Žmonės pasipiktinę, o kelionių organizatoriai aiškina neturintys pasirinkimo, iš savo kišenės pabrangusių degalų esą nekompensuos.
Apie saulę ir žydrą jūrą Kybartų gyventoja Jolanta su vyru svajoja dar nuo viduržiemio. Būtent sausį gegužei jie užsisakė kelionę į Turkiją, tačiau neseniai iš organizatorių gavo visai nepradžiuginusią žinutę.
„Buvau informuota, kad dėl susidariusios situacijos, karo Ukrainoje, kadangi pailgėja skrydžio laikas ir atstumas, degalų sąnaudos didesnės, todėl pabrangsta vienam žmogui 35 eurais“, – pasakoja turistė Jolanta.
Jolantos teigimu, nėra kur dėtis – papildomus 70 eurų porai teks susimokėti.
„Faktas, kad gaila pinigų“, – sako Jolanta.
Dar smarkiau pyksta irgi Turkijoje balandį pailsėti suplanavęs Kęstutis.
„Tik sumokėjau – vakare rašo, kad reikia prisimokėti. Paėmė pyktis – buvai sumokėjęs „rankpinigius“, atėjai pasiimti prekės ir sako, duoti dar truputį. Tai aš tam ir perku iš anksto, kad kaina būtų mažesnė“, – kalba turistas Kęstutis.
Lygiai toks pat mokestis laukia ir kitomis vasaros kryptimis išsiruošusių turistų, o vasaros sezonas prasideda jau balandžio 11-ą dieną. Tie, kurie kelionės paketą pirko iš „Novaturo“ po kovo pirmos dienos, turės susimokėti 11,5 euro „Kuro kainos svyravimo apsaugos“ mokestį, kuris užtikrina, kad sudarytos organizuotos turistinės kelionės sutarties kaina nesikeis dėl galimų kuro kainos svyravimų ir išaugimų ateityje.
O tie, kurie kelione pasirūpino iš anksto ir taip tikėjosi sutaupyti, mokės dar daugiau – po papildomus 35 eurus skrendant į Turkiją, Ispaniją ar Graikiją, ar net po 60 eurų, jei ilsėtis vyks į toliau esančias Madeirą ir Tenerifę. Taigi, skrendant šeimai su dviem vaikais, kelionė gali pabrangti ir 240 eurų.
„Labai suglumino, kad bus taikoma ir senoms užsakytoms kelionėms. Tai sudėtinga, nes žmogus planuojasi savo laiką, pinigus. Išeina, kad tas, kuris perka dabar, moka sąlyginai pigiau“, – teigia „Amberturo“ vadovė Jurgita Kaušinytė.
Pyksta ir kelionių agentūros – būtent joms tenka susisiekti su keliautojais ir prašyti susimokėti papildomai, nors skrydžius organizuoja ne jos.
„Tai sustabdys pirkimą, planavimą iš anksto. Žmonės pradės baimintis, kad ir šiaip situacija nuolat besikeičianti, tai ir mokesčiai gali būti didesni negu pirktum dabar“, – sako J. Kaušinytė.
Didžiausias Lietuvos kelionių organizatorius „Novaturas“ aiškina, kad neturi kito pasirinkimo. Dėl karo Ukrainoje išbrangus naftai, šoko ir aviacinių degalų kainos, o jos sudaro trečdalį kelionės kelialapio kainos.
„Tos išankstinės kelionės kaina buvo skaičiuojama pagal prieš tai galiojusią degalų kainą. Jeigu degalai pabrango 60 proc., tai tą kainų svyravimą jis turėtų kažkaip kompensuoti“, – aiškina „Novaturo“ rinkodaros direktorė Olga Belova.
11,5 euro „degalų kainos svyravimo apsaugos“ mokestis tiems, kurie kelionę įsigijo kovą, mažesnis apgaulingai – vien dėl to, kad degalų mokestį organizatoriai jau spėjo įskaičiuoti į bendrą kainą.
„Kompensuoti patiems degalų kainos mes negalime, nes irgi esame komercinė organizacija“, – teigia O. Belova.
„Yra didieji kelionių organizatoriai, kurie išpardavę 30 proc. ir daugiau vasaros sezono kelionių. Ir kai pastebimas toks ženklus degalų kainos pokytis, kad ir kaip siekiama padengti savo turimais ištekliais, ne visada tai galima ir pajėgu“, – sako Lietuvos turizmo asociacijos vadovė Milda Plepytė-Rainienė.
Tiesa, trys kiti kelionių organizatoriai degalų mokesčių neįvedė. Bent kol kas.
„Tačiau, ir toliau esant tokiai degalų kainų didėjimo tendencijai, mes negalime užtikrinti, kad ateityje neįvesime degalų mokesčio. Tačiau šiandien mūsų įmonė turi pakankamai resursų padidėjusią skrydžių vykdymo savikainą akumuliuoti iš savęs“, – sako „Coral Travel“ pardavimų vadovė Ieva Raziulytė.
O ir po mėnesio, dviejų ar trijų niekas nežino, ar degalų kaina bus tiek didesnė, kiek dabar kainą padidino kelionių organizatoriai. Teoriškai, naftos kaina gali ir sumažėti.
„Tiksliai nuspėti tikrai neįmanoma, tiesiog bandoma apsidrausti nuo tų svyravimų tokiais sprendimais. Žinoma, turėtų pats kelionių pirkėjas spręsti, ar jam tinkamos tokios sąlygos“, – komentuoja ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba primena, kokiu atveju nepatenkinti turistai gali nutraukti sutartį.
„Jeigu kelionės kaina padidinama daugiau kaip 8 proc. Tokiu atveju turistas turi teisę atsisakyti turistinės kelionės sutarties – nutraukti sutartį nemokant sutarties nutraukimo mokesčio“, – aiškina vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovė Greta Jočienė.
„Yra žmonių, kurie kelionių atsisakė. Tačiau tokių yra apie 20. Iš tų tūkstančių, kurie su mumis keliauja“, – teigia O. Belova.
Dažniausiai tai – pigias, kelis šimtus eurų kainuojančias keliones nusipirkę asmenys. Net ir 35 eurų mokestis tokias keliones gali išbranginti net dešimtadaliu.