Praėjusio amžiaus viduryje Maskva dabartinio Kazachstano teritorijoje, Semipalatinsko apylinkėse susprogdino net 456 branduolines bombas. Dabar apie sprogimus primena krateriais nusėtos stepės.
„Visiems sakydavo eiti iš mokyklų, iš namų laukan. Nes anksčiau namai būdavo iš molio plytų – ir nuo sprogimų sienos trūkdavo, kartais griuvo. Todėl visus išprašydavo lauk. Namas siūbuodavo ir lemputės. Indai žvangėjo“, – įvykius prisimena branduolinių bandymų liudininkas Baglanas Gabullinas.
Vietiniai lyg ištraukas iš baisaus filmo prisimena Maskvos branduolinių ginklų programą. Sako, kad Kremliui niekada nerūpėjo nei gyventojų, nei bandymuose dalyvavusių karių sveikata.
„Įprasta dujokaukė. Nuo ko ji mane apsaugos? Nuo dulkių ir viskas. O nuo radiacijos? Jokia dujokaukė nepadės, nieks nuo to neapsaugos“, – sako karo veteranas Kairbekas Kusainovas.
„Mes dirbome su tomis bombomis plikomis rankomis. Nežinojome, kokios jos pavojingos. Ir kitiems sakėm, kad nekenkia – kitaip sakyti buvo uždrausta. Bet kai sulaukėme 20 metų, praradome jėgas. Buvome nebe tokie, kaip 18. O sulaukę 30-ies daugelis mirdavo“, – pasakoja nevyriausybinės organizacijos vadovas Sayitas Abishas.
Žiaurios branduolinių bandymų pasekmės
Semipalatinsko poligonas yra dabartinio Kazachstano šiaurės rytuose. Vietiniai iki šiol jaučia branduolinių bandymų pasekmes.
„Turiu genetinę ligą, kurią perduosiu iš kartos į kartą. Niekas giminėje to neturėjo. Neturiu abiejų raktikaulių“, – teigia branduolinių bandymų auka Dmitrijus Veselovas.
O į septintą dešimtį įžengusi Saulė – atsiliko protiškai.
„Mano sesė Saulė Bibaševa, 1961 metų. Mokykloje baigė tik tris klases. Nukentėjo nuo bandymų, serga nuo vaikystės. Baigusi trečią klasę ji taip ir nepaliko namų“, – tikina branduolinių bandymų aukos sesuo Umit Bibaševa.
Bombos sproginėjo visai šalia žmonių namų.
„Artimiausia bomba sprogo už 18 km nuo mūsų kaimo. Visi jautė pasekmes. Ėjome į mokyklą, kai sproginėdavo ir gyvename čia iki šiol. Daug žmonių serga leukemija, nuo jos mirė daug 25-erių amžiaus gyventojų. O merginos, būdamos 18–20-ies, žudėsi“, – siaubus prisimena Ybyrbay Serikbay.
Ir manoma, kad dėl Maskvos bandymų nukentėjo apie 1,5 mln. kazachų.
Putinas grasina branduoliniais ginklais
Todėl dabar jie su baime stebi, kaip Putinas vis dažniau žvangina branduoliniais ginklais. Spalio pabaigoje diktatorius demonstratyviai išbandė vadinamąją branduolinę raketų triadą. O prieš tai – pasitraukė iš tarptautinės sutarties draudžiančios branduolinių ginklų bandymus. Putinas giriasi neseniai išbandęs ir branduolinę raketą „Burevestnik“.
„Esame žmonės, kurie patyrė branduolinius bandymus. Jei šalys ir vėl juos atnaujins ir tai pasikartos – žmonijos neliks. Tegu pasimoko iš mūsų kančių“, – įspėja Y. Serikbay.
Amerikiečių žiniasklaida prieš porą mėnesių perspėjo, kad Maskva gaivina branduolinių bandymų poligoną Naujojoje Žemėje. Putinas veikiausiai taip bando galutinai įbauginti Vakarus, kad jie apleistų Ukrainą.
Branduolinės bombos bandymas – jei toks įvyktų – esą smarkiai sukrėstų visą pasaulį.
Bet Maskva ne vienintelė ruošiasi. Ekspertai pastebi, kad bandymų poligonus pastaruoju metu skuba atnaujinti ir Kinija, ir JAV.
Plačiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.