Daugiau apie tai – laidos „Karštai su tv3.lt“ reportaže.
Per avariją Panevėžio rajone girtas BMW vairuotojas pražudė vyrą su trejų metų sūnumi. Tai tik 2 iš 30 žmonių, šiemet žuvusių avarijose.
„Statistika mūsų nedžiugina. Šiai dienai turim 9 žmonėmis daugiau žuvusių nei praeitais metais per tą patį laikotarpį“, – sakė Kelių policijos tarnybos vyriausiasis specialistas Antanas Serapinas.
Per visus praėjusius metus keliuose žuvo 120 žmonių. Kažkam tai – tik skaičiai, o kauniečiui Šarūnui Motiejaičiui primena asmeninę tragediją. Prieš beveik 10 metų triskart greitį viršijęs vairuotojas pražudė jo 22 metų sūnų Eimantą. Tėvas pats rinko įrodymus, kad būtų nuteistas avarijos kaltinininkas Arūnas Stiklioraitis. Nors teismas jį pasiuntė 11 metų už grotų, Eimantą pražudęs vairuotojas vis dar laisvėje.
„Jeigu žmogus nuteisiamas už nužudymą ir paleidžiamas iš teismo salės ir paskui niekaip nestebimas, tai buvo didelė tikimybė, kad jis pasislėps. Taip ir įvyko. Jo tiesiog nėra. Ieško „Interpolas“, įtrauktas į ieškomiausių nusikaltėlių sąrašus“, – kalbėjo Šarūnas.
Paklaustas, ar mato pokyčius, dėl kurių žmonės keliuose būtų labiau apsaugoti nuo tokių tragedijų, sūnaus netekęs Šarūnas pagyrų nežarsto.
„Viskas pakankamai lėtai, ryškesnių [pokyčių] nėra“, – sakė vyras.
Galbūt tai ir lėmė, kad pernai apdovanota už dešimtmečio pažangą gerinant saugą keliuose, Lietuva šių metų pirmą ketvirtį baigė su kraupia žuvusiųjų statistika.
„Žmonės tinkamai neįvertina eismo situacijos, pačios oro sąlygos galėjo turėti įtakos, vairavimo kultūros stoka – priežasčių buketas“, – vardino A. Serapinas.
Didžiausia nelaimių priežastis – greičio viršijimas. Pusė šiemet įvykusių tragiškų avarijų įvyko būtent dėl greičio. O greičio viršijimų šiemet nustatyta jau 65 tūkstančiai. Pernai per tą patį laiką buvo beveik 37 tūkstančiai.
„Ta problema tikrai yra. Vairuotojai elgiasi kelyje neatsakingai, nors ir fiksuojami greičio viršijimo atvejai, gauna baudas. Sumos išties didelės – jau skaičuojama milijonais“, – kalbėjo specialistas.
„Asmuo, kuris užmušė mano sūnų, buvo prieš tai gavęs daug baudų, bet jų tiesiog nemokėjo. Jas ignoravo“, – sakė Šarūnas.
Iš piktybinių pažeidėjų net automobiliai konfiskuojami, tačiau ir tai nepadeda. Mat, kai automobilį atima, jie už kelis šimtus eurų perka kitą ir toliau laksto. Jau porą metų iš eilės Lietuvoje atimama virš 2 tūkstančių automobilių. Tiesa, į šį skaičių patenka ir konfiskuoti iš kontrabandininkų.
„Tiems labai pasikartojantiems atvejams ir tas įstatymas turėtų būti šiek tiek agresyvesnis“, – teigė VILNIUS TECH Automobilių ižinerijos katedros profesorius Vidas Žuraulis.
Avarijų priežastys – ir telefonai. Nors turėtų žiūrėti tik į kelią, vairuotojai niekaip nepaleidžia mobiliųjų iš nagų. Šiemet su mobiliaisiais pareigūnai sugavo beveik 8 tūkstančius pažeidėjų – beveik 2 tūkstančiais daugiau nei pernai tuo pačiu metu.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 16:30 per TV3 televiziją.
Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Karštai su tv3.lt“.