Beje, šiomis dienomis koronavirusas pasiglemžė ir dar dviejų 30–ies nesulaukusių Šiaulių rajono gyventojų gyvybes – jaunas vyras mirė medikų automobilyje, o mergina vos atvežta į priimamąjį.
Koronavirusu užsikrėtusi 23–ejų metų nėščioji į Kauno klinikų Gimdymo skyrių buvo atvežta lygiai prieš savaitę.
„Blogėjant kvėpavimo funkcijai, esant 39 savaičių nėštumui, buvo priimtas sprendimas užbaigti nėštumą atliekant Cezario pjūvio operaciją. Gimė sveika, išnešiota mergytė“, – sako gimdymo skyriaus vadovas Mindaugas Kliučinskas.
Tačiau koronavirusu sirgusios motinos būklė tik blogėjo. Deja, po savaitę trukusios kovos su klastingu virusu, 23–ejų mamos gyvybė reanimacijoje užgeso.
„Ši pacientė pateko vėlai pas mus, naktį 26 dienos. Jau pateko ženkliai blogėjant būklei, progresuojant kvėpavimo funkcijos nepakankamumui. Plaučių pažaidai labai greitai progresuojant, pacientė sekančią dieną, 11 val., po ilgai trukusio gaivinimo mirė“, – aiškina intensyviosios terapijos klinikos vadovas Tomas Tamošaitis.
Medikai sako, kad jauna gimdyvė nebuvo pasiskiepijusi, nesirgo jokiomis ligomis. Vakcina, tikėtina, jai būtų išgelbėjusi gyvybę, o mažylė šiandien nebūtų našlaitė.
„Moteris buvo be gretutinių ligų, sveika, 23–ejų amžiaus gimdyvė. Mirusi gimdyvė nebuvo pasiskiepijusi“, – teigia M. Kliučinskas.
„Pagrindinė mirties priežastis – COVID-19 sukelta sunki plaučių pažeida, kuri galimai komplikavosi masyviomis trombozinėmis komplikacijomis ir plaučių arterijų tromboze“, – komentuota T. Tamošaitis.
Kauno klinikų medikai tvirtina, kad šiemet jau gydė 101 koronavirusu užsikrėtusią gimdyvę ir nė viena jų nebuvo pasiskiepijusi. Daliai koronavirusų užsikrėtusių gimdyvių prasidėdavo priešlaikinis gimdymas, tačiau su tokiomis baisiomis komplikacijomis kaip šįkart medikai susidūrę dar nebuvo.
„Sudėtingo tokio ir taip pasibaigusio atvejo… Tai yra pirmas Lietuvoje. Pirmoji Lietuvoje gimdyvės mirtis, sirgusios COVID-19 infekcija“, – sako M. Kliučinskas.
Mirė jauni žmonės Šiauliuose
O taip apie 29–erių jauno vyro mirtį Šiaulių rajone, Gilaičių kaime kalba jo kaimynas Albertas: „Ir dabar dar neatsigauname… Kažko trūksta, kažko trūksta.“
Pirmadienį dusti pradėjusiam jaunam vyrui Albertas su sūnumis iškvietė medikus, tačiau padėti jie jau nebegalėjo. Kaimynas sako, kad nepasiskiepijęs vyras mirė kančiose.
„Jis išėjo į lauką ir nuvirto… Nuvirto, susirietė. Atvažiavo greitoji už 10 minučių gal ir suleido vaistų kažkokių į sėdmenis. Atsipalaidavo ir pradėjo gesti… Pradėjo gesti. Pusę valandos gaivino jį…“, – pasakoja Albertas.
Tačiau neatgaivino. Gėlėmis nuklotas 29–erių jauno vyro tylus kapas. Kaimynas sako, kad virusas jį mirtinai pakirto vos per tris dienas.
„Ketvirtadienį aš jį mačiau dar. Buvo labai žavus, nesiskundė niekuo. Tikrai jokių problemų nebuvo“, – sako Albertas.
Toks pat likimas ištiko ir 29–erių šiaulietę. Ji penktadienį mirė vos tik atvežta į Respublikinės Šiaulių ligoninės priėmimo skyrių. Ji taip pat nebuvo pasiskiepijusi. Ligoninės atstovas sako, kad jauna moteris į medikus kreipėsi per vėlai.
„Ji atvažiavo labai sunkios būklės ir jau padėti jai nebepavyko. Mūsų personalas darė, ką galėjo, tačiau padėti nebebuvo galima“, – komentuoja intensyviosios terapijos centro vadovas Jonas Lazauskas.
Koronavirusas kėsinasi į vis jaunesnių žmonių gyvybes. Per pastaruosius tris mėnesius – rugpjūtį, rugsėjį ir spalį – amžiaus grupėje nuo 20–ies iki 49–erių metų COVID-19 pražudė jau 49 žmones. Savo ruožtu tuo pat metu pernai šioje amžiaus grupėje nebuvo nė vienos aukos.
„Delta atmaina tikrai turi didesnį poveikį. Yra daugiau žmonių, kurie sunkiai suserga, jie sunkiau pasveiksta ir jų žymiai mažiau pasveiksta“, – aiškina J. Lazauskas.
„Blogiausios būklės pacientai yra tie, kuriems nebegalime net taikydami dirbtinę ventiliaciją užtikrinti normalios kvėpavimo funkcijos ir, deja, bet tai yra pagrindinė mirties priežastis“, – teigia Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytojas Gintautas Virketis.
Pastarąją parą Lietuvoje nuo koronaviruso mirė 34 žmonės, iš jų 26 nepasiskiepiję arba paskiepyti nepilnai. Gimtadienį šiandien švenčiantis sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sako, kad džiaugtųsi tik vienintele dovana, bet jos tikriausiai negaus.
„Šiandien tai būtų dovana, jeigu tai būtų rekordinis pasiskiepijusių skaičius spalio 28 d. ir rytoj aš jį pamatyčiau. Tai, jei jis būtų rekordinis šį spalio mėnesį, tai man būtų pati didžiausia dovana“, – tikina A. Dulkys.
Visgi valdantiesiems tenka nuryti ir karčią piliulę. Pasirodo, kad 100 eurų išmoka senjorų skiepytis nepriviliojo.
„Iš kelių šimtų apskambintų pacientų, kviestų pasiskiepyti, ateina pavieniai. Kaip aš sakau, vis dėlto tuos labai stipriai apsisprendusius nesiskiepyti įkalbėti bet kokiomis priemonėmis, net ir skatinamosiomis, yra sudėtinga“, – sako premjerės patarėja Živilė Gudlevičienė.
Premjerės I. Šimonytės patarėja sako, kad 75–erių ir vyresni senjorai, dar norintys gauti 100 eurų vienkartinę išmoką, turėtų suskubti. Paskutinė diena pirmam skiepui gauti yra lapkričio 8–oji.