Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo spartinanti pensijų kėlimą ir tobulinti indeksavimo tvarką, pagal kurią pensijų didinimui būtų naudojamos „Sodros“ rezerve sukauptos lėšos.
„Svarbu akcentuoti, kad šiuo sprendimu, mes nekauptumėm per didelio, t. y. didesnio „Sodros“ rezervo, bet lėšas nukreiptumėm į pensininkų gyvenimo gerinimą“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
„Pas mus pensininkų skurdas pakankamai didelis ir šios priemonės leistų sumažinti senyvo amžiaus žmonių skurdą – 4.4 proc.“, – teigia viceministras Audrius Bitinas.
Jeigu tokiam planui bus pritarta, jau kitąmet vidutinė senatvės pensija siektų 461 eurą, o senjorai turintys būtinąjį stažą gautų 486 eurus. Po trejų metų ši suma perkoptų pusė tūkstančio ir jau siektų 565 eurus.
„Būtų juntamas didesnis ryšys tarp mokamų į mokų, ir tie žmonės, kurie visą gyvenimą dirbo ir mokėjo mokesčius, jie turėtų ir didesnes pensijas“, – sako M. Navickienė.
Kalbinti senjorai pensijų padidėjimu džiaugtųsi, bet į šiuos valdžios pažadus reaguoja skeptiškai – esą daug kalba, o prideda vos kelis eurus.
„Gal ir jausim, jei iš tikrųjų pakels, bet kad dažniausiai lieka pažadai. Kad galėtum gyvent be didesnio rūpesčio 500 reikėtų turbūt“, – sako senjoras.
„Penkis eurus pakelia, aštuoniais. Va – penkiasdešimt, priklausomai nuo darbo stažo, nuo pensijos dydžio dadėtų, tai būtų jau pensininkui gerai“, – sako kitas senjoras.
Ministerija siūlo keisti ir bendrosios pensijos dalies apskaičiavimo tvarką. Tai leistų kilstelėti sumą gaunantiems pačias mažiausias pensijas – jos didėtų tiems, kurie nesukaupė daug stažo, mat prižiūrėjo artimuosius, augino vaikus, ilgą laiką negalėjo rasti darbo
„Didžiausią poveikį pajaustų mažiausių pensijų gavėjai, nes jos artėtų prie minimalių vartojimo poreikių dydžio, Mažėtų ir palaipsniui eliminuotųsi poreikis mokėti žmonėms sunkiai nesuprantamas, o „Sodrai“ sunkiai administruojamas mažų pensijų priemokas ir šie pokyčiai paliestų ir neįgaliuosius“, – sako M. Navickienė.
Šiems pensijų didinimo pokyčiams įgyvendinti papildomai kitąmet reiktų apie 137 milijonų eurų, prie jau skiriamų beveik 300 milijonų. Šiuo metu Lietuvoje yra virš 600 tūkstančių senatvės pensininkų.
Planuojama, kad konkrečius sprendimus dėl pensijų didinimo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pateiks rudenį, su ateinančių metų valstybės biudžetu.