Medikai pastebi, kad žmonės tapo sąmoningesni ir, palyginti su pernai, pasiskiepyti nuo erkinio encefalito suskubo du kartus daugiau norinčiųjų.
Vilnietis Vitalijus pasiskiepyti nuo erkinio encefalito atskuba į vaistinę. Silpniau girdintį vyrą atlydi žmona ir anūkė. Vilnietis skiepijasi jau antra vakcinos nuo erkinio encefalito doze. Sako, atidėlioti skiepo nuo erkių platinamo užkrato jau nėra kada.
„Dabar pats laikas, jos visos bunda“, – sako Vitalijus.
Žmona pasiskiepyjo anksčiau. Ir be jokių dvejonių.
„O mes turim šuniuką, kurį pastoviai vedžiojam tris kartus per dieną. Ir aišku prie miško, tai visko gali būti“, – kalba vilnietė Irena.
Idant išvengtų eilių, vilniečiai skiepijasi vaistinėje. Ir norinčiųjų taip įgyti apsaugą nuo pavojingojo erkinio encefalito, kaip pastebi vaistininkai, šiomis dienomis kaip niekada daug.
„Per dieną ateina užsiregistruoti apie dvidešimt žmonių, apie dvidešimt pacientų“, – teigia „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Zita Janušauskienė.
O palyginti su pernai, jų padaugėjo dvigubai. Norinčiųjų pasiskiepyti antplūdį jaučia ne tik vaistininkai, bet ir medikai poliklinikose. Tiems, kas bijo nepageidautinos reakcijos į skiepą, specialistai žeria patarimų.
„Pašalinė reakcija yra pati mažiausia – gali skaudėti dūrio vietoje. Mausti galbūt, bet čia ne tie skiepai, kur labai skauda, karščiavimas ir panašiai“, – tvirtina Z. Janušauskienė.
O erkių platinamų ligų pavojus šiemet yra didelis. Mat erkių knibždėte knibžda. Vienas perbraukimas per žolę baltu audeklu ir gyvis pagautas. Specialistai sako, kad erkės šiemet kaip niekada ankstyvos. Gali būti, kad jos visai ir nemiegojo. Tad nekaltas buvimas gamtoje, mėgavimasis ja, žibuoklių rinkimas mums gali baigtis sunkia liga, jeigu nesisaugosim.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro entomologė sako, kad šie metai gali tapti istoriniais.
„Klimato kaita daro šiokias tokias korekcijas. Ko gero, šie metai bus pirmi mūsų istorijoje su erkinio encefalito sergamumu, kai atvejai registruojami ištisus metus“, – teigia entomologė Milda Žygutienė.
Ankstesniais metais sergamumas erkiniu encefalitu buvo registruojamas kovo pabaigoje, balandžio pradžioje. Šiemet pacientai į ligos patalą paguldyti gerokai anksčiau.
„Na, bet turėjom vasario mėnesį du atvejus. Ir tai jau visiškai aišku, kad tai yra šių metų atvejai. Kadangi ir simptomai žmonėms prasidėjo, ir kreipimasis pas gydytojus įvyko būtent vasario mėnesį“, – kalba M. Žygutienė.
Klasikinis inkubacinis periodas, per kurį ir paaiškėja, užsikrėtė asmuo erkiniu encefalitu ar ne, dvi savaitės. Nors medikai sako, kad savijautą turime stebėti maždaug mėnesį po erkės įsisiurbimo. Tad tie, kam erkinis buvo nustatytas vasarį, galėjo užsikrėsti ir sausį. Specialistai skelbia ir liūdną žinią – erkinis encefalitas sausį nusinešė ir vieno vyro gyvybę. O kad erkių šiemet daugiau, pastebi ir vilnietė Stanislava. Vaikščiodama sostinės Pasakų parke, jau pasigavo vieną.
„Buvau be kojinaičių ir man įlindo erkė“, – pasakoja Stanislava.
Tiesa, net ir gerti antibiotikai, mat po erkės įsisiurbimo moteris kelias dienas jautė peršalimo simptomus, Stanislavos neprivertė skiepytis. Sako nebijanti pavojingosios ligos.
O specialistai tikina, kad skiepai vienintelė apsauga nuo mirtį sėjančios infekcijos. Ligos neišvengsime, bet pasiskiepiję nuo erkinio encefalito perserga lengviau. Skiepai nuo Laimo ligos vis dar bandomi, ir panašu, kaip sako žinovai, kad juos turėsime jau po dvejų metų, o kol kas keldami koją į gamtą turime tinkamai apsirengti.