Tačiau politologė Rima Urbonaitė rėžia tiesiai šviesiai – liberalams džiaugtis nėra kuo.
Žurnalisto Vladimiro Laučiaus pokalbis su politologe – TV3 žinių „Dienos komentare“.
Bene garsiausia politinės korupcijos byla Lietuvoje baigėsi teismo nuosprendžiu apie tai, kad visi nekalti. Kaip jūs vertinate tokį sprendimą?
Aš nesiimsiu vertinti paties verdikto teisinių aspektų – tai turėtų padaryti profesionalūs teisininkai. Tačiau nepaisant visko, mes puikiai suprantame, kad tam tikros politinės, socialinės pasekmės yra jau dabar. Visi matome tam tikrus faktus. Matome, kad buvo pinigai – XIX amžiuje „skolinami“ dėžutėse. Kaip aš juokauju, labai įdomu, kaip tada būtų atrodžiusi Eligijaus Masiulio deklaracija, kai jis ima paskolą iš pono Kurlianskio prieš rinkimus, ir panašūs dalykai.
Kitaip tariant, tam tikri teisės niuansai ir kabliukai čia turbūt yra. Klausimas yra ir dėl STT darbo, ir dėl prokuratūros darbo, ir teismo darbo – neaišku, kurioje vietoje yra kažkokios spragos. Bet suma sumarum – politinei sistemai tai yra smūgis, smūgis pasitikėjimui.
Yra labai svarbu, kad apskritai demokratinėje sistemoje teisingumas veiktų taip, kad mes neturėtume norėti savaime apkaltinamųjų nuosprendžių. Klausimas yra teisingumo. Man atrodo, kad be visų teisinių dalykų, to teisingumo jausmo vakar pritrūko visiems.
Kaip jūs manote, kokie bus padariniai? Ar dabar didysis verslas, politikai atsipalaiduos, liaudiškai kalbant – „pasileis plaukus“, pradės vienas kitam nešioti brendžio dėžutes? Kaip jaustis, kaip veikti žmonėms, manantiems, kad tai, kas buvo padaryta, yra normalu, nes visi nekalti?
Atsipalaiduoti dar nereikėtų niekam. Tuo labiau, kad mes kol kas matome tik apygardos teismo priimtą poziciją, ir aš beveik neabejoju, kad prokuratūra toliau skųs, nustebčiau, jeigu to nebūtų. Kitaip tariant, tas procesas gali užsitęsti. Vienintelis, ko bijau – kad jis gali užsitęsti taip, kad sueis senatys, kaip buvo su Viktoro Uspaskicho ir „Darbo partijos“ byla. Tada vėl nepasieksime jokio teisingumo.
Bet atsipalaiduoti tikrai neverta. Aš matau, kad kai kurie politikai jau tarsi sako, kad viskas yra labai neblogai. Vakar ir Eugenijus Gentvilas kalbėjo, kad politinio skaidrumo yra šiek tiek daugiau, bet čia pat prisiminiau, kad politikų deklaracijos yra beveik balti lapai, o politikai savo darbotvarkių kaip nepildė, taip ir nepildo.
Vakar girdėjome ne vieną politiką kalbant apie tai, kad toks teismo sprendimas gali būti kažkaip susijęs su dabartine valdančiąja dauguma. Kaip jūs vertinate tokius įtarimus, kad būtent tai, kad ir liberalų sąjūdis yra valdžioje, galbūt ir jų koalicijos partneriai kažkaip padėjo, kad tai galėjo iš dalies padaryti įtaką teismo sprendimui?
Aš tai vertinu skeptiškai, nes mes dar nežinome visos tos grandinės ir kur kas nesuveikė. Tikrai nereikėtų be visos šitos analizės visiškai diskredituoti teismus, nes to pasekmės irgi yra atitinkamos. Geriau reikėtų pirmiausia padaryti tuos namų darbus, kad tiksliai žinotume, kur kas neveikia.
Aš pasakysiu paradoksaliai – liberalų sąjūdžiui nėra kuo džiaugtis. Nei vakar buvo kuo džiaugtis, nei šiandien yra kuo džiaugtis, nes jie kaip politinė partija vėl atsidūrė šito neteisingumo epicentre. Džiūgauti čia nėra dėl ko ir nėra iš ko.
Aš nenorėčiau tikėti, kad čia atsirado tokie manevrai, nes tai būtų tikrai labai rimti dalykai, ir tai būtų nenaudinga ir patiems liberalams, ir apskritai valdantiesiems.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Bet ant kiek SUPUVUSI LANDZBERGINE SISTEMA, baisu!!!