Vienuolikmetė Karolina turi korekcinį korsetą, kuri pradėjo nešioti dar prieš ketverius metus, kai jai buvo diagnozuota skoliozė – stuburo išlinkimas į šoną.
„Man su juo buvo gan sunku, nes buvo sunkiau pajudėti“, – pasakoja Karolina.
Su korsetu Karolinai reikėjo išbūti bent 22 valandas per parą, tik sportavo mergaitė be jo. Tačiau su metais stuburas nesitiesė, skoliozė progresavo. Kai medikai pranešė, kad stuburą operuos, Karolina sako neišsigandusi – norėjo atsikratyti korseto.
„Aš šiaip nelabai bijojau, nes geriau būtų operacija, o ne įtvaras, nes tenai buvo pragaras su juo“, – sako Karolina.
Karolinos mama džiaugiasi, kad dukrai pavyko atlikti inovatyvią operaciją. Sako, kad jos laukė metus.
„Norėjom išlaukti, nes dabar dar tinkamas amžius jos tai operacijai, tai vat ilgai laukėm. Atskrido profesorius iš Suomijos, kartu su daktaru iš Santariškių išoperavo, ir išskrido“, – kalba Karolinos mama Gintarė Cvekelienė.
Moteris pasakoja, kad operacija truko ilgai – apie 5 valandas.
„Baisu, kad viskas būtų gerai, kad kuo greičiau tie visi skausmai... Šeštadienį, sekmadienį dar buvo baisu, visi tie skausmai, netikėjau, kad atsikels po kelių dienų ir vaikščios. Ir sėdi, ir vaikšto – viskas puiku“, – sako Karolinos mama Gintarė.
Karolinos stuburo tiesinimo operacija atlikta nauju, Baltijos šalyse dar netaikytu metodu. Operavęs gydytojas pasakoja, kad įprastai operacijos būdavo atliekamos prie stuburo prieinant iš nugaros, ir fiksuojant jį titaninėmis konstrukcijomis, akimirksniu jį atstatant. Tačiau tokia operacija skausmingesnė, reikalauja daug ilgesnio atsistatymo laiko, o po jos taisoma stuburo vieta suauga į vieną kaulą, stuburas praranda mobilumą.
„Ką mes darom naujovišku būdu, tai ligonis yra paguldytas ant šono ir tokiu būdu mes dirbame su slanksteliais, sukame sraigtais ir dedama speciali juosta, ir tokiu būdu stuburas augdamas, palaipsniui vyksta pačios skoliozės korekcija“, – teigia vaikų ortopedas-traumatologas Giedrius Bernotavičius.
Medikas pasakoja, kad inovatyvų metodą atrado, kai stažavosi ir iškeliavo į Ameriką.
„Kur tos operacijos daromos maždaug 10 metų ir tiesiog žinodamas tai, kad tokios operacijos yra, buvau toj pačioj Suomijoj, pas profesorių, kuris ir atvažiavo pas mus, mes esame su juo geruose santykiuose, ir nusprendėm, kad gerai būtų tą operaciją daryti Lietuvoje“, – sako G. Bernotavičius.
Tačiau, anot daktaro, tokia operacija tiks dar tik augantiems vaikams.
Anot Bernotavičiaus, specializuoti stuburiniai implantai tokiai operacijai kainuoja apie 15 tūkstančių eurų. Šį kartą implantus nupirko ligoninės paramos fondas, o dabar kalbamasi su ligonių kasa dėl implantų kompensacijos. Jei pavyktų juos kompensuoti, tokios operacijos bus daromos nemokamai ir ateityje.