Viename kaime, Charkivo srityje, laukuose dirba nenaujas traktorius. Ir tai nebūtų nieko keisto, jei ne viena detalė – kabinoje nėra žmogaus. 7 tonas sveriančią mašiną radijo bangomis valdo ūkininkas Pavelas.
„Pavara įjungiama rankiniu būdu, spaudžiama sankaba. Ir viskas. Visa kita priklauso nuo vairasvirtės valdymo. Į dešinę, į kairę. Yra reguliuojamas greitis“, – aiškina Pavelas.
Pavelas traktorių vairuoja kelių metrų aukštyje – sėdėdamas keltuvo kauše. Iš aukščiau geriau perduodamas signalas, o ir vaizdas kaip ant delno.
Ūkininkai priversti imtis tokios išmonės, nes laukai – pilni minų. Nuo liūdnesnių pasekmių gelbsti ne kas kita, o okupantų palikti tankai ir šarvuota technika.
„Nuėmėme metalines detales nuo tanko, kuris buvo pamuštas sankryžoje. Šonines plokštes supjaustėme iš rusiško tanko. Iš Rusijos pėstininkų kovos mašinų nuėmėme šonines apsaugas. Iš vienos ir iš kitos pusės“, – pasakoja ūkininkas Aleksandras.
Nepaisant to, kad ūkininkai iš savo dirbamų žemių išveža daugybę metalo laužo, teritorija vis dar nusėta ir amunicijos likučiais, ir minomis. O kituose laukuose dirba ir išminuotojai. Pavyzdžiui, rado dvi prieštankines minas netoli tos vietos, kur buvo susprogdintas ūkininko traktorius.
Vos už šimto metrų matosi numestas rusų tankas. O bėgdami okupantai teritoriją užminavo. O ūkininko traktorius taip pat valdomas radijo bangomis. Mašina važiuoja atbulomis ir stumia net 5 tonas sveriantį volą. Jei užvažiuotų ant minos – visas smūgis tektų jam ir, tikėtina, traktorius nenukentėtų.
„Valdyti nesunku. Tai gali daryti visi, kurie kada nors valdė dronu. Visi vienodi. Tas pats dronas, tik keliauja žeme. Tik kartais vaizdo signalas dingsta. Todėl reikia iš aukščiau valdyti, tada geriausia“, – kalba ūkininkas Genadijus.
Ūkininkai sako, kad perdaryti senus traktorius į valdomus radijo bangomis, jiems pasiūlė bičiuliai, kurie dirba su elektronika. Šiuolaikinėse žemės ūkio technikose yra autopilotai, tačiau šioms mašinoms – virš 30 metų ir tokių naujovių įdiegti jau neįmanoma.
„Jei tai būtų importuotas traktorius – būtų lengviau. Yra sistema, yra hidraulika. O T-150 – neleidžia sistemai nustatyti autopiloto ir rankinio valdymo. Sako: klausyk, mes galime padaryti. Iš importuoto traktoriaus paimsime vožtuvo korpusą, įdėsime čia ir turėtų veikti“, – sako Aleksandras.
Pernai Charkivo srities ūkininkams nepavyko dirbti laukų dėl okupantų įsiveržimo, tad šį pavasarį būtina užsėti laukus, sako žmonės: „Bet šiemet reikia ką nors pasodinti. Mes nesame vieni, už mūsų stovi žmonės.“
Išminuotojai nerekomenduoja savarankiškai rinkti minų iš laukų ar dirbti ten. Tačiau ūkininkai neturi kur dėtis: arba vėl praranda derlių, arba rizikuoja gyvybe. Jie renkasi antrąjį variantą.