Buvusį popiežių Anapilin palydėjo popiežius Pranciškus, Šventojo Petro aikštėje aukojęs mišias, o po ir pats jautriai ištaręs savo pirmtakui paskutinįjį sudiev. Į laidotuves vyko ir prezidentas Gitanas Nausėda.
Į Šv. Petro aikštę įnešamą buvusio popiežiaus Benedikto XVI kiparisinį karstą susirinkusi minia pasitinka plojimais. Taip prasideda istorinės laidotuvės popiežiaus, kuris pirmasis per 600 metų dėl sveikatos problemų atsistatydino iš savo pareigų, šiuo savo poelgiu sudrebinęs Bažnyčią ir griežtas jos dogmas.
Didžiulė minia atvyko į Vatikaną atsisveikinti su popiežiumi emeritu – iš viso apie 60 tūkstančių žmonių. Yra ir tikinčiųjų plakatas, raginantis skelbti jį šventuoju. O susirinkusiųjų gretose – kardinolai, vyskupai, tikintieji iš viso pasaulio ir aukšto rango užsienio politikai, karališkųjų šeimų ir bent trylikos šalių šalių vadovai, nors tik Vokietija ir Italija buvo prašomos atsiųsti delegacijas.
Su popiežiumi emeritu atsisveikina ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, ceremoniją stebintis kartu su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda.
„Popiežius emeritas Benediktas XVI rado kelią į žmonių širdis, pirmiausia rasdamas teisingą paprastą, kuklų žodį, įtvirtindamas ir skleisdamas tas idėjas, kurias bažnyčia puoselėjo ištisus šimtmečius. Ir vienas iš svarbiausių jo vertybinių postulatų yra tas, kad jis sakė, kad blogiui negalima nusileisti, kad su blogiu reikia kovoti. Tai yra aukščiausia gailestingumo ir teisingumo forma“, – kalba G. Nausėda.
Netrukus aikštėje pasirodo ir popiežius Pranciškus. 86-erių pontifikas aukoti mišių už savo pirmtaką atvyksta neįgaliojo vežimėlyje. Skelbiama, dėl kamuojančių kelio skausmų.
Skambant iškilmingoms choro giesmėms, popiežius Pranciškus pakviečia tikinčiuosius pripažinti savo nuodėmes ir pradeda maldą už popiežių emeritą Benediktą XVI-ąjį.
„Maloningas Tėve, Tavo gailestingumui patikime popiežių emeritą Benediktą, kurį padarei Petro įpėdiniu ir Bažnyčios ganytoju, bebaimiu tavo žodžio skelbėju ir ištikimu dieviškųjų slėpinių tarnu“, – sako popiežius Pranciškus.
Pasibaigus mišioms, jautri akimirka. Popiežius Pranciškus peržegnoja Benedikto XVI karstą ir mintimis palydi jį į paskutinę kelionę.
Popiežius emeritas bus palaidotas po Šv. Petro bazilika esančioje kriptoje, kurioje anksčiau buvo saugomi Jono Pauliaus II palaikai. Prieš palaidojant velionį kriptoje, jo karstas bus įdėtas į cinko karstą, o šis – į dar vieną, ąžuolinį karstą. Beje, Vatikanas skelbia, kad per tris dienas trukusį viešą šarvojimą Šv. Petro bazilikoje popiežių emeritą pagerbė net 200 tūkstančių žmonių.
„Šis žmonių srautas, tikrai didžiulis žmonių srautas, kurie norėjo ateiti išreikšti paskutinę pagarbą, pademonstravo ir rodo, kad jo žodis sudygo žmonių širdyse ir kad sugebėjo atliepti žmonių lūkesčius“, – tvirtina G. Nausėda.
Konservatyviomis pažiūromis garsėjęs vokietis Benediktas XVI, kurio tikrasis vardas Josephas Ratzingeris, gruodžio 31-ąją mirė vienuolyne Vatikano soduose, kur po atsistatydinimo gyveno pastaruosius dešimt metų. Anapilin popiežius emeritas iškeliavo būdamas 95-erių.
Nors dabartinis popiežius gyrė Benedikto XVI drąsą pasitraukti iš pareigų ir teigė, kad tai „atvėrė duris“ kitiems pontifikams pasielgti taip pat, popiežius emeritas buvo ne kartą kritikuojamas dėl neveiksnumo Bažnyčią drebinant kunigų pedofilijos skandalams.
Visgi jis tapo pirmuoju pontifiku, viešai atsiprašiusiu už kunigų elgesį ir susitikusiu su jų aukomis. Jis buvo vadinamas ir atitrūkusiu nuo šių laikų, mat griežtai pasisakė prieš kunigų santuokas ar moterų įšventinimą į kunigus, o tos pačios lyties asmenų santykius apibūdino kaip griaunančius žmogaus esmę.