S. Skvernelis pripažįsta, kad galbūt buvo per daug užsispyręs ir padarė klaidų. O į jį laikinieji ministrai rinkosi ne tik automobiliais, bet ir dviračiais. Veryga ta proga kolegas apdovanojo šmaikščiomis dovanomis, tiesa, panaudoti ją ryžosi tik vienas.
Ketverius metus Lietuvą valdę ministrai tikina neliūdintys, kad šilti postai tuojau liks praeitimi ir vardija, kad per kadenciją spėjo nuveikti labai daug gerų darbų. Kone geriausiai nusiteikęs skandaluose nuolat klimpęs Jaroslavas Narkevičius. Ekspertai, tiesa, nueinančios Vyriausybės darbus vertina gerokai kukliau.
Dirbti ši Vyriausybė pradėjo ramiomis aplinkybėmis, krizės negrėsė. Tiesa, neilgai trukus dalį tautos užrūstino Aurelijus Veryga sugriežtinęs alkoholio pardavimus. Žmonės Vyriausybę netruko praminti „draudimų valdžia“, epitetas prilipo, net ir šiandien vienas iš ministrų į paskutinį posėdį atkeliauja pasipuošęs kauke, primenančia, kad neklausyti Verygos – nevalia.
„Čia, reiškia, dovana ministro ministrui“, – sako laikinasis ministras Rimantas Sinkevičius.
Tiesa, kažkodėl kiti kolegos savo veidų Verygos pavarde nepadabino net išleistuvių proga. O iš paskutinį kartą skubančiųjų į posėdį ministrų geriausia nusiteikęs atrodo Jaroslavas Narkevičius.
„Taip, su šypsena“, – pasakoja laikinasis susisiekimo ministras Jaroslav Narkevič.
Šypsodavosi dabar jau laikinasis susisiekimo ministras ir anksčiau, tik ne visada būdavo toks kalbus.
Į postą paskirtas pernai vasarą, o paskui niekaip net prezidento iš jo neišprašytas Narkevičius per trumpą laiką sugebėjo įsipainioti į virtinę skandalų – ir dėl gatvės, vedančios į Skvernelio namus, asfaltavimo, ir dėl Seimo viešbučio.
„Asmeniškumas, aišku, yra. Visi mes žmonės, be abejo, niekam nėra malonu girdėti apie save skleidžiamą šmeižtą“, – teigia J. Narkevič.
Narkevičius ir toliau kartoja, kad nuveikė daug darbų: „Keliai kaip niekad tvarkomi sėkmingai.“
Ir kalba apie sąžinę: „Galiu drąsiai žiūrėti visiems į akis, kiekvienam piliečiui.“
„Turėjusi tokią daugumą Seime, tokią valdžią, kokios nė viena politinė jėga iki jos neturėjo du dešimtmečius, ji labiausiai sugebėjo pasižymėti ne lyderyste, ne efektyvumu. Labiausiai politiniais skandalais, rietenomis, sumaištimis, atsistatydinimais“, – kalbėjo apžvalgininkas Vytautas Bruveris.
Nemenką krizę Vyriausybė patyrė ir prieš gerus dvejus metus, kai mokytojai neapsikentė mažų algų. Jurgitą Petrauskienę poste tada keitė Rokas Masiulis, o jį – Algirdas Monkevičius.
„Ypač man svarbu tas įsipareigojimas, kurį pavyko pasiekti, užtikrinant didesnę santarvę švietimo – susitarimas su plačia šakine profesine sąjunga“, – sako laikinasis ministras Algirdas Monkevičius.
Pačiam Monkevičiui tai buvo net trečioji kadencija ministro poste. Ar ryžtųsi ir ketvirtą kartą?
„Na, manau, kad man nebereikės to kartoti. Yra jauna karta“, – pasakoja A. Monkevičius.
O dviračiu ir žiemą į darbus važiuojantis krašto apsaugos ministras Raimondas Karoblis prisimena net pirmą žurnalistų klausimą, užduotą prieš ketverius metus.
„Buvo pirmas klausimas, ar aš nebijau Trumpo“, – teigia laikinasis ministras Raimundas Karoblis.
Trumpo nebijojo, o ir Lietuva dabar saugesnė, sako Karoblis: „Jau šiuo metu dislokuojasi trečias JAV batalionas iš eilės, galų gale, ir kariuomenė stipresnė.“
Beje, ne visi laikinieji ministrai žino, ką veiks toliau. Karoblis ketina grįžti į diplomatinę tarnybą, o štai Linas Linkevičius, socialdarbiečiams pralaimėjus rinkimus, naujo darbo dar nesusirado.
„Intensyviai ruošiuos Kalėdoms, o paskui žiūrėsim“, – kalbėjo laikinasis užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.
Beje, pažymį savo darbams ryžtasi parašyti tik vienintelė Skvernelio ministrė.
„Septynetą tikrai drąsiai galiu parašyti. Ekstremaliųjų situacijų metai. Pradėjau nuo ekstremaliosios situacijos, ji tęsiasi iki šiol“, – sako laikinoji vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.
Ekstremalių reikalų netrūko ir daugiau.
„Grigeo“, Alytaus padangų gaisras, kur buvo šokas didelis ne tik man, bet ir daugeliui Lietuvos žmonių“, – pasakoja laikinasis aplinkos ministras Kęstutis Mažeika.
Įjungtas ir Astravas, o elektra iš jo vis tiek į Lietuvą per Latviją.
„Kritika tikrai buvo perdėta, buvo ieškoma priešų ten, kur jų nėra. Mano sąžinė rami“, – teigia laikinasis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Kadenciją vainikavus koronaviruso krizei, pats Veryga jau nori tik ramybės. Bet gal visgi pasiilgs kasdienių spaudos konferencijų?
„Ne, tikrai nepasiilgsiu. Nenoriu pasakyt, kad man jos nemalonios, bet norėtųsi mažiau dėmesio. Ko pasiilgstu – didesnio privatumo, laiko sau“, – kalbėjo laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Ministrams vargiai pripažįstant, kad padarė klaidų, nuolankesnis šiandien pats Skvernelis.
„Buvo mano klaidų nemažai, užsispyrimo galbūt nereikalingo, kuris, deja, būna, emocijų. Bet galiu pasakyti – esu tiesiog žmogus, klystantis, darantis klaidas. Bet tikrai neturintis išankstinio nusistatymo, pykčio ar akmens nešiojimo širdyje. Kas buvo, tas turėjo įvykti. Galėjo būti geriau“, – sako laikinasis premjeras Saulius Skvernelis.
„Vyriausybė jau išsidalijo vardinius ginklus ministrams, pasiskelbė, kad geriausiai Europoje, jei ne pasaulyje, susitvarkė su koronaviruso pandemija. Ir ką dabar mes regime?“, – pasakoja V. Bruveris.
Kokį pažymį Vyriausybei rašytų apžvalgininkas?
„Šeši su pliusu?“, – teigia V. Bruveris.
Naujoji premjerė Ingrida Šimonytė su ministrais prisiekti turėtų penktadienį, o tai reikš oficialią aštuonioliktosios Vyriausybės darbo pradžią.