Namo bendrijos pirmininkas Šiaulių miesto savivaldybės mobiliai brigadai, kuri atvyko patikrinti, ar tinkamai vykdomas įsakymas du kartus per savaitę valyti daugiabučių laiptines, teisinasi, kad žmogus valęs laiptinę prasidėjus karantinui pasiprašė atostogų, nes yra solidaus amžiaus ir saugo savo sveikatą. Pritrūkus valytojo, jo darbų pirmininkas ėmėsi pats.
„Išgirdau, kad tas skundas, vakare perėjau – galit pasižiūrėti, vieną kartą nuvalytą – palangės, pašto dėžutės, voratinklius. Dabar galvoju, pasamdyt anūką, mano tas rizikos laipsnis irgi yra, aš ne per daug galiu“, – sako bendrijos pirmininkas Antanas Butėnas.
Vyras sako, kad domėjosi, kiek kainuotų, jei samdytų įmonę – vienos laiptinės turėklų, durų rankenų ir pašto dėžučių nuvalymas kainuotų 17 eurų.
Tokių namų bendrijos vadovų, kuriems naujas savivaldybės nurodymas sunkiai suprantamas – ne vienas. Šiaulių daugiabučių namų savininkų bendrijų asociacijos vadovė net rodo asociacijos pirmininkų atsiųstus elektroninius laiškus, kuriuose patys gyventojai prašo miesto administracijos direktorių atšaukti įsakymą, pagal kurį visos miesto laiptinės turi būti du kartus per savaitę plaunamos, o laukujų durų rankenos, telefonspynes, laiptų turėklai, laiptinių palangės valomos kasdien.
„Namai nėra labai nauji ir gražūs, namai yra pagyvenę, kaip ir jų gyventojai pagyvenę. Ir įvykdyti administracijos direktoriaus įsakymą faktiškai nėra galimybės“, – pasakoja asociacijos prezidentė Virginija Remeikienė.
Gavęs 62 bendrijų prašymus atšaukti sprendimą Šiaulių meras tai vadina politikavimu ir sako, kad jokiu būdu sprendimo neatšauks.
„Du kartus išplauti laiptinę, įpilant į vandenį dezinfekcinio skysčio, per savaitę, nėra kažkas tokio, ko negali padaryti ir suorganizuoti bendrijos pirmininkas“, – teigia Šiaulių meras Artūras Visockas.
„Tai aš suprantu merą labai gerai, ir pati už tai, kad žmonės būtų išsaugoti. Tačiau negali atsisakyti padėti savivaldybė, negali viso šito daryti. Jeigu pensininkas gauna 300 eurų pensijos, jam reikia susimokėti mokesčius, jei jis nemokės reikės vėliau sumokėti, ką jis valgys?“, – kalbėjo V. Remeikienė.
Miesto meras pavyzdžiu rodo kitą bendriją kurios pirmininkė sako, kad jau seniai laiptinę valo kasdien, o dabar prisidėjo tik išlaidos už dezinfekantus.
„Kainuoja nuo euro iki dviejų eurų, net dviejų eurų nesiekia. Kadangi namo ilgalaikiame plane nebuvome nusimatę tokių išlaidų, nes čia pakankamai ekstremali situacija, tai mes priėmėm sprendimą, kad išlaidas apmokėsim kiekvienam butui prie bendrosios sąskaitos pridėję“, – sako Bendrijos pirmininkė Gitana Gurskienė.
Šiauliuose yra virš tūkstančio daugiabučių – vieni jų tvarkingi, kiti labai neprižiūrimi, o kas savaitę tikrinti visas laiptines savivaldybė neturi pajėgumų, tad mobilioji brigada kol kas daugiausiai vyksta tik pagal gyventojų skundus, tačiau bausti nesilaikančių tvarkos dar neskuba.
„Mūsų tikslas gal labiau įspėti, o ne taikyti sankcijas, suprasdami ir sutelkdami bendruomenę daugiabučių namų susitvarkyti ir būti atsakingiems tuo sunkesniu karantino laikotarpiu“, – pasakoja Savivaldybės atstovas Rolandas Bumbliauskas.
Jei vis tik piktybiškai būtų nesilaikoma įsakymo valytis, gręsiančios baudos yra nemažos – nuo 250 iki 800 eurų fiziniams asmenims, o bendrijoms dar didesnės nuo 800 iki pusantro tūkstančio eurų.