Kai kur nebegelbsti ir laistymas, o to rezultatai jau matyti ir prekyvietėse – bene visos pagrindinės daržovės brangesnės nei pernai tuo pačiu metu.
Šviežio derliaus bulves ūkininkas parduoda po 2 eurus, kiek mažesnes po pusantro. Žemės ūkio duomenų centro atlikto tyrimo duomenimis – šviežio derliaus lietuviškos bulvės šalies turgavietėse maždaug 6 procentais brangesnės nei pernai tuo pačiu metu.
„Žiauriai brangu, jeigu bulvės pusantro euro, bulvės – mūsų duona kasdieninė, tai čia jau viską ir pasako turbūt. Jeigu svogūnai praeitų metų – euras, va dabar atkreipiau dėmesį“, – kalbėjo pirkėja.
Žemės ūkio duomenų centro birželio mėnesio pirmoje pusėje atliktas tyrimas patvirtina – turgavietėse lietuviškų svogūnų kaina šoktelėjo į dar neregėtas aukštumas.
„Labiausiai pabrango lietuviški svogūnai, jų kaina net 74 proc. didesnė nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Šiuo metu vidutinė lietuviškų svogūnų kaina turgavietėse 1,48 už kg. Buvo trūkumas šių daržovių visoje pasaulinėje rinkoje ir po to šiek tiek kaina, aišku, kilo“, – aiškino Žemės ūkio duomenų centro specialistė Gintarė Žižiūnaitė.
Brangesnės gerokai ir morkos, net už seno derliaus morkas tenka mokėti bene 30 procentų brangiau nei pernai. O pasirodžiusios atvežtinės naujo derliaus morkos – per 40 procentų brangesnės. Švieži lietuviški baltagūžiai kopūstai – penktadaliu brangesni.
„Tos galvytės dar nedaug sveria, bet jau žmonės labai nori, išsiilgę tų naujų kopūstų“, – sakė ūkininkė Danutė.
Danutė už kilogramą šviežių kopūstų prašo 1,7 euro. Ūkininkė sako, kad šiemet gamta gerokai apsunkino ūkininkų dalią.
„Viską laistome, stengiamės, turime prūdą, bet tas prūdas ir baigia išdžiūti. Tai, jei lietaus nebus, tai nebus gerai“, – kalbėjo Danutė.
Ūkininkai sako, kad dalis pasėtų daržovių net nesudygo, todėl teks atsėti. Tačiau, jei ir toliau žemę taip alins sausra, nežinia kada ir kokio lietuviško derliaus sulauksime.
„Kas bus toliau – neaišku, jeigu taip džiovins, tai neįsivaizduoju. Žemė karšta, dega, lietaus nežada. Melsimės, į bažnyčią eisime“, – sakė ūkininkas Kęstutis.
„Labai labai sausa, rankomis išskėstomis laukiam lietaus. Jeigu per pusę mažesnį derlių imsi – būsi priverstas branginti, o kaip kitaip, juk sąnaudos didėja“, – pridūrė ūkininkė Vilma.
Savo įspūdžiais išvydę tokias kainas dalijosi ir prekyvietės lankytojai.
„Aš nusiperku nestandartinių agurkų – visai gerai. – Kad pigiau? – Be abejo, 1,20 euro – perpus pigiau. Daug neperku, po vieną kitą nusiperku“, – žurnalistei sakė pirkėja.
„Jeigu pensija 6–8 šimtai, tai pigu viskas, bet kai 3–4 šimtai, tai supraskit pati“, – kalbėjo vyras.
Šiuo metu bene visos daržovės brangesnės nei pernai tuo pačiu metu.
„Šiuo metu visi maisto produktai brangsta, daržovės ne išimtis ir jų užauginimo sąnaudos didėjo. Kai atsiranda tos naujo derliaus daržovės, pradžioje jos visada būna brangesnės, kol atsivalgome turbūt“, – aiškino G. Žižiūnaitė.
Ūkininkai nedrįsta prognozuoti kiek dar gali brangti šiųmečio derliaus produkcija. Esą viskas priklausys ne tik nuo gamtos, bet ir nuo rinkos.
Daugiau detalių ieškokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.