Pasak sveikatos specialistų, vyresnio amžiaus žmonės – pažeidžiamiausia grupė ir antikūnų kiekis jų organizme sparčiai mažėja sulig kiekviena diena. O skiepų akcija iš vakcinavimo centrų keliasi į mokyklas – į klases sugužėję moksleiviai ne tik kremta mokslus, bet ir skiepijasi nuo COVID-19.
Dešimtokė Agnė į Gabijos gimnaziją sugrįžo su džiaugsmu – išsiilgusi draugų ir mokytojų. Mergina sako nė kiek nedvejojusi dėl skiepo, mat nori laisvai eiti į mokyklą, lankyti mėgiamą teatro būrelį, susitikti su bendraklasiais: „Tiesiog, kad susidarytų imunitetas, kad greičiau išeitume iš visų karantinų ir visiems geriau būtų.“
Pritaria ir moksleivė Kamilė: „Aš pati apsisprendžiau, nes sukako 17 metų, tai galvoju ir jau tėvai nieko prieš, tai taip ir sugalvojau.“
Grįžti į normalų gyvenimą norintis Vilius taip pat skiepijasi: „Ir aš noriu prisidėti prie to, kad grįžtume normaliai į gyvenimus.“
Vilniuje šiuo metu jau pasiskiepijo kiek daugiau nei trečdalis 12–15 metų vaikų ir beveik trys ketvirtadaliai 16–24 metų jaunuolių. Pasak Gabijos, gimnazijos direktorės, moksleiviai skiepijasi noriai, dauguma vakciną gavo jau anksčiau.
„Kai testavome, tai matėme, kodėl jie neatvyksta, nes jie yra jau pasiskiepiję, ypatingai vyresnieji, kurie yra pilnamečiai gimnazistai. Pasiskiepiję yra du trečdaliai klasėse“, – sako gimnazijos direktorė Vilijja Klimavičienė.
O Sveikatos apsaugos ministerija skelbia naujieną – jau netrukus – rugsėjo viduryje trečiąja sustiprinančia vakcinos doze nuo koronaviruso galės skiepytis ne tik medikai, globos įstaigų gyventojai, bet ir 65 metų sulaukę ir vyresni senjorai. Pasak viceministrės, jau po pusmečio išauga ir trečiojo skiepo poreikis, mat antikūnų senjorų organizmuose sparčiai mažėja su lig kiekviena diena.
Kai kurie senjorai dvejoja, kiti nekantrauja
„Atitinkamai senjorai, kadangi atskirai atliktas tyrimas socialinės globos gyventojų, kur imtis 400, tai 5-6 mėnesį yra kritiškai sumažėjęs antikūnų skaičius, dėl to reikalinga sustiprinančioji dozė“, – tikina viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė.
Tiesa, vieni senjorai dvejoja, ar visgi skiepytis trečiąja vakcinos doze, kiti žada vakcinuotis, kai tik ministerija uždegs žalią šviesą:
„Mums jau paskutinės dienos, tai skiepas arba gelbės, arba dar kitaip pagelbės.“
„Ne, nei trečio, nes turiu daug labai visokių pašalinių ligų, turiu stimuliatorių ir man patarė gydytoja nesiskiepyti.“
„Aš tai skiepysiuosi, o kas nenori, tai kiekvieno žmogaus apsisprendimo reikalas.“
„Laukiam, kada pasakys, kad jau ateiti, bėgsim.“
Sergamumo rodikliai Lietuvoje ir toliau kopia į viršų. Per vakar dieną nustatyti 807 nauji koronaviruso atvejai, mirė 8 žmonės, 5 iš jų buvo nepasiskiepiję.
Tiesa, sergamumui didėjant, pusantro mėnesio vėliau pasiektas ir prezidento Gitano Nausėdos išsikeltas tikslas – praėjusią parą Lietuva pagaliau peržengė 70 procentų paskiepytų suaugusių gyventojų ribą. Dar neseniai apie ambicingus vakcinavimosi tikslus kalbėjęs prezidentas dabar toną švelnina ir ragina orientuotis ne į procentus, o visuomenės saugumą ir laisves.
„Kuo toliau mes žengsime šiuo keliu, tuo daugiau bus galimybių kalbėti apie tų apribojimų, kurie šiandien ir erzina didelę dalį visuomenės atsisakymą“, – teigia jis.
Jau nuo šiandien Lietuvoje galimybių pasą nemokamai galima gauti ne tik Registrų centro padaliniuose, bet ir daugiau nei 700-šimtuose šalies vaistinių:
„Aišku, būtų buvę geriau, kad ten kai jau iš karto kai skiepija, būtų su kokiu kodu, kad nereikėtų vaikščioti žmonėms.“
„Tai išsiėmiau, sakė, kad į parduotuvę neįleis, tai ką tada reikės daryti, nevalgęs būsiu.“
„Tai vis tiek gal į kokį koncertą nueisiu, į renginį, nesnausiu jau taip.“
„Man dėl autobusų reikia, visur važinėju.“
O štai vaistininkė Dovilė pasakoja apie išskilusius nesklandumus: „Pagrindinė problema, kad žmonės atėjo per anksti, nesuėjus terminui po antro skiepo, kiti pamiršę asmens dokumentą.“
Ir ne tik vaistinėse, bet ir Lietuvos pašto skyriuose darbuotojai spausdina galimybių pasus, tereikia su savimi turėti asmens dokumentą. Bendras fizinių vietų skaičius, kur galima atsiimti galimybių pasą Lietuvoje jau siekia daugiau nei tūkstantį vietų.
„Tikriausiai daugiau vietų nei apsipirkti parduotuvėse, tai man atrodo, kad jei nėra žmogui galimybės paso gauti elektroniniu būdu, tai yra ir paštas, ir vaistinės“, – tikina susisiekimo ministras Marius Skuodis.
Taip pat nemokamai išsiimti galimybių pasą žmonės vyksta ir į Sodros skyrius. Vidutiniškai per dieną „Sodra" planuoja išduoti apie 300 galimybių pasų visoje Lietuvoje.