Jos negydant ji gali peraugti į kepenų cirozę ar kepenų vėžį. Kepenys yra organizmui būtinų vitaminų ir mineralų saugykla, tačiau jos neturi skausmo receptorių, todėl apie kepenų pažeidimus praneša kiti simptomai, pavyzdžiui, gelta, padidėjusi pilvo apimtis, kraujavimas iš virškinamojo trakto, odos niežulys, pykinimas ar nuovargis.
„Dažniausiai žmonės galvoja, kad apie kepenis praneša gelta, bet ir tai tik apie vieną iš sutrikimų. <...> Pavyzdžiui, jei sutrinka baltymų sintezė, organizme atsiranda patinimai“, – aiškino laboratorinės medicinos gydytoja Eglė Marciuškienė.
Taip pat vis dažniau prabylama ir apie suriebėjusias kepenis. Ši liga yra dviejų tipų – alkoholinis kepenų suriebėjimas ir nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga. Tai ta pati liga, sukelianti tas pačias pasekmes, tačiau skiriasi jos atsiradimo priežastys.
„Šiuo metu pasaulyje yra nutukimo, viršsvorio, metabolinio sindromo pandemija. Jei riebalų apykaita sutrikusi, jei yra antro tipo cukrinis diabetas, tada ne tik vystosi aterosklerozė, bet tie riebalai kaupiasi kepenų ląstelėse. Taip suriebėja kepenys“, – sakė E. Marciuškienė.
Sužinoti apie kepenų pakitimus galima atliekant kraujo tyrimus.
Kokie tai tyrimai, sužinokite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.
Laidą „Sveikas rytojus“ žiūrėkite kiekvieną sekmadienį 12 val. per TV8 televiziją.
VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV8 laidą „Sveikas rytojus“.