Akyliau šios dienos orus stebi Panevėžio rajone esančio Trakiškio gyventoja Vladislava. Senjorė tiki – liepos 10-oji – nuo seno senolių vadinta Septynių miegančių brolių diena – pats geriausias metas spėti, kokie gi orai laukia artimiausias septynias dienas ar net savaites.
„Ir jeigu liepos 10-tą lis, tai skaitosi septynias dienas lis. O jeigu nelis tą dieną, tai reiškia visas septynias dienas nelis. Miegančius, myžančius... Taip vadindavo. Sako, tie broliai ateina, tai dabar arba myš, arba nieko nedarys“, – sako trakiškietė Vladislava Tumelienė.
Moteris net paaiškinimą turi, kuo lietus susijęs su septyniais broliais.
„Jie gi keliauja. Pavargsta, suminga. Kai jau atsibunda, tada reikia daryti savo reikalus ir nuo liepos 10 d. pradeda lyti“, – pasakoja V. Tumelienė.
Tokiu orų spėjimu tiki ne tik senjorė Vladislava. Jai antrina bičiulė Danutė. Tiesa, pastaroji priduria, dar vaikystėje girdėjusi, kad ši diena spėjantiems, kokia laukia antra vasaros pusė, buvo itin svarbi. Danguje esą net tam tikri ženklai pasirodydavo.
„Dar senelis sakydavo, kad atsikėlus liepos 10-tą dieną pirmiausia ryte pažiūrėk į dangų. Trumpam pasirodo septynių žvaigždžių sietynas. Tai čia ir reiškia septynių brolių veiksmus, nes jie trumpam pasirodo“, – teigia trakiškietė Danutė Serafinienė.
Tikėti šiomis istorijomis ar ne, kaip sako etnografai, kiekvieno reikalas. O štai tikėjimas septyniais miegančiais broliais yra gimęs ne Lietuvoje. Be to, tai buvo ne tik su orų spėjimu buvo susijęs.
„Ištakos susijusios su maždaug trečiu mūsų eros amžiumi ir Efeso miestu, kuris yra Mažojoje Azijoje. Ir ten yra legenda, kad tarsi Romos imperatorius užmūrijo septynis krikščionis“, – teigia etnografas Jonas Mardosa.
Ši istorija paplito maždaug pirmo tūkstantmečio viduryje. Tik štai stačiatikiai Efeso jaunuolių dieną mini rugpjūtį, kaimynai latviai – švenčia dvi dienas: birželio 27-ąją ir liepos 10-ąją. Estai septynis brolius sieja su krikščionybės atėjimu į jų kraštą.
„Tai susiję su krikščionybės atėjimu į tą kraštą, į Estiją. Reiškia, buvo septyni broliai pagonys ir atėjo į tą kraštą vokiečiai krikštyti, jie nesutiko krikštytis, tai juos septynias dienas degino“, – sako J. Mardosa.
Lietuvoje ši diena siejama tik su lietumi ar sausra. Tiesa, orų žinovai sako, kad šiemet, bent jau kol kas, septynių miegančių brolių veiksmai – sunkiau prognozuojami. Panašu, dalis jų miegos, o kiti visgi atliks gamtinius reikalus.
„Kalbant apie likusias dienas, jos bus skirtingos. Bus ne visai sausos dienos, bet ir to lietaus nebus labai daug. Pavyzdžiui, antradienis bus sausiausia savaitės diena. Vėliau, trečiadienį, ketvirtadienį, sulauksime to lietaus“, – tikina sinoptikė Ineta Daunoravičiūtė.
Artimiausiomis dienomis lietaus sulauks pietvakariniai rajonai. O antroje savaitės pusėje lis Lietuvos šiaurėje ir rytuose. Beje, sinoptikai sako, esą prieš 31-erius metus liepos 10-oji buvo sausa ir sausra truko iki pat rudens. Tad tikėti Septynių miegančių brolių diena kartais visai ir verta.
Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.