Kaip migrantams sekasi gyventi Verbiejuose, domėjosi laidos „Karštai su tv3.lt“ žurnalistai.
„Gyvenimas nėra geras“
Suaugusieji vaikams sukonstravo palapines, o patys privatumo ieško atskirdami miegojimo vietas bet kokiais į rankas papuolusiais daiktais, kai aplink zuja musės ir širšės.
„Miegame irgi nekaip, puola ir kanda visokios musės, vabzdžiai“, – pasakojo Haidaras iš Irako.
Migrantai sako esantys dėkingi už maistą ir nakvynę, bet pripažįsta – gyvena tarsi kalėjime, kuriame ir vaikai.
„Mano gyvenimas čia nėra geras. Aš anksčiau gyvenau pavojingoje vietoje, atvykau tikėdamasis geresnio gyvenimo, laisvės, o ne gyventi kalėjime. Atvykau į Europą norėdamas laisvės. Pažiūrėkite, čia yra vaikų. Net mano šalyje vaikai nelaikomi kalėjimuose. O čia vyrai, moterys, vaikai – visi kartu“, – tęsė pasakojimą Haidaras.
Irakietis Haidaras jau kartą buvo pasiekęs Europą ir trejus metus praleido Graikijoje, tačiau vėl buvo grąžintas į Iraką, o Lietuvoje esą atsidūrė bėgdamas nuo teroristų ir mafijos.
Prašo šiltesnių drabužių
Verbiejų mokykloje gyvenančio Ezeakolamo iš Nigerijos šeimą neva puolė teroristinė grupuotė „Boko Haram“. Vyras tikina esą pirmiausia atvyko mokytis į Baltarusiją. Kadangi neturėjo daug pinigų pragyventi ir mokytis, tad patraukė į Europą. Pardavęs nešiojamąjį kompiuterį ir sumokėjęs žmonių kontrabandininkui 500 dolerių Ezeakolamas buvo nusiųstas į Lietuvą.
„Mane nukreipė per kažkokius krūmynus. Labai pavargau, nusilpau, ištroškau ir išalkau, todėl nuėjau į policiją. Kai man pasakė, kad esu Lietuvoje, buvau labai nustebęs. Kaip čia taip?“, – pasakojo Ezeakolamas iš Nigerijos.
Vyras sakė esantis dėkingas Lietuvai už maistą ir pastogę. Bet išjungus kameras prašo šiltesnių drabužių, kuriais dabar rūpinasi mūsų žmonės ir valdžia.
„Mes turime atliekų tvarkymo centre tokį „Tiko Tiks“, kur žmonės atneša nenešiojamus drabužius, tenai rinksim, aišku, pasitelksim ir Raudonąjį kryžių, kol kas bandysim per visuomenines organizacijas“, – sakė Alytaus rajono savivaldybės administracijos direktorė Gintarė Jociunskaitė.
L. Kasčiūnas: neprivalom užtrikrinti gerų sąlygų
Migrantų vis daugėjant tarp žmonių verda aistros, kodėl ir taip ne itin gerai gyvenantys lietuviai turi išlaikyti atvykėlius. Štai vien Alytaus savivaldybei migrantų išlaikymas jau atsiėjo beveik 200 tūkst. eurų. Maistui vienam asmeniui per dieną išleidžiama po 12 eurų. Tačiau to negana, mat Seimo kontrolieriaus atstovai pasibaisėję, kokiomis sąlygomis gyvena migrantai.
„Be abejonės, nerimą kelia palapinėse esantys žmonės, todėl kad ten artėja žiema. Net ir šiandien, kai yra trys laipsniai šilumos, pavyzdžiui, aštuntą valandą vakaro arba ryte ir naktį, tai iš tiesų šalta“, – teigė Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro vadovas Vytautas Valentinavičius.
O valdantieji atkerta, kad Lietuva ir neturi užtikrinti nelegaliems migrantams penkių žvaigždučių viešbučio.
„Mes, kaip valstybė, manau, pasirinkome teisingą kelią nekurti šiltnamio sąlygų čia esantiems nelegaliems migrantams“, – aiškino Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.
Su migrantais neseniai susikirtęs konservatorius Laurynas Kasčiūnas tikina, kad Lietuva, taip elgiasi dėl dviejų priežasčių. Pirma, kad atvykėliai siųstų žinią savo bendruomenėms namie, jog Lietuva nėra geriausias kelias migracijai. Ir antra, kad nelegalai norėtų keliauti ne į Vakarų Europą, o namo.
„Sąlygos, jos yra, mano požiūriu, padorios, tik minimalistinės“, – įsitikinęs L. Kasčiūnas.
Visuomenė migrantus vertina įvairiai
Visuomenė migrantų buvimą vertina įvairiai – vieni gaili Baltarusijos diktatoriaus Aliaksandro Lukašenkos įrankiais tapusių žmonių, o kiti siūlo juos mesti lauk.
„Išmesti, kur juos dėt? Tai duokit juos, kiek mergičkų jaunų laukia jų, visos laukia vyrų, jie patys gražūs. Ar nematot koks jų populiarumas?“, – teigė alytiškė.
„Galima pasakyti, kad Lietuva su savo užsienio politika prisižaidė. Užtat, kad tie žmonės yra tikrai nekalti migrantai, tikrai nekalti, o kad čia žaidimas Baltarusijos ir Lietuvos... Bet neatimu kaltės ir Lietuvos“, – tikino Stepas.
„Aišku, pas mus pensininkai verkia, kad jie tiek negauna pensijos, kiek tie pabėgėliai gauna, bet toks yra gyvenimas, Europos Sąjunga“, – piktinosi Inga.
„Žmonių visų gaila visada. Ir gaunasi, kažkas tai išskirtinai kenčia“, – tikino Aldona.
Visą reportažą žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.
Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19:30 per TV3 televiziją.
VISĄ PIRMĄJĄ NAUJO SEZONO LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Karštai su tv3.lt“.