Vilnietė Edita sostinės Vingio parke mėgaujasi atšilusiu oru. Nors neslepia, prieš kelias dienas štai taip su vaikais sportuoti nebuvo paprasta. Vieną dieną karaliavusią vasarišką šilumą po dienos pakeitusi vėsa kirto savijautai. Prastai jautėsi ne tik ji, bet ir namiškiai.
„Sąnarys skauda. Suka sąnarius ar kojas. Dažniausiai per kojas jauti, kad keisis oras, bus arba šalčiau, arba šilčiau. Mamai mano sprandą skauda. Sako, tikriausiai keisis arba į gerą, arba į blogą. Visada jaučiasi“, – sako vilnietė Edita.
Kitame miesto gale gėlėmis prekiaujanti Aiga taip pat sako pajutusi, kad pastarųjų dienų orai gerokai lenkė prie žemės.
„Skauda sąnariai. Ne, matyt, amžius“, – pasakoja vilnietė Aiga Zdanauska.
Gydytojai pasakoja, kad tokių skundų šį pavasarį girdintys mažiausiai du kartus daugiau nei buvo pernai. Ir besiskundžiančiųjų eilėje ne tik tie, kam skauda sąnarius. Šeškinės poliklinikos šeimos gydytoja teigia, kad orų permainos paliečia turinčius lėtinių ligų. Pavyzdžiui, šokteli cukraus kiekis kraujyje, prasčiau pasijunta sergantys kraujagyslių ligomis.
„Nuo šalčio gali spazmuoti kraujagyslės. Šiek tiek veikia ir atmosferinio slėgio svyravimai. Tai veikia ir kraujospūdį. Ir vyksta kraujospūdžio svyravimas. Tai didėja rizika, kad gali padidėti krešamumas“, – teigia šeimos gydytoja Natalija Šertvytienė.
Ir gelbėtis, kaip sako specialistai reikia ne tik vaistais, bet ir sveikiau gyvent – stebėkime ką dedame į burną, ir ką veikiame laisvalaikiu.
„Sportas padeda, skysčių pakankamai reikia vartoti. Tinkamai valdyti savo ligas. Kartais vartoti tinkamai papildus. Kai kam labai padeda magnio preparatas. Kai kam padeda ginkmedžio preparatai“, – kalbėjo N. Šertvytienė.
Staigios orų permainos, kaip sako medikė, veikia psichiką, ypač sunku būna tiems, kas serga depresija. Liga, kai už lango vieną dieną kvepia alyvos, o jau kita sninga – paūmėja. Gydytojai paantrina Vilniaus psichikos sveikatos centro vadovas – šaltas ir saulėtas pavasaris ilgina ir pacientų eiles. Tiesa, direktorius sako, kad ne trumpalaikės orų permainos, o užsitęsusi pavasarinė vėsa daugiau turi įtakos psichikos ligoms. Ypač dėl to kenčia ne tik sergantys depresija, bet ir jautresni žmonės.
„Visi pagal save žinom, kad kai ta nuotaika blogesnė, tai ir širdelė atrodo kitaip plaka. Ir tai tą paskauda, tai aną paskauda. O kada esame geros nuotaikos, atrodo, nieko neskauda, viską gali daryti, energijos daug ir taip toliau“, – sako centro vadovas Martynas Marcinkevičius.
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos klimatologas atviras – kitaip nebus. Dėl klimato atšilimo staigių orų permainų ateityje tik daugės. Tiesa, turi orų žinovas ir gerų naujienų: bent jau vasara, kuri netrukus pasibels į Lietuvą, alinančiais karščiais nekamuos.
„Jeigu žvelgtume keturias savaites į priekį, tai viskas turėtų grįžti į tas įprastas daugiametes normas. Ir tokių didelių anomalijų nei į vieną, nei į kitą pusę neturėtų būti. Birželio mėnesio vidutinė temperatūra yra penkiolika kablelis keturi laipsnio. Tai tokia lietuviška tradicinė mėnesio temperatūra. Panašios mėnesio temperatūros mes galėtume laukti ir šiais metais“, – pasakoja klimatologas Donatas Valiukas.
Tiesa, lietaus bus mažiau, nei būdavę įprastomis lietuviškomis vasaromis. Bet jo, kaip sako klimatologas, vis tiek sulauksime.