Tiesa, sako, kad į kalėjimus jų sodinti nereikėtų, todėl siūlo taisyti įstatymus, jog pirmą kartą su narkotikais pagautiems žmonėms būtų siūloma rinktis – atsakomybė pagal įstatymą arba dalyvavimas prevencijos, reabilitacijos programose. Tokiems pakeitimams nepritaria Laisvės partijos vadovaujama ministerija.
Į valdžią Laisvės partija atėjo garsiai ir su idėjomis, kurios sukėlė diskusijas tiek Seime, tiek ir visoje šalyje. Viena aštriausių temų – narkotikų politika. Laisvės partija nori panaikinti baudžiamąją atsakomybę pagautiems su narkotikais kišenėse, o už vartojimą apskritai panaikinti net ir administracinę atsakomybę. Laisviečiai nuolat kartoja, kad žmones reikia ne bausti, o padėti gydytis.
„Organizuotas nusikalstamumas yra teisėsaugos darbas, žmonės, vartojantys narkotikus, žmonės, turintys traumines patirtis yra sveikatos sistemos ir pagalbos reikalas“, –kovo mėnesį tvirtino laisvės frakcijos narė Morgana Danielė.
Pastaruoju metu kilus narkotikų vartojimo, o tuo pačiu ir apsinuodijimų, kurie baigiasi net mirtimis, bangai, prokuratūra pateikė savo siūlymus, kaip spręsti šią problemą.
„Būtina tiek administracinę, tiek baudžiamąją atsakomybę nukreipti į prevenciją ir gydymą. Kad žmonės, kurie papuola pirmą kartą, jie turėtų praeiti atitinkamas prevencines programas, tie, kurie turi jau priklausomybę, turėtų praeiti tam tikras reabilitacines gydymo programas. Kitu atveju, jiems būtų taikoma atsakomybė“, – tvirtina generalinės prokurorės pavaduotojas Gintas Ivanauskas.
„Su kuo mes dabar susiduriame iš prokuratūros pusės, yra labai gerai, nes tai reiškia, kad jau yra išgirstami argumentai ir po truputį pradedama suprasti apie ką eina kalba“, – sako laisvės frakcijos narė Morgana Danielė.
Teisėsaugos siūlymas iš esmės atliepia ir Morganos Danielės kartojamą logiką – žmogui leidžiama rinktis, bausmė arba pagalba, prevencija: „Dalinai prokurorai patys to nesupranta, bet kalba apie dekriminalizaciją.“
Prokuratūra dekriminalizavimui nepritaria
Tiesa, prokuratūra kategoriškai nepritaria kanapių dekriminalizavimui. Tik siūlo žmonėms alternatyvą bausmei – pagalbą ir gydymą.
„Prokurorai iš esmės kalba apie tą patį, nepaisant to, kad galbūt dar kol kas taikytų tik vieną kartą prasikaltusiam žmogui. Iš tiesų, jeigu nagrinėtume problemą giliau, tai tiems, kurie prasikaltę daug kartų ir baudžiamoji sistema nepadėjo, jiems kaip tik labiausiai reikia taikyti sveikatos pagalbą“, – teigia laisvės frakcijos narė Morgana Danielė.
Bet prokurorai sako, kad tokiems siūlymams raudoną šviesą uždegė ne bet kas, o kitos laisvietės – Ewelinos Dobrowolskos – vadovaujama Teisingumo ministerija.
„Su tuo tikslu mes jau ne pirmi metai siūlome, kad turėtų būti sudaryta ir darbo grupė, ir peržiūrimas tas skyrius baudžiamajame kodekse, bet iki šiol vis nesulaukiame to palaikymo, kaip ir dabar, paskutiniu metu pateikėme diskusijose šitą klausimą, tai vėl iš Teisingumo ministerijos palaikymo kaip ir neradome, Teisingumo ministerija tam klausimui kaip ir nepritaria“, – sako generalinės prokurorės pavaduotojas Gintas Ivanauskas.
Nežinia, ar nepritarimo nėra dėl to, kad prokurorai nors ir siūlo kompromisinį variantą, vis dar nepalaiko kito laisviečių siekio – dekriminalizuoti kanapes. TV3 žinios prašė ministrės komentaro, tačiau Ewelina Dobrowolska savo nuomonę išsakyti atsisakė. O Morgana Danielė sako, kad tokio kompromiso negana.
„Na, tai nėra kompromisinis variantas, todėl, kad jis neatliepia tos žmonių grupės, kuriai labiausiai reikia taikyti veiksmingą priemonę. Tai reiškia, kad jiems jau baudimas nebepasiteisino, šitie žmonės jau susidūrė su sveikatos žala, benamyste, teistumais, įkalinimu, jie yra pačioje pažeidžiamiausioje pozicijoje ir neapima, jie kaip tik toliau stumiami į paraštes“, – tvirtina Laisvės frakcijos narė Morgana Danielė.
„Kokius mes girdime siūlymus iš jų, tai kad reikia narkotikų vartojimo kambarių, kad reikia dekriminalizuoti, simbolinėmis finansinėmis bausmėmis tiktai bausti, jie taip supranta pagalbą. Čia yra laisviečių pagalbos supratimas, va toks“, – sako „valstiečių“ frakcijos narys Aurelijus Veryga.
Bausti jaunuolius nuo 14?
Prokurorai turi ir kitų idėjų – uždrausti Lietuvoje pardavinėti elektronines cigaretes, padidinti bausmes organizuotiems nusikaltėliams, platinantiems narkotikus vaikams, o taip pat ir išplėsti atsakomybės ribas – dabar už narkotikų turėjimą ar platinimą baudžiami jaunuoliai nuo 16 metų.
Prokurorai siūlo atsakomybę taikyti jau nuo 14. Nors patys pripažįsta, kad į kalėjimą paaugliai neturėtų būti sodinami, taikyti reikia kitokias bausmes.
„Tai nėra valstybės tikslas. Nieko valstybė nelaimi persekiodama baudžiamuoju kodeksu daugiau vaikų. Ne čia turėtų būti fokusas“, – teigia laisvės frakcijos narė Morgana Danielė.
„Laisviečių siekis yra ne pagalbą teikti, o normalizuoti vartojimą, tai reiškia, visuomenę po truputį ruošti legalizavimui“, – tvirtina valstiečių frakcijos narys Aurelijus Veryga.
Anot prokurorų, laisviečių pradėtos diskusijos dėl narkotikų politikos padarė juntamą poveikį visuomenėje – esą dalis žmonių jau suprato, kad narkotikai Lietuvoje jau legalizuojami, pradėjo juos vartoti drąsiau.
„Su vaikais prasideda problemos, todėl, kad jie atėję pasako „ką jūs mums aiškinat, tuoj bus viskas legalu“, – teigia generalinės prokurorės pavaduotojas Gintas Ivanauskas.
Pastaruoju metu padaugėjo atvejų, kai randami paaugliai, apsinuodiję neaiškiais narkotikais. Kai kuriems jų tokie atvejai baigėsi net ir mirtimi.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.
Jai daro nusikaltimą turi būti baudžiami kaip dideli.
Gana tos tolerancijos.