Nors nelegalai jokių incidentų vietiniams rajone kol kas nesukėlė, apie kone kasdien iš stovyklų pabėgančius sienos pažeidėjus girdintys žmonės nusprendė apsidrausti. Rūdninkų ir aplinkinių kaimų gyventojai jau turi ir patruliuojančius būrius, kurie seka gyvenvietėje važinėjančias mašinas ir stebi įtartinus žmones.
Atsiimdama dujų balionėlį raginimą elgtis atsargiai išgirsta Genovaitė. „Baisu, žinoma, kai dukrą turiu, tai baisu, gi gyvenu viena“, – sako Genovaitė.
Gautą balionėlį rodo ir kiti gyventojai. Laima dar ir pajuokauja, geriau jo neprireiktų, nes neturi įgūdžių kaip naudotis: „Nu, matyt, paspausti reiktų ir viskas. Svarbu ne prieš vėją, bet taip tai kaži, ar nepasimesčiau. Jaučiu pasimesčiau, nei aš ten žinočiau, kaip naudotis, nei aš ten ką.“
Laima kaip ir kiti rūdninkiečiai, gavo dar ir telefoną, jame jau įvestas bendrojo pagalbos centro telefonas. „Vis tiek neramu. Vis tiek neramu. Norisi, kažkaip saugiau truputėlį. Pati einu labai dažnai į kapus, reikia sutvarkyti, palaistyti, kai nebuvo lietaus, man buvo taip baisu, kad siaubas“, – sako Laima.
Dar kitiems padalyti švilpukai.
Baltosios Vokės seniūnas Genadij Baranovič sako: „Tai kaiminystė, jeigu vienas namas duos švilpuką, kitas gali girdėti, ir tada iš savo pusės duos švilpuką. Mes turim numerius, kur kiekvienas gyventojas gali paskambinti.“
Iš viso gyventojai susibūrę į „Saugios kaimynystės“ bendruomenę, arčiausiai Viešojo saugumo tarnybos poligono, kur ir laikomi nelegalai, gyvenantiems žmonėms, išdalijo per 100 balionėlių, 200 švilpukų, ir 50 telefonų. Visa tai savo lėšomis paprašyti seniūnijos nupirko ir rūdninkiečiams padovanojo verslininkai.
Rūdninkų „Saugios kaiminystės“ pirmininkė Julija Janonytė teigia: „Seniūnija bando aprūpinti, žmones balionėliais. Apmokom juos naudotis, jeigu nemoka, švilpukais, ir močiutėms, kurios tegali vieną knopkutę, tiesiog vieną mygtuką paspausti, tai mes duodam telefonus, kur jau įvestas tas numeris 112, kad jos galėtų per daug negalvodamos iškviesti pagalbą sau.“
Vienas per kitą žmonės dalijasi įspūdžiais apie sutiktus, iš viešojo saugumo tarnybos poligono pabėgusius nelegalus. Vietiniai sako atėjūnai kol kas skriaudos nepadarė niekam, tačiau iš poligono, jie esą bėga kone kasdien.
„Žmonės pasakoja, kad važiuodami iš ryto į darbą, mato pamiškėje kažkur, arba stabdo, arba sėdi kur prie kelio, ir iš išvaizdos čia yra ne mūsų gyventojai“, – sako rūdninkietė Kristina.
„Ypač, jie suaktyvėja naktį. Ir po tris po 4 žmones išeina. Bet labai greitai juos gražina“, – sako J. Janonytė.
Štai todėl, kad šie greitai sučiumpami, vietiniai sako besijaučiantys kiek ramiau. Ir švilpukus ar balionėlius ima ne visi.
„Mes turim dabar vaizdo kamerą. Ir apšvietimas, gatvių apšvietimas, pradėjom, kur nėra šviesos, buvo pataisyta. Yra ir bendradarbiavimas, gavom informaciją, iš VRM atstovų, kad reikia, mes galim padėti sutvarkyti tvorą. Nes kaip ten bebūtų, iki šiol tvora nesutvarkyta“, – sako G. Baranovič.
O kol vieni dalija telefonus, rūdninkiečiai buriasi į komandas ir patruliuoja po gyvenvietę. Iš viso saugoti savo gyvenvietę ir gelbėti policijai panoro apie septyniasdešimt žmonių.
Ir vyresni, ir net paaugliai, gavę tėvų sutikimus, keliauja po gyvenvietę dairydamiesi įtartinų asmenų. Vietiniai neslepia, rasti įtartinų nesudėtinga. Patruliuoja ir Vaida, mergina sako baimės nėra, priešingai, labai norisi prisidėti saugant ne tik Rūdninkus, bet ir aplinkinių kaimų gyventojus.
„Turime bendrą grupę, kur matome kiekvieno vakaro naujienas, tai daug. Dienos metu tiesiog mašinos užsienietiškai numeriais vokiškais, suomiškais, tikrina matosi kelius, žiūri kur čia galima ką pravažaiuoti. O vakare, naktį prasideda veiksmas. Tada būna suaktyvėjimas didelis“, – sako savanorė Vaida.
Patruliuoja kasdien apie trisdešimt žmonių. Rūdninkiečiai seka ir visas atvažiuojančias bei išvažiuojančias mašinas.
„Dar kitokių mašinų atvažiuoja, nes dienos metu, jie mato, kad nufotografavom, perdavėm policijai, tai vakare turbūt apsikeičia, atvažiuoja jau naujomis mašinomis. Ir taip tiesiog bando pasiimti savo kolegas“, – sako Vaida.
Į jų akiratį pateko ir irakietis Şibli, kartu su draugu važinėjantis po visas Lietuvos stovyklavietes, kur yra laikomi nelegalai.
„Esu čia, nes mano žmona atvyko į Lietuvą. Ji jau yra čia, anksčiau buvo Baltarusijoje. Ji norėjo atvykti į Vokietiją pas mane, nes situacija Irake yra labai sudėtinga. Esu čia, nes nežinau nieko apie šią šalį ir noriu sužinoti daugiau ir suprasti, ar ji yra saugi“, – sako Şibli.
Vyras neslepia nusivylęs dalimi Lietuvos žmonių. Esą dažnas vietinis tarp nelegalų mato tik nusikaltėlius, o jie pasak pašnekovo, bėga dėl sudėtingos situacijos, ir tikrai vietiniams jokios skriaudos nedarys. Tiesa, problemų dėl to, kad keliauja iš vienos šalies vietos į kitą ir dar mašiną ne lietuviškai numeriais irgi turėjo.
„Buvau sustabdytas daug kartų, daugiau nei 10. Ten mano draugas, pažįstu jį dvi savaites, jį irgi tikrino policija, laikė septynias valandas. Esu nusivylęs Lietuvos policija“, – sako irakietis.
Pats sako Lietuvoje bus tol, kol ras savo žmoną, ir pagaliau galės ją išsivežti į Vokietiją.