Su svetimų moterų pasais susišvirkšti skiepų kelis kartus atėjo ir jauna moteris. Kol policija aiškinasi tokios nelegalios prekybos aplinkybes – Sveikatos ministerija paruošė malonią žinią skiepytis nenorintiems. Nuo pirmadienio galimybių pasui gauti pakaks ir greitojo, pigesnio antigenų testo.
Pirmą kartą įtarimą į vakcinavimo centrą Marijampolėje atėjusi jauna moteris darbuotojoms sukėlė antradienį.
„Beskiepijant mūsų centro darbuotojoms kilo įtarimas, kad lyg ir mergina jau matyta“, – sako Marijampolės mero patarėja Agnė Pavelčikienė.
Anot Marijampolės mero patarėjos – pasiskiepijusi moteris greitai pasišalino iš miesto vakcinavimo centro. Bet vėl grįžo jau vakar vakare, su kitos –1995 m. gimimo moters pasu.
„Na, ir vakar visai darbo pabaigoje ketvirtadienį lyg buvus, lyg nebuvus ta pati mergina vėl ateina ir dar su kitu, kito asmens dokumentu. Tada centro darbuotojos iškvietė policiją“, – tęsia ji.
Atvykus pareigūnams paaiškėjo, kad moteris jau kelis kartus pasiskiepijo skirtingų asmenų iš skirtingų Lietuvos miestų vardu. Už atlygį. Kokį – pareigūnai neatskleidžia. Aišku tik tai, kad savo kūną skiepams parduodanti trisdešimtmetė švirkštėsi vienos dozės „Jannsen“ vakcinas.
Ir kai jau atrodė, kad tai vienintelis toks atvejis – šiandien baigiantis vakcinavimo centro darbo valandoms – pasirodė ir įtartinas vyras su svetimu pasu. Prisipažino, kad tai daro jau ne pirmą kartą.
„100 eurų, tai bent jis bent mums taip pasakė. Ką jis policijai pasakys, tai negaliu užtikrinti, bent pirminis toks, kad suma triženklė“, – pasakoja A. Pavelčikienė.
Kol policija Marijampolėje aiškinasi iki šiol nematytos prekybos Galimybių pasais aplinkybes – kiti, nenorintys skiepytis, lietuviai galimybių pasus bando gauti atlikę antikūnų ar PGR testus.
Pačiame sostinės centre esančioje privačioje klinikoje per pietus – tikras darbymetis. Didžioji dalis čia tyrimams ateinančių klientų, anot gydytojų, tai daro būtent dėl galimybių paso. Tad kartais tenka ir štai taip prie kabineto durų palūkuriuoti. O tuomet dar ir atsakymo palaukti bent 24 val.
„Vis tiek dažniausiai atsakymas gaunamas per parą. Jei atėjo vakare, tai kitos dienos vakare“, – sako „Affidea“ klinikos šeimos gydytoja Gintarė Narušaitė-Mačionienė.
„Esame gavę signalą iš privačių laboratorijų, jog ne visuomet gali užtikrinti tyrimo atsakymą per 24 val. o kadangi PGR tyrimo atsakymas galioja 48 val. tai juo pasinaudoti labai trumpas laiko tarpas lieka.“ Todėl Sveikatos ministerija nuo pirmadienio leis Galimybių pasą gauti ir atlikus greitąjį antigeno testą“, – sako Sveikatos ministerijos atstovė Aistė Šukšta.
Privačios įstaigos jau ruošiasi galimam klientų antplūdžiui, užsipirko patikimų greitųjų antigenų testų. Lietuviams tokia paslauga ir kainuos pigiau. Įprastai PGR testas privačioje klinikoje kainuoja ne mažiau kaip 70 eurų. O greitasis antigeno testas – maždaug trečdalį šios kainos.
„Tvarka yra tokia pati: kreipiamės į laboratoriją, atliekate tyrimą arba testą ir taip yra sukonfigūruojamas Galimybių pasas“, – teigia A. Šukšta.
O ką mano vilniečiai?
„Tikrai yra žmonių, kurie nenori skiepytis, tai yra išeitis.“
Tiesa, ne visi pacientai mano, kad tai gera idėja.
„Dalis negali 72 eurų sau leisti susimokėti už rimtą testą – tai taip. Tokiu atveju yra kažkokia išlyga. Bet piktybiniams žmonėms, kurie nenori skiepytis, tai čia toks laisvinimo mechanizmas.“
„Aš suprantu. Tik vieno nesuprantu – kam visa tai. Pasiskiepijai ir ramu.“
Mobiliame patikros punkte taip pat nesustoja darbas – čia kas 7–10 dienų tikrinasi kontaktą su žmonėmis darbe turintys, skiepytis nenorintys lietuviai. Dauguma taip pat sveikina sprendimą į galimybių pasą įtraukti greitąjį antigeno testą.
„Testuojuos ir turiu galimybių pasą, kai reikia.“
„Gal padės sutaupyti žmonėm. Nežinau – kiekvienas turi savo pasirinkimą. Aš šiuo klausimu esu neutralus.“
„Aš manau, kad gerai. Aš prisibijau daryti skiepą.“
„Nemanau, kad tai yra gerai, nes galimybių pasą turėtų gauti tie, kas yra pasiskiepiję. Nes praranda prasmę.“
„Mes tiesiog galime visi naudotis tais įrankiais ir GP yra tik vienas iš įrankių, kaip kurti mums saugią aplinką, įveikti tą pandemiją. Nes kokia alternatyva? Alternatyva viską uždaryti? Matyt, kad ne“, – teigia sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Sveikatos apsaugos ministras pripažįsta – sergamumo situacija Lietuvoje blogėja: „Tai be to, kad mes turime vis dar nemažai nepasiskiepijusių ir deja delta daro savo darbą ir virusas kovoja – tai prisideda dar kontaktinis ugdymas. Manau, kad artimiausias dvi, tris, gal keturias savaites matysime sunkesnes. Bet jei visi naudosimės visais įrankiais, stengsimės, tai galima situaciją stabilizuoti ir neturėti tokio sausio-gruodžio, kaip turėjome praėjusiais metais.“
Per paskutinę parą šalyje registruoti daugiau nei 900 naujų susirgimų. 10 žmonių mirė. Jauniausia paskutinės paros auka – nė trisdešimties metų nesulaukęs, nepasiskiepijęs asmuo.