O rusai internete ašaroja dėl vakarietiškų prekių, kurių jau tuoj neliks parduotuvėse – Mc’Donaldo maisto ir net vakarietiškų higieninių paketų. Su akyse nuvertėjančiais rubliais rankose minios rusų ilgiausiose eilėse stovi net apatinių drabužių parduotuvėse. Ekonomistų teigimu – dabartinė finansų kontrolė Rusijoje, infliacija ir nedarbas stumia visą šalį į bankrotą.
Kol Putinas bombarduoja ukrainiečius, šimtai rusų plūsta į apatinio trikotažo gamintojos „Victoria Secret“ parduotuves Maskvoje ir šluoja viską iš eilės. Ir tai daro tam, kad nusipirktų paskutinius garsius vakarietiškus apatinius – amerikiečių prekės ženklas paskelbė apie pasitraukimą iš Rusijos rinkos. Į viršų šovė ir maisto kainos, žmonės pikti: „Už 60 gramų 880 rublių…pypt, pypt…Kas čia pas mane – duona, tabletės tualetui – 40 rublių…“
O įspūdžiais apie išaugusias maisto produktų kainas parduotuvėse dalijasi įsiutęs rusas, keikia ir Putiną: „Mes greitai ir už 1000 rublių viso šito nebenusipirksime. Pypt… Ką tu darai su šalimi? Pypt…tu kraštus sumaišei ar ką? Čia visiškai…880 rublių už šitą?“
Jei dar prieš Putino karą Ukrainoje eilinis rusas „į rankas“ gaudavo apie 550 eurų vidutinį atlyginimą, tai nuvertėjus rubliui vidutinis atlyginimas sumenko daugiau nei trečdaliu ir tesiekia 345 eurus „į rankas“. Ir šiuo metu yra tris kartus mažesnis nei Lietuvoje. O minimalus atlyginimas Rusijoje siekia vos 85 eurus per mėnesį.
„Remiantis oficialiu euro ir rublio kursu atlyginimai Rusijoje tapo mažiausi visoje Europoje, netgi mažesni nei Albanijoje, Moldovoje ir netgi karo draskomoje Ukrainoje, kas yra labai neįprasta, bet labai buvo tikėtina“, – komentuoja „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas.
„Ta ekonomika nusiris labai žemai. Iki šiol Rusija kaip ekonomika buvo panaši į Italiją, Kanadą, mažesnė negu Pietų Korėja. Bus įdomu pamatyti, kai ekonomika susitrauks 30 procentų, kurioje vietoje jie atsidurs“, – kalba ekonomistas Marius Dubnikovas.
Tiesa, reali situacija dar blogesnė, mat užsienio valiuta paprastiems rusams neprieinama, koks yra tikrasis rublio kursas nežino niekas. Apie ekonominį krachą atvirai kalba ir kai kurie Rusijos blogeriai: „Pabaiga dolerio ir kitų valiutų Rusijoje. Rusijoje bus trūkumas. „Mc’Donalds“, „Starbucks“, „Coca-Cola“. O kas algas mokės, įmokas į biudžetą? Rusijai bus šakės.“
Panikoje net ir Kremliaus propagandos ruporas Vladimiras Solovjovas, kuris pamatęs, kaip vakarietiškos įmonės traukiasi iš Rusijos, o žmonės šluoja parduotuvių lentynas, pradėjo patarinėti valdžiai, ką daryti.
„Oi, oi, oi, mes čia turime į visą tai žiūrėti ir sakyti, kas čia darosi, jie algas išmokėjo žmonėms. Aha, o produktai iš kur bus, iš kur maistas parduotuvėse? Užteks durnių volioti. Nuvažiavote į ofisą, iškvietėt vadovus ir liepėt dirbti“, – teigia rusų propagandistas Vladimiras Solovjovas.
Tiesa, dalis rusų, paveikti propagandos, dar įtikėję šviesiu rytojumi:
„Viskas bus gerai, nieko čia baisaus. Dar ne tiek išgyvenome, išgyvensime ir toliau.“
„Ne, pas mane viskas stabilu. Ačiū Dievui, viskas gerai – niekas nepasikeitė.“
„Kaip viskas buvo, taip ir liko. Jokių ypatingų pokyčių aš nepajaučiau.“
O ekonomistų teigimu, kainų šokas Rusijoje palies visus šalies gyventojus, kurių iš viso yra apie 140 milijonų. Labiausiai nukentės tie, kurie gyvena iš „biudžeto“ – pavyzdžiui, pensinio amžiaus žmonės, kurie gauna vos kelis šimtus eurų pensijos ir ji pernakt nuvertėjo ko ne perpus.
Kišenes kaip reikiant papurtys ir vidurinioji klasė, kuri buvo įpratusi gyventi komfortiškai, atostogauti ir pinigus leisti Turkijoje, Kipre, Maltoje.
„Apie 20 procentų žmonių sudaro ta vidurinioji klasė, kurie jau turi didesnes pajamas, keliaudavo į užsienį atostogų. Tai ta vidurinioji klasė nukentės labai stipriai – tiek finansiškai, tiek ir gyvenimo komfortas suprastės. Dažnas iš jų neteks darbo, nes dirbo užsienio kompanijose“, – teigia M. Dubnikovas.
O kiti neteks ir namų, mat būsto paskolų palūkanos pakilo iki 20 procentų, o atlyginimai sumažėjo perpus. O blaiviau mąstantys rusai prisipažįsta norintys palikti šalį, bijantys užeiti net į parduotuves, kur rusai masiškai šluoja maisto produktų lentynas:
„Mano verslas susijęs su doleriais, o dabar visos prekės atšauktos. – O kaip su ateitimi? – Tiesą sakant, išvyksiu į kitą šalį.“
„Mes likome be santaupų, negalime jomis naudotis. O į parduotuves baisu užeiti.“
„Daug žmonių neteko darbų, išaugo konkurencija. Tai sukėlė didžiulį pasipiktinimą.“
„Kodėl uždraudė Lipton’ą? Kuo aš dabar maitinsiuosi? Nei „Lipton“, nei „Doritos“, nei „McDonald's“ neliko – tai… Nes viskas kainuos kaip kepenys.“
Internete rusai ašaroja, kad nebeliko jų mėgiamų vakarietiškų prekių, iš šalies pasitraukus virtinei kompanijų. Tuo metu rusų valdžia žada nacionalizuoti vakariečių paliktas gamyklas, parduotuves ir net sandėlius. Esą be skrupulų vogs Vakarų technologijas – toliau tęs analogišką vakarietiškų produktų gamybą. Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas skambiai pareiškė, ką darys ir su „Mc’Donald's“.
„Pranešė apie tai, kad jie užsidaro – na, ir gerai – užsidarykite. Tik rytoj – ten bus ne „McDonald's“, o „Pas dėdę Vanią“. Darbo vietos išsaugotos, o kainos nuleistos“, – kalba Dūmos pirmininkas Viačeslav Volodin.
Tiesa, ekonomistai tokius rusų užmojus vertina skeptiškai, mat nuo izoliacijos fakto Rusija nepabėgs.
„Net jeigu nacionalizuotų įmones formaliai, vis tiek dažnu atveju nesugebėtų vėl atkurti gamybos ar paslaugų teikimo, nes nebūtų tam tikrų komponenčių, ar tam tikrų produktų, kurie gaminami Vakarų Europoje“, – sako Ž. Mauricas.
Ekspertų teigimu, dabartinė ekonominė krizė Rusijoje gali būti net kelis kartus didesnė nei 1998-aisiais metais, kai Rusijoje buvo paskelbtas bankrotas. Dabartinė finansų kontrolė, infliacija, nedarbas stumia Rusiją link Šiaurės Korėjos ir buvusios Sovietų Sąjungos – Rusijos laukia bankrotas.