Įdomu prisiminti su kokiais žaislais žaidėme dar 90-aisiais. Ne vienas turėjome netikrą „Barbę" su paties pasidarytais drabužėliais. Ir ne vienas iš mūsų kaupėme taip geidžiamą „Kinder" žaisliukų kolekciją, tikėdamiesi rasti triušiuką, krokodiliuką ar nykštuką. Sostinės MO muziejuje esanti žaislų kolekcija iš 9-ojo dešimtmečio veikia lyg laiko mašina. Čia galima rasti ir interaktyvių, kažkada itin moderniais laikytų žaidimų.
Praėjus daugiau nei 20-čiai metų, technologijoms smarkiai pažengus į priekį, neatsilieka ir vaikų pramogų pramonė. Pasak žaislų ekspertų, mažieji tampa vis išrankesni, todėl dabar kuriami interaktyvūs žaislai, kurių jiems kuo ilgiau nesinorėtų numesti į šalį.
Žaislų eksperto rankose – pelėdžiukas, kurį kasdien reikia maitinti, globoti, tikintis, kad jis pradės skraidyti. Pasak jo, tam kartais prireikia net kelių dienų. Toks pelėdžiukas nepigus – jo kaina apie 70 eurų.
„Kiekvienas tiekėjas bando pritaikyti tas technologijas ir sukurti žaislą kuo įdomesnį, kuo patrauklesnį, kad tai nebūtų žaislas, kurį nusipirkai ir numetei. Kad kuo ilgiau su juo žaistum. Tai tiek kokybės gerinimo klausimais technologijos pritaikomos, tiek žmonių pritraukimo klausimais, kad tai būtų interaktyvu ilgam“, – sako žaislų ekspertas Adomas Kupreščenko.
Mėgstamiausių vaikų žaislų topuose – ir dramblys, kuriam labai patinka būti glostomam. Tiesa, ir jis nepigus – piniginę patuštins 60-ia eurų.
Tėvų žaislų parduotuvėse prieš Kalėdas šmirinėja nemažai. Daugelis tikina laiškų iš Kalėdų Senio dar nesulaukę, tačiau jau besidairantys, kuo galėtų atžalas pradžiuginti:
„Mano mažiukas dar. Tenka man rinkti. O ne jam. Tai kuo didesnis, tuo geresnis, kol mažas.“
„Vat, tokį namelį „Barbei.“
„Labiausiai kūrybiniai žaislai patinka. Kad vaikai gali kažką susikurti. Patys pasidaryti tą žaisliuką ar kažkokį darbelį. Ar berniukams tai kažkokie loginiai, mąstymą lavinantys.“
„Sunku pasakyti, nes visko turi. Prašymai kuklūs – kuprinė, dantų šepetėlis. Nu, taip, sakyčiau, gana kukliai. Tėvams sunku bus kažką sugalvoti.“
Berniukai, kaip ir pernai, taip ir šiemet, labiausiai geidžia pagal japoniškus animacinius sukurtų žaidimo personažų bei, žinoma, vis daugiau sugebančių automobilių.
„Numeris vienas, ką mes turime atsivežę, tai „Bakugan". Turbūt daugelis mažylių žino, yra ir filmukas, mados atkeliauja iš seniau. Toliau turbūt yra lazeriu valdomas automobilis – „Zero gravity“, – pasakoja A. Kupreščenko.
Tarp populiariausių prekių, kaip ir kasmet, LEGO rinkiniai bei lėlės barbės. Minėta klasika, pasak prekybininkų, savo pirkėjus atranda visuomet. Kuo toliau, tuo labiau populiarėja patys įvairiausi robotai.
„Robotų turime labai įvairių, kurie įrašo balsą, atkartoja balsą, vaikšto, gali tarpusavyje bendrauti, kaip pakabukas gali būti naudojamas kaip mažesni, programuojami būtų“, – teigia pardavėja-konsultantė Laura Nalevaikienė.
Mažiausią robotuką galima įsigyti ir už 20 eurų, už patį brangiausią teks pakloti 300 ar daugiau. Tačiau, pasak sostinėje įsikūrusios parduotuvės konsultantės, didelei daliai pirkėjų tokios kainos šiuo metu – ne kliūtis, mat daugelis ateinančių už vaikų žaislus šiemet negailėdami ploja itin apvalias sumeles.
„Negaili pinigų. Išleidžia apvalias sumas. Nu, nuo 150 eurų, būna ir už 300, ir 400 apsiperka vienu metu“, – kalbėjo L. Nalevaikienė.
Pramogų sau žaislų parduotuvėse vis labiau ieško ir suaugusieji. Dažniausiai – įvairiausių stalo žaidimų. Anot prekybininkų, būtent ši pramoga šiuo metu išgyvena tikrą renesansą:
„Ateina vis daugiau žmonių įsigyti stalo žaidimus ir atsiranda vis naujesnių stalo žaidimų, taip pat yra iš užsienio kalbų verčiami stalo žaidimai, tas parodo, kad tikrai žmonės domisi, ir juos perka.“
Stalo žaidimų kainos priklauso nuo įgeidžių – paprastesni – 10-15 eurų. Brangesnių, sudėtingesnių kaina – 50-100 eurų. Štai vienas, žaidimo besidairantis pirkėjas tikina – būtent galvosūkiai jam padeda išsaugoti… jaunystę:
„Aš labai mėgstu smegenis judinančius dalykus, kadangi tai apsaugo ir nuo Alzheimerio. Būkim šiek tiek išradingesni gyvenime.“
Populiarumo keletą metų iš eilės nepraranda ir lėlytės LOL, dėmesio sulaukia ir įvairiausi lėlių nameliai – kai kurių kainos siekia net iki 500 eurų.