Reportažą apie gandrą kuris daugiau nei dvi savaites skraidė su aplink koją apsivijusiu „Grigeo" maišeliu jau pasakojome. Raudonsnapiui parašiutas prie kojos tapo tikra kančia, jis trukdė skristi, medžioti pievose varles, žalčius ar mažus zuikučius, susirasti maisto.
Gandro jėgos jau buvo pradėję sekti, jį su gailesčiu stebėjo daugybė Šiaulių Medelyno rajono gyventojų. Žmonės ieškojo pagalbos tačiau visos organizacijos atsakydavo, kad kol gandras skraido jam padėti neįmanoma:
„Jam aplink koją apsivyniojęs kažkoks maišas, matyt pirkinių. Ir jis niekaip negali jo nusiimti, nusikratyti. Tai vat, nežinom, kur kreiptis, niekas negali padėti realiai.“
Žmonės patys rezgė planus kaip padėti gandrui. Laimei atsirado entuziastų, kurie sugalvojo gandro gelbėjimo planą. Nepaisant kai kurių specialistų patarimų, kad gal reiktų palaukti ir gandras pats tą maišelį nusikapos savo kietu snapu, ornitologai ėmėsi veiksmų. Kelias dienas gandrą jie viliojo žuvimi ir kai jis pamažu įsidrąsino paspendė jam spąstus. Matote kaip gandras pakliuvo į tinką.
Sėkmę skelbiantis šūkis ir gandras jau Ventės rago ornitologo Vytauto Eigirdo rankose. Atsargiai nuimamas tas įkyriai skraidyti trukdęs maišelis. Operacija pavyko geriau nei tikėtasi.
„Daug kas šneka, kad gal nereikėjo, gal su snapu nusiimtų tą maišą gandras, bet iš tikrųjų jis nebūtų nusiėmęs. Jau dabar matom, maišas buvo tiek užsiveržęs, po maišu koja net patinus buvo. Tai jei dar ilgiau būtų buvę, tai jis būtų netekęs kojos. Netekęs kojos gandras neišgyventų“, – sako ornitologas Vytautas Eigirdas.
Vytautas paleidžia paukštį į laisvę ir jis netrukus grįžo į lizdą. Namo neslepia džiaugsmo, kad jų gandras išvaduotas.
„Labai… Labai džiaugiamės ne tik mes, bet ir kaimynai, eidami pro šalį visi, tiesiog visi džiaugsme esam. Labai džiaugiamės, žodžių nėra, tiesiog nuo pat ryto tiesiog skraidom“, – pasakoja namo šeimininkė Eugenija.
Moteris rodo maišą kuris kone dvi savaites buvo apsivijęs gandrui apie koją. Tai „Grigeo" įmonių grupės, kurios įmonė „Grigeo Klaipėda" įtariama nuotėkomis daugybę metų teršusi Kuršių marias gaminamo tualetinio popieriaus įpakavimas.
Dabar gandras pažymėtas GPS siųstuvu ir standartiniais žiedais, tad dabar jį bus galima sekti, kur ir kokiais keliais jis skrenda žiemoti.
„Žinoma, seksim, kur keliauja. Dieve duok, kad kad viskas baigtųsi gerai ir kitą pavasarį jis vėl grįžtų pas mus“, – teigia Eugenija.
Netrukus gandrų šeimyna netrukus susilauks palikuonių, lizde keturi kiaušiniai iš kurių netrukus išsiris gandriukai.