Chatajaus provincijoje Turkijos pietuose į butelio kamštelį įpylę šiek tiek vandens gelbėtojai girdo mažą sirų berniuką, įstrigusį pastato griuvėsiuose.
Gelbėtojams jį pavyksta ištraukti gyvą. Tai tikras stebuklas, pavyko išvengti dar skaudžios vienos netekties. Mat beveik 8 balų žemės drebėjimas jau pražudė bent 8,5 tūkstančio Turkijos gyventojų. Chatajaus provincijoje išgyvenusių žmonių akyse gęsta viltis kada nors gyventi taip, kaip iki siaubingos gamtos stichijos.
„Grįžome laiku maždaug 50 metų. Mūsų gyvenimai sužlugdyti. Mūsų vaikai – sugniuždyti. Praradome savo gyvenimus, vaikus, tėvus. Kiekvienuose namuose mirė bent du ar trys žmonės“, – sako Chatajaus provincijos gyventojas Halil Gencoglu.
Žmonės rauda prie savo žuvusių artimųjų, kurių kūnai suguldyti tiesiog gatvėse. Gelbėtojai traukia sužeistųjų kūnus. O kitiems padėti nebegali – jie suspausti didelių betono blokų: „Nėra nė vieno stovinčio pastato. Mes čia nuo vakar, o pagalba atvažiavo tik dabar. Deja, jie atvyko per vėlai.“
Pyktis dėl lėtos valdžios reakcijos kyla visoje Turkijoje – esą net į kai kurias labiausiai nukentėjusias vietas gelbėtojai atvyko praėjus net 12 valandų po katastrofos. O į kai kurias zonas kol kas išvis niekas neatvyko. Žmonės liko be namų, medicininės pagalbos – neturėjo ir kur praleisti nakties ar pasišildyti.
Sirijoje – taip pat suniokotoje žemės drebėjimo – net didžiausiame skausme žmonės randa šviesos spindulį – ovacijomis susirinkusieji nulydi gelbėtojus, iš griuvėsių ištraukusius mažametę mergytę ir jos tėvus.
Tačiau humanitarinė situacija itin prasta – dar iki žemės drebėjimo humanitarinės pagalbos kasdien reikėjo maždaug 14 milijonų žmonių – tai yra didžiajai daliai visos šalies populiacijos. O ištikus milžiniškai katastrofai, Sirijos gyventojai net negali apsakyti, kokioje neviltyje atsidūrė. Praradę namus ir viską, ką turėjo, jie nebeturi, kur eiti. Tad naktį leidžia automobiliuose.
„Nuo tada, kai įvyko Žemės drebėjimas, laukiu žinių apie savo tėtį, mamą, brolį, sesę ir jos sūnų. Tačiau nėra jokių naujienų“, – kalba siras Youssef.
O kiti skuba į pagalbą, mat visoje šalyje trūksta gelbėtojų pajėgų. Vienintelis būdas sirams susišildyti – pasikurti laužą. O suradę žuvusius artimuosius – paskutinį kartą bučiuoja jiems rankas. Deja, jos jau niekada nebus šiltos.
Oficialiais duomenimis, Sirijoje žemės drebėjimas pražudė bent 2,5 tūkstančio žmonių.