R. Karbauskis jau parašė ir atitinkamą pareiškimą. Tačiau tikina dar galįs ir persigalvoti, jei valdantieji jo paprašys likti ir valstiečiams skirs bent kelis vadovaujančius postus Seime. Tokie Karbauskio pareiškimai valdantiesiems kelia šypseną, o, politologų nuomone, galutiniai ultimatumai parodo jo silpnumą.
Valdžios netekusiam valstiečių lyderiui Ramūnui Karbauskiui diena nelengva. Suvokęs, kad valstiečių nebus ne tik Seimo vadovybėje, bet ir opozicijoje, įprastai vadovaujamuose Audito komitete ir Antikorupcijos komisijoje, politikas įpyko.
„LVŽS frakcija liko be atstovavimo Seimo vadovybėje, dabar matome sekantį patyčių etapą, kai siūloma mišriai grupei priskirti vadovauti Audito komitetui“, – sako valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis.
Karbauskis paskelbia, kad valstiečiai – 32 parlamentarų didžiausia opozicinė frakcija.
„Parodysim, kad mes nesusitaikome, kad mums kaip šunims būtų mėtomi kaulai. Mes ne šunauja. Jei naujai valdžiai Lietuvos žmonės yra šunauja, kaip anksčiau buvo, tokiu atveju mes žmonių, kurie už mus balsavo garbę ginsime visais įmanomais būdais“, – pasakoja R. Karbauskis.
Taip įkaitus valstiečių ir valdančiųjų santykiams, jau ir prezidentas Nausėda ragina ataušti.
„Jei kažkur kažkas jaučiasi užgautas, ambicijos jaučiasi užgautos, neridenkime kamuolio toliau, nes baigsis konfliktu, iš kurio neberasime kelio atgal. Jei kažkas rastų savyje politinės išminties sustoti ir pasakyti, tvarkoje, gal pamėginame surasti sutarimą, nedemonstruokime savo neigiamo nusistatymo, pykčio, gal tai būtų tas stebuklingas receptas, krištolinis rutulys, kuris padėtų mums atnešti daugiau taikos į mūsų namus ir šalį“, – teigia prezidentas Gitanas Nausėda.
Tačiau ir šis prezidento raginimas nepadeda. Štai su valstiečiais atėjusi susitikti kandidatė į premjerus Ingrida Šimonytė čia užtrunka vos vieną minutę – valstiečiai demonstratyviai neužduoda jai klausimų.
O netrukus Karbauskis praneša dar vieną skandalingą žinią – traukiasi iš Seimo.
„Skaičiau spaudoje, kolegos girdėjo iš kitų, kad visos problemos susiveda į mane. Kerštas pirmiausia man. Frakcija ne prie ko. Mano sprendimas pasitraukti iš Seimo, frakcijos vadove išrinkta Norkienė. Labai tikėčiausi, kad dauguma turės sąžinės ir grįš prie pirminio pasiūlymo dėl pirmininko pavaduotojų, juo vėl bus siūloma Norkienė“, – kalbėjo R. Karbauskis.
Visgi Karbauskis užsimena, kad dar gali ir persigalvoti, jei valdantieji su valstiečiai pradės dialogą iš naujo ir paprašys jo pasilikti.
„Viena aplinkybė galėtų pakeisti. Jei Seimo dauguma paprašytų manęs to nedaryti. Iki antradienio. Kreipsiuos į VRK su pareiškimu. Visi juokiasi ir aš galiu juoktis“, – sako R. Karbauskis.
Karbauskis ir toliau reikalauja, kad Seimo pirmininko pavaduotoja būtų paskirta jo siūlyta Norkienė. Po Karbauskio pareiškimo, Seimo vadovė kiek švelnina toną, nebeatmeta galimybės valstiečių atstovui rasti vietą Seimo valdyboje, tačiau ar ją gali užimti Norkienė, neatskleidžia.
„Atsiprašyti neketinu, nematau dėl ko. Konfliktą galima užglaistyti, turiu planą, kalbu su frakcijų žmonėmis. Statutas numato 7 pavaduotoją, galimybių yra“, – pasakoja Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Tuo metu šiandieninis Karbauskio išsišokimas tiek valdančiųjų, tiek kitų opozicinių frakcijų atstovams kelia šypseną.
„Lygiai taip pat ir su ponios Aušrinės kandidatūra – juk buvo prašymas pasvarstyti apie kandidatūras, kurios galėtų susilaukti didesnio palaikymo, tikrai valstiečių frakcijoje tokių žmonių yra, kurie būtų palaikyti, jei juos pasiūlytų. Man atrodo, kad čia ta problema yra, kad tiktai vienas sprendimas arba nieko. Tai šiaip politikoje paprastai tokie pasirinkimai nelabai kur veda“, – teigia kandidatė į premjeres Ingrida Šimonytė.
„Niekaip nevertinsiu, nes tokių pareiškimų mes esame ir anksčiau girdėję. Jeigu jisai padės mandatą, tai bus padėjęs mandatą, jei liks Seime, tai bus taip kaip anksčiau“, – kalbėjo konservatorių pirmininkas Gabrielius Landsbergis.
„Aš puikiai prisimenu, kaip Ramūnas žadėjo ir grasino trauktis tiek iš kultūros, tiek iš frakcijos pirmininkų ir panašiai – to nenutiko. Todėl patikėsiu, kad Ramūnas traukiasi iš Seimo tik tuomet, kai matysiu Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkę perkerpant fiziškai jo Seimo nario kortelę ir leidimą į Seimą“, – sako socdemų lyderis Gintautas Paluckas.
„Gera laimėti, galima diktuoti sąlygas, bet reikia mokėti pralaimėti. Pralaimėjimo kartėlis yra, bet reikia nuryti ir dirbti“, – pasakoja socialdemokratas Algirdas Sysas.
„Jisai viską pateikia kaip kovotojas už demokratiją tarsi būtų koks Che Gevara ar Sacharovas ir pasakė, kad čia yra mindamos opozicijos teisės jisai negali šitaip pakęsti ir išeina iš Seimo. Tai čia yra seniai suplanuotas Karbauskio žingsnis“, – teigia liberalas Eugenijus Gentvilas.
„Aš manau,kad reikia mokėti susitaikyti su pralaimėjimu. Dabar gal atrodo, kad jeigu nevaldysiu, tai, vadinasi, aš iš viso išeisiu, man šiandien toks įspūdis susidaro. Aš nesupratau, ar jisai išeis, ar bus kaip SEL koncertai vis paskutiniai ir paskutiniai, bet rinkėjai ir klausytojai džiaugiasi jais“, – kalbėjo A. Armonaitė.
Politologai sako, kad negavęs, ko nori, Karbauskis ne pirmą kartą griebiasi gąsdinimų trauktis, tad ir šiandieninio pareiškimo nesureikšmina.
„Karbauskis visas tas situacijas, kurios yra kritinės ir aštresnės, išnaudoja savo interesui tam, kad pritrauktų viešąją nuomonę. Antras dalykas – išsakyti poziciją ir trečias nuolat siekia atsidurti kankinio statuse, kad visi jo gailėtųsi, koks jisai teisingas ir nelaimingas. Daliai rinkėjų tas labai patinka, jie linkę palaikyti tokias personalijas, kurios mušasi į krūtinę, aukojasi ir neva traukiasi“, – sako politologė Jūratė Novagrockienė.
Politologų manymu, netekęs Karbauskio, Seimas nenukentėtų, o štai be savo lyderio valstiečių frakcija dar labiau susilpnėtų.