O štai sveikatos ekspertai įspėja apie Europoje sparčiai plintančią indiškąją koronaviruso atmainą – esą ji gali būti pavojingesnė vaikams, jaunimui ir sukelti sunkias komplikacijas.
Šešiasdešimtmečiui žinomam Pasvalio rajono verslininkui Vytautui Mikelėnui koronavirusas kirto žaibiškai. Vyras net 40 parų išgulėjo komoje, jo gyvybė kabėjo ant plauko. Tik per stebuklą vyras išsikapstė iš ligos patalo, tačiau iki šiol yra labai silpnas.
Jėgas jis atgauna slaugos ligoninėje, kaip pats sako, dabar mokosi gyventi iš naujo.
„Aš po tos ligos mokausi iš naujo vaikščioti. Mano rankos buvo sulipusios, susaugusios antra oda. Šiandien po pusantro mėnesio jau galiu eiti pats“, – sako V. Mikelėnas.
Ir Vytautas neabejoja, jei iki ligos jisai būtų turėjęs galimybę pasiskiepyti, tokių skaudžių pasekmių nejaustų.
O štai dabar, kai yra galimybė nuo koronaviruso vakcinuotis visiems, kas tik pageidauja, norinčiųjų skiepytis vis mažėja. Tad organizuojamos įvairios akcijos. Čia Klaipėdos rajone, prie Dituvos sodų turgavietės, gyventojai kviečiami skiepytis „Janssen“ vakcina, kurios užtenka tik vienos dozės.
Kaip sako Nacionalinis kraujo centras, jų tikslas – atvežti vakciną kone tiesiai gyventojams į namus.
Nacionalinio kraujo centro direktorius Daumantas Gutauskas teigia: „Tikimės suvakcinuoti kokius 250, o dabar esame atsivežę 500 vakcinų. Tai tikrai visiems užteks.“
O pasiskiepyti antrąja „AstraZeneca“ vakcinos doze ankstų rytą į ,,Litexpo“ parodų rūmus atvyko ir premjerė Ingrida Šimonytė. Premjerė pripažįsta, kad skiepijimo tempas Lietuvoje yra gerokai sulėtėjęs.
Statistikos departamento duomenimis, apie 42 procentai žmonių yra gavę vieną skiepo dozę. Dar prieš įsibėgėjant vakcinacijai, prezidentas Gitanas Nausėda ne kartą kėlė ambicingą tikslą iki liepos 6 dienos paskiepyti apie 70 procentų visuomenės.
„70 procentų, 69 ar 72 procentai. Mano nuomone, tai yra daugiau numerologija, gražiai skamba. Mano asmeninis tikslas būtų tiek daug, kiek tiktai įmanoma. Apklausos rodo, kad 65 procentai žmonių yra nusiteikę arba tikrai skiepytis, arba veikiau skiepytis“, – sako I. Šimonytė.
O skiepijimo tempas išties ritasi žemyn. Štai per vakar dieną Lietuvoje pirmą skiepo dozę gavo kiek daugiau kaip 6 tūkstančiai žmonių. O prieš savaitę tokių buvo daugiau kaip 10 tūkstančių.
Viceministrė Živilė Simonaitytė tvirtina: „Tai yra susiję ir su vasara, ir su atsipalaidavimu, ir su žmonių pamatymu, kad tas atvejų skaičius krenta ir galvojimas gi – gal nereikia ar palauksiu rudens ir pasiskiepysiu vėliau. Tai mūsų skatinimas yra nelaukti ir apsisaugoti dabar.“
Tiesa, anot ekspertų, toks atsipalaidavimas vėliau gali kainuoti labai brangiai. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Mindaugas Stankūnas įspėja, kad viruso atmainos gali pridaryti rimtų rūpesčių.
Sveikatos ekspertų tarybos narys Mindaugas Stankūnas teigia: „Iš tikrųjų mums yra labai svarbu paskiepyti kuo daugiau žmonių, nes dabar matome tokią potencialią grėsmę – delta indiškąją atmainą.“
Po Europą pradėjusi plisti indiškoji koronaviruso atmaina kelia didžiulį nerimą ir sveikatos ekspertams, ir politikams. Sergančiųjų sparčiai daugėja Didžiojoje Britanijoje, o tarp užsikrėtusių daugiausia neskiepyti žmonės – vaikai ir jaunimas. Kol kas tik kalbama, kad ši atmaina gali sukelti sunkesnes komplikacijas – skrandžio negalavimus ar klausos sutrikimus.
„Žinios, kurios ateina iš Jungtinės Karalystės apie mutaciją. Tai, kad ji galimai yra pavojinga vaikams. Mes puikiai žinome, kad vaikų skiepijimas yra labai ribotas. Kol kas galimybės egzistuoja tik vaikams nuo 12 metų. Tie vaikai, kurių tėvai nuspręs, kad jų vaikai būtų paskiepyti, jie ir gaus skiepą“, – sako I. Šimonytė.
Sveikatos ekspertų tarybos narys Mindaugas Stankūnas sako, kad greitai plintanti indiškoji koronaviruso atmaina atkeliaus ir į Lietuvą.
„Galvoti, kad Lietuvoje tos atmainos nebus, tai būtų labai optimistiška. Mes net negalime atmesti, kad ji jau yra. Mes gal tiesiog nepagavome jos, nes sekvenuojama tik tam tikra dalis atvejų. 80+ grupėje paskiepyta“, – sako M. Stankūnas.
Vis dėlto iki šiol Lietuvoje mažiausiai paskiepyta 80 ir vyresnio amžiaus asmenų – tik kiek daugiau kaip 50 procentų. Estijoje vakcinuoti – 65 procentai, Lenkijoje – 60 procentų, Latvijoje – 31 procentas. Daugiausiai Lietuvoje paskiepyta 70-74 metų amžiaus asmenų – beveik 70 procentų.
Jau nuo rytojaus Sveikatos apsaugos ministerija visoje Lietuvoje kviečia skiepytis visus gyventojus be jokios išankstinės registracijos.
Žmonėms, kurie iš anksto registravosi vakcinai – laukti bendroj eilėje nereikės, mat vakcinavimo centrai planuoja sudaryti atskirą srautą.