Premjerė Ingrida Šimonytė tvirtina, kad toks testavimas mokesčių mokėtojams kainuoja brangiau nei skiepas. Vilniaus meras Remigijus Šimašius siūlo apmokestinti ir gydymą nuo koronaviruso – nepasiskiepiję, užsikrėtę ir į ligoninę papuolę asmenys, už gydymą mokėtų iš savo kišenės.
Tuo metu vakcinacijai lėtėjant didieji miestai Vilnius ir Kaunas išpila „Moderna“ vakcinas: sostinė – 4 tūkstančius, Kaunas – 2 tūkstančius skiepų.
Vilnietė Emilija viena tų, kurie sostinėje skiepijasi besibaigiančia galioti „Moderna“ vakcina. Mergina sako norinti rudenį grįžti į universitetą ir piktinasi, kad su tokiais skiepijimo tempais šalis ir vėl sėdės karantine.
„Iš tikrųjų apgailėtina, kad žmonės šitaip nesuvokia, kad skiepytis yra pilietinė pareiga šiaip. Reikėtų siūlyti žmonėms skiepytis, nes yra šitoks pinigų išmetimas pro langą“, – sako Emilija.
Sostinė jau praėjusią savaitę išpylė 5 tūkstančius „Moderna“ dozių už 75 tūkstančius eurų. Ir tai dar ne pabaiga – „Litexpo“ vakcinavimo centre dūla dar keletas tūkstančių niekam nereikalingų skiepų.
„Moderna“ vakcina šaldytuve, kuriame temperatūra siekia nuo 2 iki 8 laipsnių, gali gulėti tik mėnesį laiko. Tad per paskutinę jos galiojimo dieną tikimasi paskiepyti bent kelis šimtus žmonių.
„Litexpo“ centro koordinatorė Martyna Stommaitė sako: „Šiandien turime revakcinacijos apie 350 pacientų ir tikimės dar iki 100 pacientų sulaukti naujų ateinančių.“
Situacija ne ką geresnė ir Kaune – miestas utilizuos 2 tūkstančius „Moderna“ vakcinos dozių.
„Kas liečia „Moderna“ vakciną, jos populiarumas yra 8 kartus mažesnis nei „Pfizer“. Nors šių vakcinų efektyvumas yra toks pat“, – sako gydytojas Raimundas Micka.
Ir nors skiepų Lietuva turi į valias, vien sostinėje norinčiųjų vakcinuotis per porą mėnesių sumažėjo keturis kartus – per parą pasiskiepija vos 2 tūkstančiai. O iš jų apie 60 procentų gauna antrą skiepą. Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius mano, kad jau užtenka valstybei subsidijuoti žmonių neatsakingumą.
Meras stebisi, kad valstybė apmoka žmonių, kurie nenori skiepytis, bet trokšta keliauti į užsienį, testavimą. Toks PGR testas vidutiniškai kainuoja 70 eurų ir už jį sumoka visi mokesčių mokėtojai.
Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius tvirtina: „Mes iš karto per dieną sulaukėme besitestuojančiųjų skaičiaus paaugimo nuo 100 iki 800. Tai yra plius 700 žmonių. Galime daryti prielaidą, kad kokie 500 žmonių būtų pasiskiepiję, jei nebūtų tokio neatsakingo finansavimo.“
Į Vilniaus mero kritiką sureagavo ir premjerė I. Šimonytė. Ji pažadėjo, kad skiepytis atsisakantys žmonės testus jau netrukus darysis už savo pinigus.
„Tikrai manau, kad ateis artimiausiu metu laikas, kuomet bent jau savanoriškas testavimas, kuris reikalingas keliaujant ar einant į renginius, o ne tai, kas privaloma pagal darbą, nebūtų per pigi alternatyva vakcinai. Nes valstybei tai kainuoja brangiau nei, kad žmogų paskiepyti“, – sako I. Šimonytė.
Pasak mero Šimašiaus, ne tik testai nepasiskiepijusiems asmenims, bet ir gydymas nuo koronaviruso turėtų būti mokamas.
„Truputėlį keista, kai nesiskiepiję žmonės, sąmoningai nesiskiepiję vėliau jų gydymo išlaidos yra žymiai didesnės ir už tai apmoka tie žmonės, kurie elgiasi atsakingai, man atrodo, kad tai reikėtų peržiūrėti“, – teigia R. Šimašius.
Tiesa, sveikatos apsaugos ministerija tokiems raginimams nepasiduoda. Nepaisant to, ar žmonės skiepysis, ar ne – visi jie bus gydomi nuo koronaviruso vienodai.
„Aš labai norėčiau, kad didžioji dalis visuomenės nebijotų vakcinų, nebijotų skiepytis ir tą padarytų vardan savo ir artimųjų ir aplinkos. Bet turime visokių žmonių ir gydome juos nuo visų ligų ir gydome lygiai taip pat nuo COVID“, – sako viceministrė Živilė Simonaitytė.
O lėtėjant skiepijimui, nuo rugpjūčio duris užvers didžiausias Lietuvoje vakcinavimo centras – „Litexpo“. Iš viso Lietuvoje bent viena skiepo doze vakcinuoti 47 procentai visų gyventojų.