Superjachta „Titanas“, kuri priklauso Rusijos plieno magnatui Aleksandrui Abramovui, inkarą nuleido Maldyvuose. Taip į sankcijų sąrašą įtrauktas oligarchas bando paslėpti milijoninį turtą nuo arešto. Net penkios superjachtos, priklausančios Rusijos milijardieriams, plaukioja netoli Maldyvų krantų.
Tiesa, Rusų oligarchams šansų išsisukti vis mažiau. Naujausias sankcijas paskelbė Jungtinės Amerikos Valstijos – įšaldo oligarchų turtą ir uždraudžia atvykti į šalį. Rusijos milijardieriams nebus leidžiama perleisti savo turto ir šeimos nariams.
„Šiandien skelbiu, kad į sankcijų sąrašą įtraukiame dešimtis vardų, įskaitant vienus turtingiausių Rusijos milijardierių. Ir uždraudžiu keliauti į Ameriką daugiau nei 50 Rusijos oligarchų, jų šeimų ir artimų bendražygių“, – teigia JAV prezidentas Joe Bidenas.
Sankcijų sąraše atsidūrė ir vienas garsiausias rusų milijardierių – Ališeris Usmanovas – artimas Putino sąjungininkas, o kartu su juo ir Putino atstovas spaudai – Peskovas. Rusijos oligarchas Usmanovas 600 milijonų dolerių vertės superjachtos „Dilbar“ jau nebepamatys – ją konfiskavo vokiečiai.
Apie sankcijas Rusijos milijardieriui Usmanovui ir buvusiam premjero pavaduotojui – Igoriui Šuvalovui pranešė ir Jungtinė Karalystė. Abu veikėjai palaiko itin glaudžius ryšius su Kremliumi, o jų turtas bendrai vertinamas 19 milijardų JAV dolerių.
„Jų turtas tiesiog bus įšaldytas. To turto yra labai daug, pradedant nekilnojamuoju turtu milijoniniu. Baigiant šimtamilijoninėmis jachtomis, taip pat sąskaitose bankuose, taip pat aprūpinta visa giminė ir vaikai, antrosios pusės“, – komentuoja „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas.
Oligarchai visais įmanomais būdais stengiasi pasislėpti nuo sankcijų, tačiau areštuojamos ne tik jachtos, bet ir Rusijos oligarchų vilos, dvarai Monake ar Šveicarijos Alpėse.
„Ta pati Italija skaičiuoja vilas, nusimatę minimalią sumą ir jas taip pat areštuoja, įšaldo. Jau jų neparduosi, neišsikelsi pinigų. Nes pats pagrindinis dalykas, kurio yra siekiama sankcijomis – sustabdyti pinigų judėjimą“, – teigia ekonomistas Marius Dubnikovas.
O sąmyšis kilo ne tik tarp Rusijos oligarchų, bet ir paprastų žmonių. Štai IKEA paskelbus, kad ši uždaro visas savo parduotuves Rusijoje ir Baltarusijoje – į jas tūkstančiai rusų suplūdo pirkti paskutinių vakarietiškų prekių. Iš parduotuvių jie šluoja viską, ką tik gali paimti – kai kurios lentynos jau visiškai tuščios:
„Labai nusiminusi, nes tuos pirkinius, kuriuos planavau įsigyti balandį, tai dabar viską ekstra perku. Draugė iš Voronežo irgi paprašė visko pripirkti. Širdis verkia iš skausmo.“
„Jau nepaėmėme to, ką norėjome, ne, jau nieko nebeliko.“
Įkandin daugiau nei 90 procentų krenta Rusijos įmonių akcijos, masiškai nutraukiamos sutartys su verslais. Dalies įmonių neišvengiamai laukia bankrotas ir didžiulės atleidimų bangos. Iš Rusijos pasitraukia ir vakarietiškos bendrovės. Tad Rusijos laukia beprecedentė ekonominė krizė.
„Prasidėjo sniego gniūžtės efektas. Praėjusią savaitę viena kita įmonė pranešė apie pasitraukimą, dabar tiesiog masiškai įmonės traukiasi, nenori niekas likti paskutiniais tam, kad nepakenktų reputacijai, nepakliūtų į kryžminę ugnį“, – sako Ž. Mauricas.
Pasak ekonomistų, padarinius jaučia ir paprasti gyventojai – artėja infliacijos cunamis. Rusijos rublis jau nuvertėjo 30–40 procentų ir tai tik pradžia.
„Biržoje sukasi apie 100 rublių už vieną dolerį. Tačiau koksai skaičius yra gatvėje, pasakyti sunku. Su popieriniu doleriu šiandien rublių galima daugiau nupirkti nei jie kainuoja biržoje ir jų ten pradeda trūkti“, – kalba M. Dubnikovas.
O štai Rusijos žmogaus teisių aktyvistas ir buvusi šachmatų legenda Garis Kasparovas paragino pasaulio galinguosius visiškai izoliuoti Rusiją – atšaukti savo ambasadorius iš Maskvos ir įvesti neskraidymo zoną virš Ukrainos. O Putiną – atstatydinti.
„Rusiją reikia grąžinti į akmens amžių ir pasirūpinti, kad naftos ir dujų pramonė ir kitos pažeidžiamos pramonės šakos, būtinos Putino režimui, negalėtų veikti be Vakarų technologinės pagalbos. Sustabdykite Putino Vakarų arkliukus ir pasirūpinkite paprastu sprendimu – atstatydinti jį ar apkaltinti už atliekamus nusikaltimus“, – ragina G. Kasparovas.
Tiesa, Kremlius nesustoja skleisti savo propagandos ir įkandin bando pažaboti laisvos žiniasklaidos ir tiesos likučius. Apriboja prieigą prie britų visuomeninio transliuotojo BBC svetainės, įskaitant tinklalapį rusų kalba. Taip pat nepriklausomo naujienų portalo „Meduza“, vokiečių transliuotojo „Deutsche Welle“ tinklalapio. Maža to, dėl Kremliaus suvaržymų Rusijos liberali televizija „Dožd“ nutraukia transliacijas.
„Aš pasirašiau kalbą, tikrai trumpą, bet aš negaliu jos perskaityti, nes tuoj pradėsiu verkti. O verkti aš nenoriu, nes mes daug ką išgyvenome per šį laikotarpį. Mes susidorojome su daugybe problemų ir niekada nepasidavėme ir mes dabar nepasiduodame“, – sako generalinė direktorė Natalija Sindejeva.
Iš eterio dėl karo Ukrainoje nušvietimo pradingsta ir liberalus radijas „Echo Moskvy“, kurio didžiąją dalį akcijų valdo energetikos milžinė „Gazprom“. Kremlius užblokavo radijo stoties tinklapį ir nutraukė transliacijas už esą melagingos informacijos skleidimą.