Apie tai plačiau domėjosi laidos „Karštai su tv3.lt“ žurnalistai.
Elektros kainos pakilo daugiau nei dvigubai
Šiemet gyventojai apstulbo gavę ne tik sąskaitas už šildymą, bet ir už elektrą. Vilnietis Tomas juokiasi pro ašaras, nes vien už elektrą šiemet moka daugiau nei dvigubai daugiau – vietoj 90 eurų jis gavo 240 eurų sąskaitą.
„240 eurų, kai paverti į litus, tai išvis beveik 1000 litų už elektrą, namas 150 kvadratų. Tai čia keli televizoriai, vaikai, kompiuteriai, bet vis tiek – čia žiauru“, – pasakojo vilnietis Tomas.
Namas nėra šildomas elektra, tam naudojamos dujos. Tad šimtus eurų prisuko jungiama šviesa, skalbimo mašina, dar keli prietaisai. Tokių žmonių kaip Tomas Lietuvoje yra ir daugiau, nes dėl elektros rinkos liberalizavimo proceso rinkdamiesi elektros tiekėją jie pasirinko elektros kainą susieti su kainomis elektros biržoje.
„Ir labai sunku susigaudyti šiaip. Aš nežinau, kaip vyresni žmonės gaudosi, čia reikia jau.. Aš su skaičiais dirbu. Suprasti, kas VPN‘as, skirstomieji tinklai, ten trys dedamosios yra ir plius dar ta elektros kaina, ir suprasti, kas ką ima ir kurią ten tą kainą fiksuoti ir kaip ką daryt... Ten dar ESO turi kelis planus“, – pasakojo Tomas.
Mažinti PVM elektrai kol kas neplanuoja
Kol žmonės skaičiuoja paskutinius pinigus, valdžia mažinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) elektrai, bent kol kas, neplanuoja.
„Tiems žmonėms kainos yra pakilusios labai ženkliai, bet jeigu taikytume lengvatą visai elektrai, tai būtų itin netaikli lengvata ir, kaip sakiau, daliai žmonių būtų tiesiog būtų pigiau negu praėjusiais metais, o ta nedidelė grupė žmonių, kurie visgi turi išaugusias elektros kainas, jiems ta lengvata nelabai ir padėtų“, – tikino finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Tad mažinant PVM šildymui kartu siūloma parama investuoti į saules elektrines.
„Saulės elektrines galima statyti tiek nutolusias, tai reiškia, kad kiekvienas daugiabutyje gyvenantis žmogus gali įsigyti nedidelę dalį tos elektrinės ir pasidengti tiek, kiek jis vartoja, elektra iš tos elektrinės. Tokiu atveju valstybė kompensuoja iki 30 proc. visų investicijų ir tokia investicija pakankamai greitai atsiperka“, – aiškino energetikos ministras Dainius Kreivys.
Bet sąskaitas dabar turintys mokėti gyventojai yra neviltyje – jas reikia apmokėti jau dabar.
„Galėtų, ar kažkokį PVM, ar kažkaip laikinai, kažkaip suamortizuoti tą kainą, kad nebūtų tokio šoko visiems žmonėms. Dabar tai kuras, benzinas brangsta, dujos brangsta, elektra brangsta, žiauru“, – piktinosi vilnietis Tomas.
„Apie tas saulės elektrines, iš tiesų, jau ir diskutuoti yra šiek tiek, juokinga, nes situacija yra tokia su jomis, kad jų statymas, jų projektavimas užtruks labai ilgą laiką. Tai šiuo atveju žmonės, geriausiu atveju, pajus galbūt kitų metų žiemą, bet tikrai ne dabar“, – teigė Seimo narė Agnė Širinskienė.
Siūlo ir kitų būdų
Seimo opozicija siūlo kitą būdą sumažinti žmonių sąskaitas – nurėžti pelnus Lietuvos energetikos milžinams. Pirmiausia, „Ignitis“ bendrovei, kuri iš žmonių uždirba dešimtis milijonų eurų, o vadovams išmoka didžiules algas ir dividendus.
„Yra nenormalu, kada valstybinės įmonės, pavyzdžiui, tokios kaip „Ignitis“, gauna didžiulius pelnus, 2-3 kartus didesnius, tačiau niekaip neprisideda prie kainų amortizavimo, prie augančių kainų amortizavimo, tuo savo pelnu nepasidalina. Tai čia jau Vyriausybė turėtų imtis žingsnių priimant tam tikrus sprendimus“, – tikino europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė.
„Dividendus ne „Ignitis“ moka, dividendus gauna biudžetas valstybės, tai iš valstybės biudžeto yra ir mažinami PVM, ir kiti visi dalykai. Tai yra ta pati kišenė, tai sakykim, perdedi iš vienos į kitą, o opozicija užsiima populizmu“, – atkirti energetikos ministras D. Kreivys.
„Palaikyčiau idėją, kad valstybė, pavyzdžiui, galėtų pasiskolinti rinkose ir per „Ignitis“ arba per kažkokias kitas bendroves tiesiogiai kompensuoti įmonėms ir vartotojams dalį tų kaštų padidėjimo arba praradimo, kurias įmonės ir žmonės patyrė dėl energetinių išteklių pabrangimo, nes tai būtų greičiausias, paprasčiausias, efektyviausias sprendimas, kuris duotų, realiai, didesnį efektą rinkai, negu, tarkim, mokesčių mažinimas“, – teigė ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
Vis tik išlieka problema, kaip paskirstyti, kad paramą gautų pirmiausia tie, kurie susiduria su didžiausiais finansiniais sunkumais.
„Teoriškai paskaičiavus, tarkim, kad mes tarifą sumažintume 1 centu visiems gyventojams, tai mažiausiai uždirbantieji ir tie, kurie mažiausiai suvartoja elektros energijos, per metus galėtų sutaupyti iki 10 eurų“, – aiškino „Ignitis grupės“ ryšių su visuomene vadovas Artūras Ketlerius.
Tad dabar pereinantys nuo valstybės reguliuojamos elektros kainos prie laisvosios rinkos turėtų išsitraukti skaičiuotuvus ir gerai pasukti galvą, iš kur ir už kiek pirks elektrą, kad išvengtų nemalonių staigmenų.
Visą reportažą žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.
Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19:30 per TV3 televiziją.
VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA: