Plačiau apie tai TV3 Žinių „Dienos komentare“ premjerės patarėją sveikatos klausimais Ž. Gudlevičienę kalbino žurnalistas Vladimiras Laučius.
Vyriausybė nusprendė tęsti karantiną iki birželio pabaigos. Ar tikrai reikėjo tą daryti?
Atsižvelgiant vis tik dar į bendrą epidemiologinę situaciją, kuri nėra gera, gerėjanti, sparčiai gerėjanti, bet, deja, šiai dienai dar sakykime nepasiekėme tų geresnių epidemiologinių rodiklių, dar nuspręsta karantiną pratęsti. Bet tikrai minčių yra visokių, kad gali būti, vėlgi kaip visuomet sakydavom, peržiūrimas šitas sprendimas po savaitės ar dviejų.
Kokie pagrindiniai ribojimai lieka birželio mėnesį ir kokie yra atlaisvinimai, dėl kurių šiandien sutarta?
Daugiau buvo kalbama apie atlaisvinimus, tai nuo jų ir pradėsiu. Tai papildytas savivaldybių sąrašas, tikrai džiaugiamės, kad šiandien turime 18 savivaldybių, kuriose sergamumo lygis yra mažiau nei 200 atvejų 100-tui tūkstančių gyventojų per 14 dienų. Vėlgi galime pasidžiaugti, kad tik 5 savivaldybės išlieka toje zonoje, kur atvejų skaičius yra virš 500. Tai papildytas sąrašas tų, sakykime, gerųjų savivaldybių.
Pakeitimai pagrinde buvo dėl renginių, dėl mokymo proceso, o toliau tokie smulkesni. Tai patikslintas renginių dalyvių skaičius ir atskirti renginiai su Galimybių pasu ir be Galimybių paso. Dar patikslinti ir kai kurie Galimybių paso reikalavimai dėl galiojimo, dėl testo galiojimo – po PGR jis galios 72 valandas, pasiskiepijus „Johnson&Johnson“ vakcina taip pat pakoreguota, kad po 2 savaičių jau bus galima gauti Galimybių pasą, kai iki tol buvo, kad po 4. Priminsiu, kad tai yra vienintelė vakcina, kurios užtenka vienos dozės pasiskiepijus.
Vyriausybė skelbia, kad situacijos gerėjimas yra tvarus. Jei jis yra tvarus, kam tada reikia birželį palikti tuos apribojimus kavinėse, restoranuose, kitose situacijose?
Kaip ir minėjau, tai yra sprendimas pratęsti mėnesiui, bet tikrai galės būti peržiūrimas po savaitės ar dviejų. Ir vėlgi dėl tos pačios priežasties, ką ir minėjau iš pradžių, kad situacija nėra tokia gera, kokia turėtų būti, jeigu jau būtų nutraukiamas karantinas visiškai.
Kiekvieną savaitę reikia išsiimti naują galimybių pasą. Kodėl?
Čia turbūt labiausiai yra dėl to testavimo. Ne tai, kad naują, bet turbūt reikėtų atnaujinti, nes iš tiesų, jeigu pasiskiepijai, tas laikas ir turėtų galioti 180 dienų. Bet dėl testavimo, tas laikas ir galioja 24, 72 valandas, tai žinoma, kad reikėtų jį atnaujinti visą laiką.
Pasiskiepijusiems žmonėms nereikės kas savaitę išiminėti naujo galimybių paso?
Mano tokia nuomonė, kad nereikėtų jo išiminėti naujo, bet kol kas tokio sprendimo iš tiesų nėra. Jį (Galimybių pasą – red. past.) pastoviai reikia atnaujinti.
Bet kokia čia logika?
Taip, tai yra nelogiškas, teisingai, sprendimas, bet tai yra turbūt paprasčiau kol kas šiuo metu, kai mes tik tai pradedam, tik įdiegiam, kad būtų tos vienodos taisyklės, visiems galiotų. Nes vėlgi būtų susimaišymai, kaip vėlgi tas mūsų karantino nutarimas buvo apaugęs įvairiais taisymais ir korekcijomis. Tai čia būtų vieniems šitaip, kitiems kitaip. Tai pradžioje tikrai geriau palikti vienodas jo galiojimo taisykles visiems.
Bet jei sakote „kol kas“, tai tikėtina, kad netrukus atšauksite šitą sprendimą, ar ne?
Svarstytina todėl, kad kaip ir sakau jau su testo galiojimu pasirodo, kad tam tikri sprendimai yra nelogiški. Tai jie yra koreguojami.
Kodėl atšaukta galimybė pasiskiepyti antrą kartą anksčiau nei suplanuota?
Dėl šito klausimo reikėtų pasitikslinti, kodėl Sveikatos apsaugos ministerija tą galimybę atšaukė, nes iš tiesų tai buvo padaryta dėl abiturientų skiepijimo, kai matome, kad jiems antras skiepas išpultų per egzaminus. Tai iš tiesų ta išimtis praktiškai buvo padaryta dėl abiturientų skiepijimo.
Visą pokalbį žiūrėkite siužete, esančiame straipsnio pradžioje.