Dėl vaikų ir savęs vilnietis Algis balkoną, ir erdvę po juo, puošia maždaug dešimt metų. Personažų dairosi visur, sako ir turguje randa, ir prekybos centruose. Tad vietą čia rado flamingai, varna, gandras, papūga, smulkesni paukščiai. Kas prie ko sutūps, fantazuoja pats idėjos autorius.
„Pas mane fantazijos užtenka. Tik va dar niekaip sparnų negaliu padaryti. Nes uždedu, vėjas papučia, ir jie nukrenta“, – sako vilnietis Algis Davalga.
Statybininku dirbęs vyras naktimis balkoną dar ir apšviečia.
Neatsispyrė pagundai jėgas išbandyti ir savo balkoną išpuošti kaimyną stebėjęs Kazys. Tik skirtingai nei Algis, šis vilnietis puošiasi ne pirktiniais daiktais, o tuo ką išmeta kiti.
„Ten išmetė, aš paėmiau ir padariau. Meškiukas, o ten vėžliai“, – pasakoja vilnietis Kazys Rusak.
Ir ne tik Vilniuje, kitose šalies miestuose taip pat gausu aplinką puošiančių taip, kad dažnas pamatęs smarkiai nustemba, suglumsta ar tiesiog leipsta juokais. Kai kas tokius menininkus vadina tiesiog keistuoliais. Na, kad ir šiuo atveju, kaunietis savo kieme augančius medžius nuspalvino raudonai. Praeiviai tokį meną vertina atsargiai:
„Vieniems labai patinka, o kitiems… na skonio reikalas. O kiti atvirkščiai sako, o ne tinka.“
O štai prie daugiabučio meną kuria Vilgailė. Kelis dešimtmečius šią vietą puoselėjanti moteris neslepia, labai dažnai aplinkiniams tampa rakštimi, ir puoselėtiį tokį grožį darosi vis sudėtingiau. Žmonės piktinasi ir senais batais ant medžio, kardu, tautine atributika. Tad dažnas ne sykį grasino visą tai sunaikinti.
„Atvarysim buldozerį, čia mes viską sutvarkysim, mes čia viską panaikinsim… tai man regis… Tai jau vien nuo tokių žodžių, prieš žmones, kurie į žemę kiša rankas. Ir už pinigus. Gi reikia trąšų, reikia visko. Čia juk grožis yra“, – teigia kaunietė Vilgailė Butkevičienė.
O socialinėje erdvėje net speciali grupė susikūrė – žmonės dalijasi tokiais, atsitiktinai kiemuose aptiktais grožiais: kas į klozetą patupdo tują, o kas po balkonu pasodina sovietmečiu taip mėgtas, iš mašinų padangų raižytas gulbes. Tiesa, mūsų daugiabučių menininkai juokauja, iki Ukrainos ar Rusijos lietuviams dar toli.
Štai akį rėžianti psichodelinė laiptinė viename Kijevo daugiabutyje. Moteris ją pavertė mistiniu urvu. O štai kitas ukrainietis pensininkas namo laiptinę padabino beveik taip, kaip atrodo Versalio rūmai. Dizaino meno mokanti Lina vis tik pataria tokiu liaudies grožio suvokimu nesižavėti. O aplinka laiptinėje ar po balkonais puošti apdairiai. Kitaip apsijuoksime prieš visą pasaulį. Nes tai kas buvo madinga prieš dvidešimt ar trisdešimt metų, šiandien gali būti laikoma beskonybe.
„Tie sprendimai su pliušiniais meškiukais, spalvotomis padangomis ar plastikiniais flamingais, mes jų nelaikome estetiškais ir gražiais. Gal kažkada taip atrodė, kai nieko daugiau nebuvo. Dabar mes galim visai kitaip kurti aplinką“, – kalbėjo „Geltono karučio“ vadovė Lina Liubertaitė.
Štai todėl vietoj tvoros iš automobilių padangų, dizainerė siūlo kitus sprendimus.
„Rudinto metalo laikikliai gėlėms, tarkim, kad jos neišvirstų, galima įsigyti, kad jie susukti tarkim, tai gali būti kaip meno kūriniai. Kur kažkokios paukštukų ar gėlių imitacijos. Ar kažkokie augaliniai motyvai“, – sako L. Liubertaitė.
Plastikines, įvairias kitokias kičines dekoracijas, kuo puikiausiai galima pakeisti gražiu dekoru, kuris, kaip sako žinovė, ne juokins, o tikrai privers praeivius žavėtis.