• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

TV3 žurnalistų reportažas tiesiai iš Ukrainos apie tai, kaip savo žemes ginantiems kariams pasitarnauja paminklai sovietiniams tankams. Ukrainiečiai per kautynes iš rusų atima dalį šarvuočių, tačiau detalių remontui niekur nėra.

TV3 žurnalistų reportažas tiesiai iš Ukrainos apie tai, kaip savo žemes ginantiems kariams pasitarnauja paminklai sovietiniams tankams. Ukrainiečiai per kautynes iš rusų atima dalį šarvuočių, tačiau detalių remontui niekur nėra.

REKLAMA

Kadangi rusų technika dažnai būna labai sena, ukrainiečiams belieka ropštis ant nuo Antrojo pasaulinio karo likusių postamentų su tankais ir trūkstamas dalis išsipjauti. Ir jos puikiai tinka. Bet ukrainiečių meistrai nesustoja: kariai išmoko iš paprastų automobilių surinkti tikrą šarvuotą techniką.

Automobiliai, kurie Ukrainoje vadinami „banderomobiliais“. Mechanizmas gana paprastas: kariškiams perkami pikapai, tai yra automobiliai su atvira bagažine. Ir su šarvais. Tačiau svarbiausia, kad čia būtų sumontuoti ginklai, pavyzdžiui, kulkosvaidis. O tada tokia technika jau paruošta atlikti kovines misijas priešakyje.

Automobilį vairuoja specialiųjų pajėgų „Kraken“ karys, slapyvardžiu „Tima“. Šis „banderomobilis“, prisimena kariškis, sėkmingai atliko ne vieną užduotį fronto linijoje. Tokiomis transporto priemonėmis Ukrainos kariuomenė gali sunaikinti priešo lengvuosius šarvuočius ir pėstininkus. Būtent šis pikapas dalyvavo išlaisvinant Olkhovkos kaimą, esantį netoli Charkivo.

REKLAMA
REKLAMA

Kontrpuolimo metu pikapo bagažinėje sėdėjęs Ukrainos kulkosvaidininkas pamatė Rusijos šarvuotą pėstininkų mašiną ir atidengė ugnį: „Pamatęs šią techniką, pradėjo į ją šaudyti. Buvo apie 100 metrų. Vairuotojas jau buvo žuvęs šioje šarvuotoje mašinoje, jis tiesiog įvažiavo į mus, tada atsitrenkė į stulpą. Mūsų grupė išardė šį automobilį, šitą šarvuotį. Ten dar keli žmonės bandė evakuotis iš technikos, jie iššoko, juos, tiesą sakant, pribaigė priedangos grupė.“

REKLAMA

Dabar „banderomobilis“ grįžo į dirbtuves – reikia „numesti“ geležies, kad būtų lengvesnis kėbulas. Automobilis bus skirtas kitokioms užduotims, kurias kariškiai slepia.

Tokio automobilio privalumai – greitis ir manevringumas. Jis gali gana greitai pasiekti taikinius. Automobiliai atlieka įvairias užduotis priekinėje linijoje ir užnugaryje. Pavyzdžiui, jau minėtas pikapas naudojamas ne tik kariškiams vežti, bet ir gyventojams iš pavojingų vietų evakuoti. Yra ir šturmo mašinos su sumontuotais ginklais, transporto priemonės naudojamos žvalgybai ir kitoms užduotims:

REKLAMA
REKLAMA

„Kas baisu priešui – tai, kad esame manevringi, greiti. Greitai atvykstame į vietą, atliekame savo darbą ir labai greitai išvažiuojame. BMP, BTR, MTLP yra tas pats. Tankui tai yra silpnas kulkosvaidis, jis nieko nepadarys tankui. Bet jis gali nesunkiai pramušti tokias lengvai šarvuotas mašinas.“

Kol „banderomobilis“ ruošiasi naujai užduočiai, netoliese laukia kita, jau karinė technika, kurią ukrainiečiai atėmė iš rusų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

BMP-1 – jis tarnavo Rusijos armijoje. Vėliau kovose dėl Charkivo srities Ukrainos gynėjai ją pamušė, dėl ko pėstininkų kovos mašina nuskendo pelkėje. Dabar jis tarnaus Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms, bet po remonto.

Visų pirma, kovinėje transporto priemonėje bus sumontuoti ginklai. Trofėjinė pėstininkų kovos mašina gaus naują granatsvaidį, kurį Charkivo kariškiai jau meistrauja dirbtuvėse: „Remontuojame, atliekame profilaktinę priežiūrą, sutepame, tikriname hidrosistemą. Atsarginėms dalims būtinas vertikalus valdymo mechanizmas, kadangi jo tiesiog nėra, ji atėjo be jo. Taip pat gaminame pakrovimo sistemą 30 kalibro kulkosvaidžiui.“

REKLAMA

Kol vieni dirbtuvėse ieško dalių ginklams, kitas meistras apžiūri šarvuotą automobilį. Nepaisant to, kad BMP korpusas yra geros būklės, daugumą vidaus mechanizmų teks pakeisti. Tačiau senos karinės technikos problema ta, kad nėra lengva rasti jos dalių. Detalių nėra nei gamyklose, nei sandėliuose.

Tad Charkivo kariškiai sugalvojo originalų būdą, kaip išspręsti šią problemą, – trūkstamas dalis išpjovė iš paminklų, iš Antrojo pasaulinio karo laikų karinės technikos, kuri vis dar stovi ant postamentų: „Būtų juokinga, bet tai tiesa. Teko iš paminklų išimti kai kurias atsargines dalis. Turėjome paimti žemėlapį, pasižiūrėti, kur yra tokio tipo paminklai, ir derėtis su valdžia. Vaikščiojo, ieškojo paminklų, juos atidarė, išpjaustė, virino atgal. Iš esmės tai yra tvirtinimo, montavimo, pakėlimo sistemos. Elektros, žinoma, nėra. Tačiau yra geležies, kurios reikia.“

REKLAMA

Fronto linijoje reikės visko, sako kariai. Todėl remontuoja ne tik modernią, bet ir seną techniką. Ir 70-ųjų BMP jų dirbtuvėse nėra vienintelis egzempliorius. Yra ir priešlėktuvinės artilerijos sistema S-60. Ji ne tik atnaujinta, bet ir patobulinta.

Šaudyti patranka tapo daug lengviau: „Ji buvo sukurta aštuoniems žmonėms, bet perdaryta dviem. Tiesiogiai šaudant – atstumas 4 km, o į oro taikinį – iki 2,5 km. Iš principo, to visiškai pakanka. Šiuo konkrečiu ginklu ir buvo sunaikintas šaudmenų sandėlis.“

Visgi Ukrainos meistrai turi dar didesnių užmojų. Dabar jie ruošiasi patranką montuoti ant sunkvežimio ir juokauja, kad tokiu būdu sukonstruos „milžinišką banderomobilį“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų