Plačiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Elektrai toliau brangstant ir Vyriausybei svarstant, kaip gyventojams padėti pakelti šį brangimą, prezidentas Gitanas Nausėda siūlo nustatyti elektros kainos kompensavimo lubas. Prezidentas pasisako už tai, kad kompensacijos būtų taikomos ir būtų didinamos tiems, kuriems labiausiai reikia. Šalies vadovas siūlo įvesti 150 kWh per mėnesį suvartojimo ribą namų ūkiui, virš kurios kompensacijos nabegautumėte.
„Įvesti papildomas lubas, į kurių būtų kompensuojama maksimaliai, 150 kW per mėnesį, tas palengvintų situaciją, o kas vartoja daugiau, turėtų daugiau prisiimti svorio“, – teigė prezidento patarėjas Jaroslav Neverovič.
Prezidento nuomone, reikia keisti ir liberalizavimo procesą – neversti nepriklausomo tiekėjo vis dar nepasirinkusių pusės milijono vartotojų pasirašyti sutarčių ir palikti teisę patiems nuspręsti tinkamą metą.
„Gruodžio 18 d., kuri yra įstatyme kaip privaloma pasirinkti tiekėją, kad to reikalavimo nebeliktų. Tie, kurie nenorės, negalės pasirinkti, negalėtų to daryti su sankcija, bauda 25 proc. prie kainos“, – teigė J. Neverovič.
Tokiems siūlymams pritaria ir Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas. Jis užsimena, kad „Perlas energija“ bankroto atveju, jo klientai taip pat turėtų mokėti visuomeninį elektros tarifą.
„Visi bankrutavusio bet kurio tiekėjo vartotojai galėtų būti automatiškai perkelti į visuomeninį tiekėją reguliuojama kaina. Vartotojui nereikėtų jaudintis, kad jis turėtų keisti tiekėją, turėtų galimybę priimtinu laiku pasirinkti kitą tiekėją be streso“, – tikino Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius.
Vieni mūsų kalbinti gyventojai tokioms naujovėms pritaria, kiti gi piktinasi, kad valdžia taip dažnai keičia elektros kainų reguliavimą ir sako nebesuprantantys, ko griebtis:
„Mums svarbu tik kainos dydis, vienodai šviečia, kam mokėti. Kad būtų adekvačiai, kaip žmogui pragyventi ir susimokėti. Gal į Švediją važiuoti, ten geresnės kainos.“
„Gudriau nebuvo galima sugalvoti. Žmonių mulkinimas.“
„Žmonėms, kurie gyvena iš santaupų, – sudėtingas laikotarpis.“
„Blogai, labai blogai, buvo stabili kaina, nebuvo jokių problemų kaip dabar su Perlu atsirado. Žmonės nuskriausti labai.“
Štai socialdemokratas Algirdas Sysas teigia, kad skaičiuojant elektros suvartojimo normą, būtina atsižvelgti į tai, kiek asmenų sudaro namų ūkį ir didesnėms šeimoms lubas padidinti: „Negalima vieną ūkį laikyti vienodai, jei gyvena 1-2 žmonės, kurie uždirba gerus atlyginimus, gali toliau mokėti ir šeima 5-6 žmonių ir taikyti vienodą taisyklę. Šitas sprendimas ne iki galo apgalvotas.“
O valdančiųjų atstovai prezidento siūlymų neatmeta ir žada svarstyti.
„Pasiūlymai bus svarstomi, Vyriausybė ir energetikos ministerija ruošia planą pakeitimų, reaguojant į situaciją. Prezidento siūlymai įdomūs, bet kad mes nepadarytume sudėtingos mokėjimo sistemos, kiek išnaudojau, kuriuo tarifu, sistema turi būti paprasta žmonėms“, – tikino Seimo narys, konservatorius Andrius Vyšniauskas.
O štai nuo kito mėnesio fiksuotus elektros planus atšaukti sumaniusiai „Perlas energijai“ – nauji valstybinių institucijų kirčiai. Energijos reguliavimo taryba įmonę apskundė generalinei prokuratūrai ir prašo apriboti jos teises į turtą, o Vartotojų teisių apsaugos tarnyba jau grasina iki 100 tūkst. eurų bauda.
„Tarnyba įvertino Perlas energija vartotojams teikiamos pasirašyti sutarties sąlygas, kurios susijusios su vienašališku sutarties keitimu. Nustatė tas sąlygas nesąžiningomis“, – teigė Vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovė Dalia Malikauskienė.
„Perlas energija“ gali pasipelnyti parduodant finansinius produktus, pasinaudodama situacija, kurią sukūrė rinkoje. Mes ėmėmės prevencinių veiksmų taikyti apsaugos priemones, kad to neįvyktų“, – teigė Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius.
„Perlas energija“ valstybinių institucijų sprendimus dar analizuoja.
„Dėsime maksimalias pastangas bendradarbiauti su institucijomis. Gavome jų nuomonę, parengsime savo nuomonę ir ieškosime tinkamiausių sprendimų“, – sakė „Perlas energija“ vadovas Vilius Juraitis.
Svarstydama, kaip padėti gyventojams pakelti energetikos kainų šoką, prezidentūra siūlo nuo kitų metų padidinti dar ir neapmokestinamąjį pajamų dydį.
„Didinant NPD pajamos didėja mažiausiai uždirbantiems. Diskusijose dėl MMA tarp socialinių partnerių vyrauja naratyvas, kad NPD turi didėti ne lėčiau nei MMA“, – sakė prezidento patarėjas Vaidas Augustinavičius.
Jei minimali alga, kaip siūlo Lietuvos bankas, kitąmet padidės iki 870 eurų, padidinus dar ir NPD, minimali alga į rankas padidėtų apie 100 eurų.
Visą reportažą žiūrėkite siužete, esančiame straipsnio pradžioje.