Kolegos Advokatų taryboje nuo pirmininko teiginių atsiriboja ir net mano, kad kadenciją baigiantis jų pirmininkas gali pasukti į politiką, tad tokią kalbą rėžė gerai apskaičiavęs. Ekspertai baiminasi, kad įtakingo advokato žodžiai sulėtins skiepijimo tempus, o valstiečiai atkerta, kad valdantieji Vėgėlę tiesiog bando užčiaupti.
Kritika abipusė ir arši. Advokatų tarybos pirmininkas kaltina Vyriausybę, kad ši su vakcinomis ir galimybių pasais pamina asmens neliečiamumą ir laisvę.
„Prievartos mechanizmas, ribojantis apsisprendimo teisę, net tik kad pažeidžia draudžiamą riboti asmens teisę į gyvybę ar asmens neliečiamumą, ne tik kad visus Europos humanizmo pasiekimus, bet ir elementarų padorumą“, – sako Lietuvos advokatų tarybos pirmininkas Ignas Vėgėlė.
Sveikatos apsaugos ministras atkerta, kad nepadoru užmiršti, jog žmonės turi ir pareigas. Šiuo atveju – skiepytis, kad nesirgtų patys ir neužkrėstų kitų.
„Pandemijos valdyme visi sprendimai priimami teisėtų institucijų, visi sprendimai teisėti, vadovaujamasi įstatymais“, – teigia jis.
Tik įstatymus ir Konstituciją abi pusės interpretuoja skirtingai. Birštone, Advokatų tarybos suvažiavime pirmininko Igno Vėgėlės išsakyta kalba, kurią internete per tris dienas pažiūrėjo jau 800 tūkstančių žmonių, neliko sužavėti ir kiti valdantieji. Tie, kuriuos Vėgėlė ir kritikuoja.
„Tikėjausi, kad bus susieta su advokatūros veikla. Matėme, ta kalba buvo pakankamai politiška“, – svarsto teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska.
„Nustebino, tikrai primena daugiau politiko kalbą negu žmogaus, kuris labai atsakingai, pasitikrinęs faktus, pristato visuomenei, ko mes tikėtumės ne tik iš advokato, bet iš oficialios institucijos atstovo“, – E. Dobrovolskai pritaria ir užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
Su I. Vėgėle nesutinka ir ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė: „Atmetu visiškai šitą kritiką. Priverstinis mechanizmas tada yra ir kelių eismo taisyklės, ir pasiskiepijimas nuo kitų ligų. Man neatrodo logiška.“
Vidaus reikalų ministrę supykdė Vėgėlės frazė apie namelių neteisėtiems migrantams kainą.
„Ar kas palygino šiuos papildomus COVID-19 kaštus su pabėgėlių namelių nuomai skirtais daugiau nei 700-ais milijonų eurų?“, – klausia I. Vėgėlė.
Jį kritikuoja ir vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė: „Nekorektiškai elgiasi ponas Vėgėlė, jis yra teisininkas, profesionalas ir jis manipuliuoja skaičiais. Pirmiausia, reikėtų skaityti sutartis, tai yra preliminari sutartis, o teisininkai žino, kas tai yra.“
Pasak ministrės, 700 milijonų nameliai kainuotų, jei į Lietuvą patektų 40 tūkstančių pabėgėlių, tačiau kol kas jų – 10 kartų mažiau: „Niekas neplanuoja išleisti tokios sumos, jeigu reikės mažiau, pirksime mažiau.“
Tiesa, vos į Lietuvą atkeliavus vakcinoms, pats Vėgėlė kolegų vardu skundėsi ministerijai, kad advokatai, skirtingai nei teisėjai, neįrašyti į prioritetinius skiepijimo sąrašus. Vakcinų naudos jis neneigė ir savo kalboje. Tik štai teiginius apie neva prievartinį skiepijimą kritikuoja ir patys Advokatų tarybos nariai.
„Man pačiam skambina daug advokatų, nemažai politikų domisi, ar tai yra oficiali pozicija. Dar kartą galiu patvirtinti, kad tai nėra oficiali Advokatūros pozicija“, – tikina advokatas Gintautas Bartkus.
Ne tik Gintautas Bartkus, bet ir kiti žinomi teisininkai – Dainius Žalimas, Algimantas Šindeikis, Vytautas Sinkevičius – aiškina, kad svarbios ne tik nepasiskiepijusių žmonių laisvės, bet ir visų likusiųjų teisė neužsikrėsti nuo tų, kurie visuomenės sveikata nesirūpina. Kas dabar labiausiai giria Vėgėlę – tai skiepų priešininkai. Jau atsirado svarstymų, kad advokatai šitaip siūlo savo paslaugas, jei antivakseriai sugalvotų bylinėtis.
„Labai džiugu, kad tokie žmonės bent atstovaus sąžiningai žmonių interesams, kuriems reikės dorotis su šita sistema.“
„Problema, mano supratimu – kad kalba pasakyta ne vietoj ir ne laiku. (…) Pasisakymai, kuriuos reikėtų vertinti kritiškai“, – sako G. Bartkus.
Pasekmes svarsto ir komunikacijos specialistas Arūnas Armalis: „Tikrai kaip geras manipuliacijos ir propagandos pavyzdys. Vertinant jos poveikį – labai tikiuosi, kad tai nepadarys didelės žalos vakcinavimosi tempui ir bendrai disciplinai saugantis nuo koronaviruso.“
Mūru už Vėgėlę stoja ir opoziciniai valstiečiai.
„Tai yra prievartinis skiepijimas, nes sukuriamos tokios alternatyvios sąlygos, kurių žmonės negali įgyvendinti. Pagalvokite, kiek testų gali nusipirkti „Maximos“ kasininkė. Suprantu kaip spaudimą nepriklausomam ekspertui ir kartu davimas suprasti kitiems ekspertams, kad, jeigu kalbėsite, mes jus bandysime nutildyti“, – kalba valstietė Agnė Širinskienė.
Pats Vėgėlė feisbuke pranešė žiniasklaidai savo mintis paaiškinsiantis nebent kitą savaitę. Ir savo žodžių, pasakytų suvažiavime, neatsiima.
„Džiaugiuosi, kad jau septintą kartą visuotiniame susirinkime kalbėdamas apie žmogaus teises, buvau išgirstas ir didelės visuomenės dalies. Tai rodo, kad žmogaus teisų ir laisvių tema šiuo metu yra itin aktuali ir apie tai būtina kalbėti“, – tikina jis.
Beje, iki antrosios Advokatų tarybos pirmininko kadencijos pabaigos Vėgėlei liko vos metai. Patys jo kolegos neatmeta, kad pirmininkas gerai apskaičiavo asmeninę savo pareiškimų naudą.
„Gal tiesiog galvojama apie politinę karjerą. Bet čia jau jo reikėtų klausti“, – svarsto G. Bartkus.
Prieš 20 metų Vėgėlė jau mėgino patekti į Seimą, laimę anuomet bandė su Kazio Bobelio Krikščionių demokratų sąjunga, tik nesėkmingai. Šią kadenciją žiežirbų tarp valdančiųjų ir advokatų kilo ir Seimo Biudžeto ir finansų komitete, kai jo pirmininkas Majauskas pareiškė, kad advokatai sumoka per mažai mokesčių, todėl juos reikia smarkiai didinti.