Vilniaus apskrityje per pirmąjį šių metų mėnesį užfiksuoti trys kokliušo protrūkiai. Visi infekcijos protrūkiai kilo šeimose, kuriose vienas po kito užsikrėtė neskiepyti vaikai. Vienas kokliušo protrūkis kilo Vilniaus mieste, kiti du – Trakų rajone. Čia kokliušu susirgo dviejų skirtingų šeimų vaikai. Kokliušu susirgusieji vaikai yra nuo dviejų iki 11 metų amžiaus. Visi jie lanko vaikų ugdymo įstaigas.
„Tarp šitų devynių patvirtintų kokliušo atvejų yra trys šeiminiai protrūkiai. Tai reiškia, kad serga vienoje šeimoje gyvenantys asmenys. Šiuo atveju yra vaikai, visų jų tėveliai atsisakė skiepų“, – sako vyriausioji specialistė Eglė Korkut.
Specialistai atkreipia dėmesį, kad per paskutinius dešimt metų nuo kokliušo paskiepijama vis mažiau kūdikių ir vaikų. Pavyzdžiui, Vilniaus mieste 2009 metais nuo kokliušo buvo paskiepyta kiek daugiau kaip 97 procentai vienų metų amžiaus vaikų, palaipsniui šis procentas mažėja. Pernai jis siekė 93 procentus.
Pasak specialistų, užsikrėsti šia infekcija galima oro lašeliniu būdu. Pavyzdžiui, per kelis metrus stovint nuo kokliušu užsikrėtusio žmogaus, ypač jam kosint ir čiaudint.
„Tai pats būdingiausias požymis yra priepuolinis, spazminis kosulys. Pati pradžia būna lengva, atsiranda nedidelė sloga, temperatūra, retas kosulys. Šita stadija trunka apie vieną dvi savaites, kol išsivysto stipresnė ligos eiga, kai kosulys tampa dažnas, atsiranda kosulio priepuoliai, kurių gali būti iki kelių dešimčių per parą“, – pasakoja E. Korkut.
Pasak gydytojų, ši infekcija ypač pavojinga kūdikiams ir naujagimiams, ypač dėl galimų komplikacijų – pneumonijos ar encefalito. Be to, stiprus kosulys gali pereiti ir į dusulį. 2012 m. ir 2015 m. Lietuvoje buvo registruota po vieną mirties atvejį nuo kokliušo, mirė neskiepyti kūdikiai.
„Iš tikrųjų neskiepyti beveik visi užsikrečia ta liga ir vienintelė profilaktika yra vakcinacija. Vaikams ypatingai pavojinga ta liga, nes susirgus vaikui iki metų yra labai didelė tikimybė, kad mirs nuo komplikacijų, nors dažniau serga vieno-penkerių metų vaikai“, – teigia šeimos gydytoja Rima Piličiauskienė.
Labiausiai sergamumas kokliušu išauga rudenį ir žiemą. Pasak specialistų, šia infekcija serga įvairaus amžiaus žmonės, tačiau dažniausiai vaikai.
Štai nuo 2010 metų daugiausia sergančių kokliušu Lietuvoje buvo užfiksuota 2014 metais – 143 atvejai. Pernai tokių atveju buvo 26, užpernai – 27. Iš viso sergamumas registruotas 5 apskrityse – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Tauragės. O daugiausia sergančiųjų – Vilniaus apskrityje.
„Stebima tendencija, kad serga daugiausia vaikai, kurie yra neskiepyti arba nepilnai skiepyti. Tai pernai iš visų susirgusiųjų 14 asmenų buvo neskiepyti. Ir, deja, 8 asmenys buvo neskiepyti, nes tėveliai atsisakė skiepų“, – kalbėjo E. Savickienė.
Pagal vaikų profilaktinių ligų kalendorių pirmąją vakciną nuo kokliušo kūdikis gauna nuo dviejų mėnesių. Pasak specialistų tam,kad susidarytų pilnas imunitetas reikalingos mažiausiai trys vakcinos dozės. Vėliau skiriamos palaikomosios vakcinos.