O pasieniečiai šiandien paviešino, kas vyksta būtent pasienio ruože su Baltarusija – nufilmuoti Lukašenkos pasieniečiai karpantys mūsų tvorą, kad per ją į Europą galėtų patekti nelegalūs migrantai.
Sekmadienis, pasienis su Baltarusija Vilniaus rajone. Iš miško gilumos Baltarusijoje išbėga 2 kaukėti vyrai, o paskui juos ristele bėga ir 5 nelegalūs migrantai. Galima matyti, kaip kaukėtų vyrų rankose yra metalui kirpti skirtos žirklės. Jie pribėga prie naujai pastatytos mūsų tvoros ir pradeda ją karpyti. Migrantai kantriai laukia šalia.
Bet nepraėjus nė minutei, tvoros karpytojai pradeda bėgti atgal į mišką, vienas jų net įsipainioja į pjaunančią vielą. Ir iš karto matyti, kas privertė juos sprukti atgal – atvyksta mūsų pasieniečiai. Kaukėtieji pabėga greitai.
Vaizdo įrašą mūsų pasieniečiai išplatino, kaip įrodymą, kad tvorą gadina ir migrantus toliau į Lietuvą bando stumti Lukašenkos pasieniečiai. Ir kaip įrodymą pateikė kitą vaizdo įrašą. Jame matyti, kaip baltarusių pareigūnai patruliuoja prie mūsų sienos. Nors eina tingiai gliaudydami saulėgrąžas, bet net neslepia, kad kartu su savimi nešasi ir žirkles metalui karpyti.
Nors be tvoros nėra ką karpyti. Todėl, kol migrantai vis dar stumiami į mūsų šalį, ir vyksta karas Ukrainoje, premjerė Ingrida Šimonytė stojo į Seimo tribūną ir pristatė siūlymą pratęsti nepaprastąją padėtį šalyje.
„Esminis pokytis lyginant su dabar galiojančia tvarka yra tai, kad yra apribota teritorija, kurioje galiotų nepaprastoji padėtis“, – teigia Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Nepaprastoji padėtis galios tik pasienio ruože. Nuo šio penktadienio iki gruodžio vidurio. Pirmą kartą per nepriklausomybės istoriją nepaprastoji padėtis buvo įvesta pernai lapkritį. Kad jau beveik metus gyvenam su ja, užkliuvo ir opozicijai.
„Jau jinai yra nuvalkiota, ir panašiai kaip su pasaka, kada šaukia, kad vilkas ateina, vilkas ateina, vilko nėra, o paskui, kai ateina vilkas iš tikrųjų, tada būnam nepasiruošę. Ta nepaprastoji padėtis praktiškai virto į paprastąją padėtį“, – tvirtina „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.
Skvernelis sako, kad tai išimtinis reikalas, bet jokios išimties nebeliko. O ir argumentų neišgirdo, dėl ko ją būtina pratęsti.
„Tvariau, kai turi nepaprastąją padėtį, nes supranti, kad tai yra grėsmė, tu ją aiškiai įvardiji ir tai yra teisiškai stiprus sprendimas ir manau, kad toks sprendimas yra tvarus. Nepaprastoji padėtis yra reikalinga mūsų sienos apsaugai“, – aiškina Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.
Opozicija svarsto, kad galbūt padėtį pratęsti valdantieji nori, nes tuomet galės lengvai naudoti valstybės rezervą.
„Tai gal jūs galėtumėte bent jau įvardinti ankstesnių nepaprastųjų padėčių metu kiek buvo panaudota valstybės rezervo ir kokiose srityse, kas įsigyta?“ – kalba Regionų frakcijos narė Agnė Širinskienė.
Šimonytė klausydama opozicijos klausimų laiminga neatrodė.
„Aš būtinai jums atsakysiu raštu, šiaip tai yra daroma Vyriausybės nutarimais ir jūs esate labai kruopšti nagrinėdama informaciją ir galite tikrai tą informaciją susirasti, ji nėra slapta“, – sako I. Šimonytė.
„Ta arogancija ir požiūris į Seimo narius nu tikrai neprisideda prie to, kad tų balsų ir palaikymo būtų kuo daugiau Vyriausybės teikiamiems projektams“, – tikina S. Skvernelis.
Kartu su nepaprastąja padėtimi Seimas įtvirtino ir sprendimą neįleisti į Lietuvos teritoriją rusų turistų. Šią savaitę turi paaiškėti kokias išimtis jiems taikysime.
„Taip vadinami humanitariniai atvejai, žmonės kurie bėga nuo persekiojimo, arba giminės tų žmonių, kurie jau pabėgę nuo persekiojimo, opozicijos atstovai, žurnalistai“, – aiškina Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
Rusų turistų neįleisime nuo pirmadienio. O po draudimų rusams gali ateiti eilė ir baltarusių turistams.
„Taip pat susiduriam su labai dideliu baltarusių srautu, dalis atvykstančių baltarusių ir žinomai yra atstovaujantys sankcionuotas įmones, nors patys nesankcionuoti, tai žodžiu problema tokia egzistuoja. Vertinsim situaciją, visų pirma, kaip sekasi sumažinti rusų atvykstančių srautą ir tada žiūrėsim. Galiu pasakyti, kad bus grįžta prie klausimo“, – sako G. Landsbergis.
Draudimą įveda Baltijos šalys ir Lenkija, bet to nedaro Suomija. Sako nori sulaukti Briuselio išaiškinimo ar taip galima. Skvernelis sako, kad tai tik pasiteisinimas.
„Tų išaiškinimų nereikia, tiesiog, matyt, nenori tokio sprendimo priimti ir jie diplomatiškai, matyt, taip vėl… lauks išaiškinimo“, – kalba S. Skvernelis.
Kai kurie ir rusų opozicionieriai sako, kad eilinius rusus reikia įsileisti į Europą.
„Mes manome taip: kada vyksta karas, tie žmonės, kurie palaiko agresorių, kurie palaiko karą, neturi važinėti į svečius pas auką. Bet yra daugybė rusų, kurie nepalaiko karo. Kurie pasisako prieš karą ir su šitais rusais reikia palaikyti ryšius, jų negalima atstumti. Šlovė Rusijai, sakote?“ – sako Rusijos opozicionierius Michailas Chodorkovskis.
Bet vaizdelis iš Sakartvelo: paturistauti atvykę rusakalbiai kazachai, maršrutiniame autobuse leptelėjo „Slava Rosija“ – „šlovė Rusijai“. Vietinėms moteriškėms tiek ir tereikėjo: „Visa Europa kalba, kad Rusija yra okupantai. Visa Europa.“
Vis tik priekaištais vietinės kartvelės neapsiribojo – tai jos liepia rusams lipti lauk iš mikroautobuso: „Čiuožkite iš čia, greitai! Greitai čiuožkite iš čia! Važiuokite į Rusiją! Greitai! Okupantai! Niekam jūs nereikalingi, nei Europai, nei Amerikai, nei Sakartvelui!“
Neįsileisti rusų turistų į Europą jau seniai reikalauja ir pats Zelenskis.
„Teroristinės šalies piliečiai ir toliau gali keliauti į Europą ilsėtis ir apsipirkinėti, jie vis dar gali gauti europietiškas vizas ir niekas nežino ar tarp jų nėra žudikų ir kankintojų ką tik grįžusių iš okupuotų teritorijų Ukrainoje“, – sako Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Vis tik turistauti į Europą, anot statistikos, keliauja vos 1 iš 10-ies rusų – kiti tam paprasčiausiai neturi pinigų.