• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Net keturiais iš dešimties atvejų agentai lietuviams įsiūlo poreikių neatitinkantį investicinį gyvybės draudimą. O įsiūlo todėl, kad už kiekvieną parduotą draudimo sutartį agentai gauna net arti tūkstančio eurų galinčias siekti premijas. Lietuvos bankas draudimo pardavėjams siūlo apynasrį – naikinti komisinius už kiekvieną parduotą sutartį.

Net keturiais iš dešimties atvejų agentai lietuviams įsiūlo poreikių neatitinkantį investicinį gyvybės draudimą. O įsiūlo todėl, kad už kiekvieną parduotą draudimo sutartį agentai gauna net arti tūkstančio eurų galinčias siekti premijas. Lietuvos bankas draudimo pardavėjams siūlo apynasrį – naikinti komisinius už kiekvieną parduotą sutartį.

REKLAMA

Ir Lietuvos bankas, ir vartotojų atstovai aiškina, kad neįsigilinę į sutartis žmonės draudikams sumoka didžiulius pinigus, o po ilgų metų ne tik negauna pelno, bet ir praranda pusę įneštų sumų. 

Šiauliuose gyvenanti Jūratė ir sveikatą apsidraudusi, ir ateičiai kaupia jau porą dešimtmečių, tačiau investicinis gyvybės draudimas – painus reikalas.  

„Nelabai ten ką suprantu, tenka pasikliauti konsultantu, kuris paaiškina“, – teigia šiaulietė Jūratė.

O toks draudimas populiarus, jį turi tiek žmonių, kiek gyvena Kaune ir Šiauliuose kartu sudėjus – 420 tūkstančių, įmokos irgi solidžios. Vidutiniškai per metus už šią paslaugą draudimo bendrovėms lietuviai perveda po beveik 600 eurų. Iš viso – daugiau nei 200 milijonų. Tačiau retas susiskaičiuoja, kiek susimoka mokesčių.   

REKLAMA
REKLAMA

„Kiek pasiima už administravimą – matau, kad paslauga kainuoja ir nesitikiu, kad už dyką dirbs“, – sako šiaulietė Jūratė.

REKLAMA

Per porą dešimtmečių žmonės viliasi sukaupti gal ir penkiaženkles sumas, tačiau atsivertę ataskaitas patiria šoką.   

„Tie atskaitymai gali sudaryti nuo 20 iki net 50 proc. visų kasmėnesinių įmokų. Žmogus galvoja, kad taupo lėšas, moka įmokas, o kai pasibaigia sutartis, mato, kad atgaunamų lėšų suma net mažesnė po tiek metų nei visos sumokėtos nominalios įmokos“, – teigia Lietuvos banko valdybos narys Simonas Krėpšta.

REKLAMA
REKLAMA

„Ten būna perpus mažiau pinigų nei jie tikisi, nes jie nesupranta, kad nuo šimto eurų dalį atskaičiuoja rizikoms, dalį – investicijoms, dalį – mokesčiams“, – tvirtina Finansų ir kreditų valdymo asociacijos vadovas Marius Jansonas.

Apsigauna daug gyventojų

Slapto pirkėjo tyrimą atlikęs Lietuvos bankas tikina, kad apsigauna daug žmonių.   

„Maždaug 40 proc. naujų sutarčių gali neatitikti vartotojo poreikių ir jis gali būti suklaidintas, gali nusipirkti ne tai, ko norėjo“, – tvirtina Lietuvos banko valdybos narys Simonas Krėpšta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos bankas mano, kad problema – premijos agentams už kiekvieną parduotą investicinio gyvybės draudimo sutartį. Sumos esą varijuoja nuo kelių šimtų iki 700 eurų. Tačiau vartotojus ginančios asociacijos sako, kad komisiniai kartais siekia ir arti tūkstančio eurų.

Klientai apie tai nežino ir viliasi, kad agentai nesiūlys draudimo, kuris žmogui netinka. Lietuvos bankas mano, kad paskata „prakišti“ netinkamą sutartį dings, jei neliks ir minėtų premijų.   

REKLAMA

„Panaikinti galimybę turėti komisinį atlyginimą už kiekvieną parduotą sutartį, kas orientuoja pardavėją turėti kuo didesnę pardavimų kiekybę, bet ne kokybę“, – sako Lietuvos banko valdybos narys Simonas Krėpšta.

Tačiau Gyvybės draudimo įmonių asociacijos vadovas tikina, kad netekę premijų dalis pardavėjų išeis iš darbo.   

„Tame ir yra verslumo principas – jeigu sugebu daryti pagal savo profesionalumą, kvalifikaciją, galiu parduoti daugiau produktų, tai rinkoje aš ir brangesnis, ir geresnis. Jei bandoma sulyginti fiksuotą mokestį visiems draudimo agentams, mūsų nuomone, nelabai suvokiama“, – teigia gyvybės draudimo įmonių asociacijos vadovas Giedrius Rimša.

REKLAMA

Daliai stinga kompetencijų

Pasak Rimšos, permainos apribotų konkurenciją: „Yra geresni, blogesni pardavėjai, kartais yra žmogiškų klaidų, kartais neinformuojamas vienas ar kitas atvejis, situacija ar aplinkybė. Bet tai neturi lemti pokyčių visai rinkai.“   

Investicinio gyvybės draudimo sutartis pardavinėja iki 4000-ių agentų. Lietuvos bankas tvirtina, kad daliai jų stinga kompetencijų.   

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dažnai tie žmonės atėję iš kitų rinkų, paprastų nerūdijančio plieno puodų pardavimų rinkos“, – sako Lietuvos banko valdybos narys Simonas Krėpšta.  

Vartotojų atstovas Marius Jansonas aiškina, kad teisingai sudėliotas investicinis gyvybės draudimas gali žmogui atnešti pelną. Tačiau dabar įmonės dažnai taiko nelogiškai didelius mokesčius, o žmonės apie juos nė nenutuokia.   

REKLAMA

„Būtų idealu, jei žmonės patys susimokėtų ir žinotų, kiek susimoka už tą paslaugą. Pvz., už konsultaciją 100 ar 200 eurų. O dabar išeina, kad žmogus net nesupranta, kad už tą konsultaciją susimokėjo 1000 ar daugiau eurų“, – tvirtina finansų ir kreditų valdymo asociacijos vadovas Marius Jansonas.

Lietuvos banko siūlymus turėtų teikti Finansų ministerija, jiems dar turės pritarti Seimas.

Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

tv3.lt

Tokia pati AFERA,kaip ir su PENSIJŲ FONDAIS
nieko naujo ir gero...
Lietuvoj leidžiama vokt legaliai
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų