Prieš pora savaičių žemės ūkio tarybos nariai pareiškę nepasitikėjimą ministru Kęstučiu Navicku, išplėstiniame tarybos posėdyje dar bando su juo kalbėtis ir išsakyti savo nerimą. Vienu metu aptariant naujausius sprendimus – suartas pievas vėl paversti ganyklomis – nesusivaldo ir ministras.
„Ko čia šokate į akis?“, – pareškia K. Navickas.
Ministro K. Navicko adresu skrieja kaltinimai nekompetencija ir ūkininkų žlugdymu. Sunerimę įvairių žemės ūkio šakų atstovai sako, kad jų problemų ministerijos klerkai negirdi. O užstoti Europos Sąjungoje savų ūkininkų išvis nesugeba, o dėl žaliojo kurso esą net perlenkia lazdą.
„Politikai didina savo ambicijas, mums reikia didesnės žaliosios ambicijos, rekomendacijas verčia privalomais dalykais. Mes nebegalime tylėti – tai mūsų ūkiai, mūsų verslai, mūsų šeimos už jų stovi ir tai, kaip atrodo popieriuje, visai viskas kitaip ūkyje, bet ministras nieko nedaro“, – piktinasi grūdų augintojų asociacijos vadovas Ignas Jankauskas.
„Negali būti, jeigu valstybė, kurioje pigiausia žaliava ir vietinis produktas dvigubai brangesnis negu įvežtinis iš tos šalies, kur net aukštesnė žaliavos kaina. Tai žudo kiaulininkus, bet ministras net neieško ir nesigilina į šituos sprendimus ir čia yra didžioji bėda“, – aiškina veislinių kiaulių augintojų asociacijos vadovas Edmundas Adamavičius.
„Šiandien gyvename labai atsakingame laikotarpyje, kai ruošiami strateginiai planai, kurie ūkininko darbą reglamentuos iki 2027 metų ir toliau. Dėl šito dalyko reikia susitarti iki metų pabaigos, mums liko dienos, o mes nulinėje stadijoje“, – tikina ūkininkų sąjungos vadovas Raimundas Juknevičius.
Ūkininkai tikina, kad su K. Navicku nuo pat pradžių neranda bendros kalbos, tad tokio ministro nereikia.
„Su mumis nesiskaitymas, iš komisijų įvairių išmetimas ir jis nedirba to darbo, kuris jam priklauso. Mes reikalaujame, kad būtų užtikrintos tokios pačios sąlygos kaip ir ES žemdirbiams ir toje konkurencinėje kovoje“, – komentuoja žemės ūkio tarybos pirmininkas Jonas Vilionis.
„Mes matome vieną galimybę – ministras turi trauktis ir duoti žmonėms, kurie gali imtis lyderystės ir vesti tuo žaliuoju kursu, nepakenkiant žemės ūkiui“, – kalba I. Jankauskas.
Pats ministras sako, kad pagrindinė šio sujudimo priežastis jam paaiškėjo visai neseniai – esą viskas dėl Europos žaliojo kurso politikos peripetijų.
„Kai atspausdino instrukcijas žemės ūkio organizacijoms, kokiu būdu nulaužti žaliąjį kursą, tai prašymas ministrui atsistatydinti – tas veiksmas, kuris sutelkia dėmesį. Tai yra kovos dalis, plačios kovos ir tai reikia taip matyti, nieko asmeniško“, – sako K. Navickas.
Kaltinimus nekompetencija jis atmeta ir trauktis iš posto nežada.
„Tas raginimas yra emocijomis grįstas, ir kaltinti, kad ministras yra ne žemės ūkio sektoriaus, tai aš matau tik kaip privalumą. Žinių pakanka, o ko trūksta, aš visada gaunu ir konsultuojuosi su tais pačiais ūkininkas“, – komentuoja ministras.
Bet ūkininkai laikosi savo. Jei situacija nesikeis grasina masiniais protestais, o pirmasis tylus piketas surengtas iš karto po žemės ūkio tarybos posėdžio išvykstant ministrui.
„Prastai, gal daugiau kaip gamtosaugininkas jis dirba, bet tikrai ne kaip žemės ūkio ministras“, – piktinasi ūkininkas Andrius Dirmeikis.
„Su šita ministerija liūdesys, tokio nebendravimo neatsakymo, juk turi dialogas vystytis“, – komentuoja ūkininkas Ritas Kvietkus.
„Jei ministras nesikeis, laukia sunkūs laikai, sunkūs sprendimai“, – tikina ūkininkas Vaidas Žukauskas.
Ūkininkai ministro galvos reikalaus ir pas prezidentą, su kuriuo tikisi susitikti artimiausiu metu.