susigražino 184 mln. eurų. Vidutiniškai po 200 eurų. Nuo pernai, beje galima susigrąžinti dalį oficialių išlaidų už būsto ar automobilio remontą ir mažamečių priežiūrą. Pernai lietuviai už tokias paslaugas susigrąžino per 3 mln. eurų mokesčių.

REKLAMA

„Susigrąžinimo tvarka lieka galioti, kaip ir ankstesniais metais – tai yra liepos 31 d. yra tas terminas, kada pagal teisingas deklaracijas VMI ir atiduoda, perveda žmonėms pinigus“, – pasakoja Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė.

O dalis gyventojų, pavyzdžiui, deklaruodami pajamas už individualią veiklą turi atvirkščiai – sumokėti mokesčius už praėjusius metus. Tiesa, tokiems gyventojams pernai galiojo mokestinės pagalbos priemonės – laiku neatsiskaičius su valstybe nebuvo skaičiuojami delspinigiai ir išieškomi pinigai. Šiemet teks susimokėti laiku.

REKLAMA

„Visgi šių metų deklaravimo metu gyventojai, kurie deklaruos mokėtinas GPM sumas – jiems terminas sumokėti yra gegužės 3 d., tai toks yra skirtumas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį“, – teigia VMI atstovė Rūta Asadauskaitė.

Kartu su pajamų ir turto deklaracijomis gyventojai gali nuspręsti, kam skirti dalį savo GPM. Pernai tuo pasinaudojo ir savo mylimoms politinėms partijoms, menininkams, profsąjungoms ar paramos gavėjams skyrė daugiau nei 20 mln. eurų savo sumokėtų mokesčių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų