Išlaisvintose Iziumo apylinkėse dabar galite pamatyti ne tik Ukrainos karius ir jų techniką, bet ir robotus. „Mažylį“ ukrainiečių išminuotojai praminė „Bebru“. Tačiau „Bebro“ darbas toli gražu nevaikiškas. Pavojingiausiose vietose, kur rusai paliko šimtus prieštankinių minų, šis robotas yra tiesiog nepakeičiamas.
Išminuotojas Sergejus demonstruoja rusišką prieštankinę miną POM-3. Būtent Charkivo regione tokių minų šimtai, jei ne tūkstančiai. Jų veikimo principas paprastas, tačiau žiaurus: minoje yra jutiklis, kuris fiksuoja žmogaus žingsnį.
„Kai į žemę atsitrenkia mina, ji atsiveria ir atsiremia į žemę, o šis strypas, veikiamas smūgio jėgos, į žemę įsirėžia. Tai – seisminis taikinio jutiklis. Jis perduoda nuo žingsnio suvibravusios žemės impulsą į minos mechanizmą“, – aiškina išminuotojų vadovas Sergej Gaidysh.
Kai žmogus priartėja prie minos 15-os metrų spinduliu, jutiklis suveikia. Tada iš minos į pusantro metro aukštį išsviedžiamas kasetinis elementas. Sprogęs, jis sunaikina viską 20-ies metrų spinduliu.
„Tačiau jei pro šalį prabėga šuo ar laukinis gyvūnas, mina nesuveiks. Turi atitikti žmogaus žingsnio amplitudę“, – sako S. Gaidysh.
Todėl net ir patyrusiam išminuotojui pavojinga artintis prie tokios minos. Specialistas aiškina, kad yra du būdai, kaip pavojų panaikinti. Pirmasis - sunaikinti miną šūviu iš arti. Tačiau čia padėti gali tik kariškiai – išminuotojai ginklų neturi: „Netoli šio medžio buvo dvi POM-3 minos. Kaip matote, jos turi saugiklius viršuje. Mums padėjo kariškiai. Jie su ginklais iš tolo minas sunaikino.“
Antrasis minų naikinimo būdas yra patogesnis ir patikimesnis. Siunti robotą ieškoti priešo minų ir padėti prie jų sprogmenų, o tuomet miną tiesiog susprogdini nuotoliniu būdu. Tada robotas atsargiai pristatys jums tai, kas iš minos liko. Savo „ranka“ jis gali pakelti daiktus, sveriančius iki 10-ies kilogramų: „Ranka veikia, sukasi 360 laipsnių aplink savo ašį. Fotoaparatas ant rankos ir fotoaparatas ant mechanizmo.“
Išminuotojai, padedami kamerų, robotą valdo nuotoliniu būdu. Net būdami už 100-to metrų išminuotojai gali matyti tai, ką mato robotas. Tačiau pirmiausia specialistai teritoriją apžvelgia iš oro, kad išminavimo darbai būtų spartesni ir efektyvesni.
„Norint apsaugoti išminuotojo gyvybę ir sveikatą aplinkoje, kurioje apstu tokių nesaugių prieštankinių minų, reaguojančių į žmogaus žingsnius, geriau iš pradžių apžiūrėti vietovę dronais. Tik tada išminuotojas žino, su kokiu pavojumi ir kokios rūšies amunicija jis susiduria“, – kalba S. Gaidysh.
Be ypač pavojingų POM-3, šis robotas naudojamas ir kitoms prieštankinėms minoms nukenksminti. Tai neabejotinai gelbsti išminuotojų gyvybes, nes net ir nedidelis sprogimas sužaloja žmogų, o štai „Bebrui“ nei šilta, nei šalta. Šis robotas su visa „SuperDroid Robots Mastiff“ įranga į Ukrainą atkeliavo iš Jungtinių Valstijų. Jis čia naudojamas pirmą kartą.
Dabar robotas minas naikina Iziumo regione – ir miestuose, ir kaimuose, ir miškuose. Šiose vietovėse yra šimtai minų, tačiau kai kurie vietiniai gyventojai vis dar drįsta eiti į mišką, pavyzdžiui, rinkti grybų ar malkų. Buvo daug atvejų, kai civiliai susižalojo ar net žuvo nuo Rusijos karių paliktų minų.