Už DEFLI TV ir Youtube transliuotą „Kitokių pasikalbėjimų“ laidą, kurioje dalyvavo sveikatos apsaugos ministro patarėjas Edgaras Kulikauskas, kitaip dar žinomas „Ciniško chirurgo“ pseudonimu, Sveikatos apsaugos ministerija pasiruošė atseikėti beveik 10 000 eurų.
Ilgiau nei 2 valandas trukusioje laidoje internautams gerai žinomas, 60 tūkstančių feisbuko sekėjų turintis svečias, daugiausia kalbėjo apie savo chirurgo darbo kasdienybę, šiek tiek dėmesio skyrė ir vakcinavimo nuo COVID-19 aktualijoms.
Į viešumą išlindus faktui, kad laidą užsakė ir finansavo valdžia, naujienų portalų ir feisbuko komentarų skiltyse užvirė karštos diskusijos dėl mokesčių mokėtojų pinigų panaudojimo.
„Sakoma, kad tai edukacinis kažkoks projektas, o kalba žmogus realiai apie savo gyvenimą, tai apie ką čia edukavo? Kam ministro tokiam visuomeniniam patarėjui, už jo asmeninio gyvenimo istoriją ministerija turi sumokėt. Nenoriu tikėti, kad ministerijoje staiga iš kažkur nukrito aukso puodas ir jie turi tiek pinigų, kad nežino, kur juos kišti“, – sako buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Tiesa, pats sveikatos apsaugos ministras čia nieko blogo neįžvelgia.
„Edgaras Kulikauskas yra tik tai mano visuomeninis patarėjas, nes mane domina ir netradicinės žiniasklaidos ir medijos priemonės. Jis labai aktyviai kalba ir pasisako pandemijos klausimais ir socialiniuose tinkluose ir kitur“, – teigia sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Dulkys dėsto, kad „Kitokių pasikalbėjimų“ laidos finansavimas yra vienas iš daugelio projektų, kuriais Sveikatos apsaugos ministerija reklamuoja vakcinaciją.
„Yra labai, labai daug įvairių projektų, yra inicijuojami ir straipsniai, ir kitokių laidų yra, pačių įvairiausių. <…> Kūrėjams yra skiriami pinigai, bet ne mano visuomeniniam patarėjui. <…> Edgaras Kulikauskas tikrai jokių pinigų nėra gavęs ir nemanau, kad žmogui, kuris yra sutikęs būti mano visuomeniniu patarėju, jam yra draudžiama dalyvauti, kūrybiniuose projektuose“, – priduria jis.
„Ministras apsimeta nieko nežinojęs. Tai man klausimas, kas žino, kas čia tuos projektus pardavinėja, kas ministerijoje stumdo pinigus, kieno čia yra atsakomybė“, – svarsto A. Veryga.
Ministerija sutartyje buvo numačiusi mokėti 12 tūkstančių eurų, tačiau yra didžiausia suma, kuriai nereikia konkurso yra 10 tūkstančių, tada galiausiai sutarta keliais eurais mažesnė suma.
Situaciją komentuoja ir „Kitokių pasikalbėjimų“ kūrėjas Mantas Bertulis: „Čia buvo mažos vertės pirkimas be konkurso. Sąlygos buvo tokios, kad mes turėjom kažkokį laidos segmentą. Aišku, jie nesikiš mūsų turinį, bet kažkokį laidos segmentą skirti apie vakcinos švietimą. Vienintelė klaida, kurią padarėm tai, kad nepažymėjom šitos reklamos, nes tokios sutarties dar nebuvo.“
Laidą „Kitokie pasikalbėjimai“ rėmė ne tik Sveikatos ministerija, bet ir alaus gamintojas ir lošimų bendrovė, tad ji veikia pelningai. Jos prodiuseris dabar aiškina, kad laida be valdžios finansavimo esą būtų buvusi nuostolinga.
„Iš to ką pavyko parduoti per bilietus, tai aš galiu sakyti, kad ta laida nebūtų buvusi rentabili, jeigu ne Sveikatos apsaugos ministerijos pinigai. Jeigu ne Sveikatos apsaugos ministerija, ta laida būtų buvusi minusinė“, – tikina M. Bertulis.
„Ciniškas chirurgas" patvirtino, kad pinigų už dalyvavimą laidoje negavo. Tiesa, kiti kūrėjai aiškina, kad tą patį interviu su Cinišku chirurgu būtų mielai parengę už dyką ir užtikrinę laidai ne mažesnę auditoriją.
„Apie Sveikatos apsaugos ministerijos ir „Kitokių pasikalbėjimų“ sutartį aš nieko nežinojau ir jokio honoraro negavau. Aš net už kurą pats susimokėjau“, – savo paskyroje rašė „Ciniškas chirurgas".
Bertulis viešai paskelbė, kad dabar, kilus skandalui mokesčių mokėtojų pinigų atsisako. Į šį prašymą Sveikatos apsaugos ministerija žada atsižvelgti.