• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo nariai ir buvę bendražygiai gėlėmis ir ovacijomis šįryt apipylė ilgiausiai iki šiol parlamente dirbusį politiką – Česlovą Juršėną. Progos net dvi. Šiandien Juršėnas švenčia 85-ąjį jubiliejų, be to, Seimas jam skyrė apdovanojimą – Aleksandro Stulginskio žvaigždę.

Seimo nariai ir buvę bendražygiai gėlėmis ir ovacijomis šįryt apipylė ilgiausiai iki šiol parlamente dirbusį politiką – Česlovą Juršėną. Progos net dvi. Šiandien Juršėnas švenčia 85-ąjį jubiliejų, be to, Seimas jam skyrė apdovanojimą – Aleksandro Stulginskio žvaigždę.

REKLAMA

Pasveikinti socialdemokratų veterano atvyko ir buvę šalies vadovai – Dalia Grybauskaitė, Valdas Adamkus, Vytautas Landsbergis. Kritikuoti Juršėno nedrįsta net aršiausi oponentai konservatoriai, kurie kurpia įstatymą, kad Lietuvos komunistų partija, kartu su Juršėnu, būtų paskelbta nusikalstama organizacija.

Prieš dešimtmetį politinę karjerą baigęs Česlovas Juršėnas Seime vis dar dažnas svečias. Iki šiol jis tebėra Seimo pirmininkės visuomeninis konsultantas. Tačiau dabar šešias kadencijas parlamente išdirbusiam ir tris kartus jam vadovavusiam Nepriklausomybės Akto signatarui – išskirtinis dėmesys. Politikui sukako 85-eri.

REKLAMA
REKLAMA

„Tolerancija, džentelmeniškumas, vidinė elegancija, „juršėniškas“ ironijos ir humoro jausmas ne kartą padėjo pasiekti politinių kompromisų“, – kalba Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

REKLAMA

Iki šiol nėra nė vieno politiko, kuris Seime būtų dirbęs ilgiau už Juršėną. Ir dabartiniai parlamentarai, ir kadencijas baigę Lietuvos prezidentai pabrėžia Juršėno vizitine kortele tapusias savybes – aukštą moralę ir kultūrą, gebėjimą išklausyti net ir didžiausius oponentus.

„Jis išlaikė vieną – išliko žmogum. Tad sveikinu jį ir dėkoju už jo ilgametę tarnybą“, – sako prezidentas Valdas Adamkus.

REKLAMA
REKLAMA

O prezidentė Dalia Grybauskaitė Juršėno pavyzdžiu mestelėjo akmenį į dabartinės Vyriausybės ir savivaldos politikų daržą.

„Galėtų būti labai rimtu pavyzdžiu dabartiniams, labai didelei daliai politikų. Ko gero, tai nueinančios politinės kartos politinė kultūra. Labai gaila, kad tai nueinanti politinė kultūra“, – teigia D. Grybauskaitė.

Vis dėlto, būta visko. Jaunystėje, baigęs žurnalistikos studijas, Juršėnas keliolika metų dirbo korespondentu, tačiau vėliau įstojo į tuometinio Leningrado aukštąją partinę mokyklą, tapo Komunistų partijos Centrinio komiteto instruktoriumi. Dėl to, prasidėjus Lietuvos atgimimui, dalis tautiečių jo labai nemėgo. Du kartus, per susibūrimus Alytuje ir Vilniuje, jam dužo akiniai. Tai vis dar viena mėgstamiausių amžininkų istorijų apie buvusį Seimo pirmininką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Oponentai daužė akinius, jis sugebėdavo nusišypsoti ir mestelėti ironišką komplimentą storžieviams“, – pasakoja Nepriklausomybės Akto signataras Justas Vincas Paleckis.

„Ir priminti jums, kad jūs 5 metais biologiniu amžiumi vyresnis už Joe Bideną“, – sako valstietis Antanas Vinkus.

O Juršėnui dar ir dviguba šventė – Seimas jį apdovanojo Aleksandro Stulginskio žvaigžde.

REKLAMA

Apdovanojimą jau porą metų parlamentas skiria už nuopelnus parlamentarizmui ir demokratijai. Pernai Stulginskio žvaigždę gavo Valdas Adamkus, šiemet vėliau ją atsiims ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkas Ruslanas Stefančukas.

„Oi, šventė prasidėjo prieš kelias dienas, tai jei dar laikausi ir be niekieno paramos savarankiškai stoviu, (...) dar laikausi. Arba, kaip kadaise sakydavo amžiną atilsį mano brangioji Jadvyga, aš vis dar makaluojuosi“, – kalba Č. Juršėnas.

REKLAMA

Politiko šeima tikina, kad veiklos ir planų Juršėnui tikrai nestinga.

„Energijos tiek pat turi, labai džiaugiuosi, kad jis intelektualiai labai aktyvus, vis randa naujų hobių, enciklopedijas skaito, ieško klaidų taisyti“, – sako Č. Juršėno vaikaitis Juras Juršėnas.

Užtat dviprasmiški Juršėno atžvilgiu oponentų jausmai. Keletas konservatorių kaip tik gaivina idėją Lietuvos komunistų partiją paskelbti nusikalstama organizacija, tokiu pagal įstatymą taptų ir Juršėnas. Visgi, jis tebėra vienintelis iš buvusių komunistų, kuris dar 1995-aisiais Kovo 11-ąją atsiprašė Lietuvos žmonių už partijos padarytus nusikaltimus.

„Turbūt nebalsuotų už tokį įstatymą, spėju, nors reikia jo paklausti. Bet jį mes netgi kaip pavyzdį rodom – Česlovas Juršėnas yra pripažinęs tai, padarykit ir jūs tai“, – kalba konservatorius Laurynas Kasčiūnas.

Česlovas Juršėnas yra sakęs, kad atsiprašė, nes jautėsi kaltas.

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų