• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Apie protarpinį badavimą daugelis yra girdėję ir ne kartą. Jis paremtas kalorijų apribojimu, kuris sukuria riebalų tirpimo procesą, tačiau ar protarpinis badavimas tikrai tinkamas visiems aiškinosi TV3 laida „Būk sveikas“.

Apie protarpinį badavimą daugelis yra girdėję ir ne kartą. Jis paremtas kalorijų apribojimu, kuris sukuria riebalų tirpimo procesą, tačiau ar protarpinis badavimas tikrai tinkamas visiems aiškinosi TV3 laida „Būk sveikas“.

REKLAMA

Protarpinio badavimo metu išsiskiria tam tikras ketonų kiekis, o smegenys susidūrusios su gliukozės trūkumu juos panaudoja. Tai paskatina galvos smegenų ląstelių atsinaujinimą, tad protarpinis badavimas laikomas ne tik svorio metimo, bet ir sveikatinimosi metodu, kurio metu tam tikrą valandų skaičių visai nevalgoma. 

„12 valandų, 14 valandų protarpinis badavimas yra bene saugiausias sveikatai. 16 val. – reikėtų pasižiūrėti individualius dalykus, pavyzdžiui, galbūt žmogus turi tulžingumą ar virškinimo sistemos problemų ir jam to daryti negalima.

18 valandų ir dar didesnės, agresyvesnės kryptys yra mažiau ištirtos ir jos tikrai yra pavojingos sveikatai“, – TV3 laidai „Būk sveikas“ teigė biomedicinos mokslų daktaras Artūras Sujeta. 

REKLAMA
REKLAMA

Mokslų daktaro teigimu, taip pat labai svarbu ir protarpinio badavimo tikslas. 

„Jei jūs norite numesti riebalinio audinio ir jums negaila prarasti šiek tiek savo raumenų, tai galite taikyti aštresnį badavimo metodą, kada nevalgysite 14–16 valandų. 

REKLAMA

Jei galite apriboti savo kalorijas į 3 skirtingus valgymus ir vos 500 kalorijų, tada galite pasirinkti valgyti ryte ar vakare. Didžioji tyrimų dalis rodo teigiamą poveikį tada, kai žmogus praleidžia pusryčius“, – pasakojo A. Sujeta.

Pasak biomedicinos specialisto, nakties metu organizmas taip pat vykdo labai daug skirtingų funkcijų, todėl reikėtų pagalvoti ir apie maisto kiekį, ir laiką prieš miegą.

„Prisivalgyti jokiais būdais nerekomenduočiau likus vienai valandai iki miego, tačiau likus 2 val. iki miego pavalgyti būtų tikrai protingas sprendimas“, – sakė mokslų daktaras. 

REKLAMA
REKLAMA

Protarpinis badavimas dažnai pasirenkamas kaip būdas sulieknėti, tačiau daugelio jis interpretuojamas neteisingai. Atsisakius maisto, reikėtų atsisakyti ir įvairių saldžių gėrimų. 

„Su protarpiniu badavimu reikia laikytis ir visų tvarios mitybos normų – nevartoti labai daug perdirbtų riebalų, ypač greito maisto, riboti cukraus vartojimą ir tada viskas bus gerai.

Kitą vertus, jei jūs galvojate, kad darysite kalorijų deficitą valgydami spurgas, jūs galite tai padaryti ir galite numesti svorio, tačiau tada mes kalbėsime apie tam tikrų vitaminų stoką, virškinimo sistemos sutrikimus“, – teigė A. Sujeta. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Protarpiniu badavimu galima numesti ir 10, ir 20 kilogramų, tačiau labai svarbu, su kokia priežiūra ir kaip ilgai šis procesas bus atliekamas

„Protarpinis badavimas tikrai tinka didelei populiacijos daliai. Tai yra saugus būdas numesti svorio, klausimas tik, kiek agresyviai jūs tai darysite“, – sakė biomedikas. 

Nors sveikiems žmonės protarpinis badavimas įprastai nėra pavojingas, būtina stebėti savo organizmą ir atkreipti dėmesį, jei juntami neįprasti požymiai.

REKLAMA

„Jei tai yra labai didelis fizinis diskomfortas, vertėtų pasidaryti tyrimus, nes galbūt jūs jau turite 2 tipo diabetą ir to nežinote, ir pas jūs dreba rankos pavartojus maisto“, – teigė A. Sujeta.

Protarpinis badavimas nėra rekomenduojamas turintiems žemą spaudimą, profesionaliems sportininkams ir sergantiems kai kuriomis lėtinėmis ligomis, tačiau net ir sveikam žmogui protarpiniu badavimu nereikėtų piktnaudžiauti.

Daugiau patarimų apie protarpinį badavimą ieškokite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje. 

Laidą „Būk sveikas“ žiūrėkite kiekvieną šeštadienį 10:30 per TV3 televiziją.

VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų