Paryžiaus respublikos aikštėje – dešimtys tūkstančių žmonių. Jie čia atėjo pagerbti islamisto žiauriai nužudyto 47-erių istorijos mokytojo Samuelio Paty. Dar penktadienį Prancūziją apskriejo šiurpi žinia – viename Paryžiaus priemiestyje čečėnų kilmės 18-metis nupjovė galvą mokytojui už tai, kad jis mokiniams per pamoką apie žodžio laisvę parodė pranašo Mohammedo karikatūras. Į aikštę išpuolio pasmerkti plūstantys žmonės nešasi ne tik gėles, bet ir plakatus su užrašu „Aš esu mokytojas“.
„Atėjome čia apginti respublikos ir jos vertybių – laisvės, lygybės, brolybės ir pasaulietiškumo. Jaučiu, kad tėvynei ir šioms vertybėms gresia pavojus“, – sako senjoras Pierre Fourniou.
Tokios solidarumo akcijos vyko ne tik Paryžiuje, bet ir kituose didžiuosiuose miestuose. O susidorojimą su mokytoju pasmerkė ir musulmonų bendruomenės atstovai, pareiškę, kad mokytojas tapo barbariško išpuolio auka.
Susirinkę žmonės klausia, kodėl teisėsauga nereagavo į pranešimus, kad mokytojas dar spalio pradžioje sulaukė grasinimų, o vienos musulmonės moksleivės tėvas išplatino internetinį kvietimą „mobilizuotis“ prieš mokytoją.
„Man pikta, kad jie žinojo, tačiau nieko nedarė. Tokiais atvejais iš mūsų tikimasi diskretiškumo, mūsų vadovai prašo „nekelti bangų“, viską spręsti mokyklos viduje, bet yra dalykų, kurių nutylėti negalima. Deja, Samuelis Paty liko vienas, jo nepalaikė mokyklos vadovai. Bet šiandien mes už jį, mes sieksime, kad tai nepasikartotų“, – pasakoja mokytoja Helene.
Mokytoją nužudžiusį islamistą pareigūnai nukovė šalia įvykio vietos. Tačiau pareigūnai darbą tęsia. Jie jau sulaikė 11 asmenų ir pradėjo per 80 tyrimų dėl neapykantos kurstymo internete.
Tarp suimtųjų yra ir Prancūzijos tarnyboms žinomas mokytojui grasinęs musulmonės moksleivės tėvas, taip pat keli teroristo šeimos nariai.
Aiškėja, kad pats 18-metis sąsajų su mokytoju neturėjo ir tikriausiai ginklo griebėsi, reaguodamas į tūžmingą kampaniją internete.