Kai mėgstamiausias šalies politikas G. Nausėda taip ir nesugebėjo iš posto iškrapštyti populiarumo antirekordą pasiekusio J. Narkevičiaus, ekspertai tai laikė valstiečių antausiu šalies vadovui. Ir visi laukė prezidento reakcijos. Vakar tylėjęs, G. Nausėda padėtį įvertino šiandien. Prabilo jis nuvykęs vizito į Plungę.
„Vertinu kaip visišką politinės atsakomybės prisiėmimą už šį ministrą. Jeigu leisite pasakyti vaizdžiai, premjeras dabar neša susisiekimo ministrą ant savo rankų per upę, kurioje yra daug politinių nuotekų. Ir klausimų tiktai daugės“, – sako Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.
Jeigu pastaruosius du mėnesius dėmesio centre buvo pats J. Narkevičius su savo nemokamais pietumis ir gyvenimo Seimo viešbutyje peripetijomis, dabar akivaizdu, kad dėmesį G. Nausėda nukreipia į S. Skvernelį. Ir beda į pačią didžiausią premjero kadencijos dėmę – abejotiną jo paties gatvės asfaltavimą. Prezidentas nebežino, ar pasitiki S, Skverneliu.
„Kol kas aš negaliu atsakyti į šitą klausimą, palūkėkime visų aplinkybių, kurias išsiaiškinsime pirmiausia kelio asfaltavimo klausimu. Tai yra glaudžiai susiję klausimai“, – pasakoja G. Nausėda.
G. Nausėda pareiškė dabar lauksiantis Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos išvadų. Ji jau prieš mėnesį ėmėsi tyrimo dėl gatvės, vedančios į S. Skvernelio namus, asfaltavimo aplinkybių. Premjeras visų akiratyje dėl to atsidūrė rudenį, kai paaiškėjo, kad jo gatvei Vilniaus rajono savivaldybė, leidus Vyriausybei, skyrė 300 tūkstančių eurų. Tiek premjeras, tiek ministras griežtai neigia bent kaip prisidėję prie to, kad kelionės į savo namus S. Skverneliui taptų patogesnės. Pasak politologų, G. Nausėdos argumentas logiškas – visuomenė iki šiol nežino, kuo tikėti.
„Apie tą keliuką irgi yra istorijų, kai sako, kad kai kurie gyventojai susidėjo pinigus, kad jį nutiestų, ne vien iš valstybės biudžeto buvo skirti pinigai. Manau, kad čia yra ką tirti“, – teigia politologė Jūratė Novagrockienė.
Pasak J. Novagrockienės, prezidento sprendimas dėmesį nuo J. Narkevičiaus nukreipti į premjerą – irgi suprantamas:
„Tai yra labai natūrali reakcija, nes tiek koalicija, tiek ministras pirmininkas, gindamas, remdamas, palaikydamas J. Narkevičių, prisiėmė atsakomybę“.
Tarnybinės etikos komisija dar negali atsakyti, kada užbaigs tyrimą dėl vadinamojo premjero keliuko, jis gali užtrukti dar pora mėnesių. Pats S. Skvernelis per patarėjus pranešė šiandien Nausėdos pasisakymų nekomentuosiantis, nors mielai dalijo interviu lenkų žiniasklaidai. Už premjerą, kaip jau įprasta, kalba valstiečių pirmininkas R. Karbauskis.
Savo ruožtu G. Nausėda aštrių žodžių nepagailėjo ir premjero teiginiams apie J. Narkevičiaus įdarbintus giminaičius. Apie tai, kad ministras pavaldžiose įstaigose esą parūpino vietas dvidešimčiai saviškių, nors nepateikė jokių įrodymų, Nausėda prabilo praėjusią savaitę. S. Skvernelis iš to išsišaipė, neva J. Narkevičius įdarbino nereikšmingus pažįstamuosius, pavyzdžiui, „pusseserės vyro vaiko anūką“. Nausėda ragina nešaržuoti.
„Ta informacija yra pakankamai rimta ir nereikia pasakoti: „laiškininkai, vairuotojai ar kažkelintos eilės giminės. Jeigu aš įdarbinčiau savo antros eilės pusbrolį vairuotoju, tikrai jūs mane prikaltumėte prie sienos be vinių, ar ne?“, – kalbėjo G. Nausėda.
O vasarą vykęs G. Nausėdos ir J. Narkevičiaus susitikimas prieš paskiriant jį ministru, regis, buvo pirmas ir paskutinis. Jau vakar į vieną pasitarimą buvo pakviestas ne J. Narkevičius, o jo viceministras. J. Narkevičiaus prezidentūroje šalies vadovas matyti nepageidauja.
„Jeigu aš išreiškiau nepasitikėjimą konkrečiu žmogumi, būtų daugiau negu keista, jei tas žmogus ateitų lyg niekur nieko ir svarstytų klausimus Prezidentūroje“, – sako G. Nausėda.
„Nesu kažkoks jautrus vaikelis, kuris verkia dėl kažkokio žaisliuko. Emocijos, asmeniškumas yra antraeiliai dalykai ir aš to nesureikšminu“, – pasakoja ministras J. Narkevičius.
Pasak politikos ekspertų, greičiausiai nesureikšmins ir S. Skvernelis, tai jau tapo įprasta. Visgi, jeigu prezidentas pareikštų nepasitikėjimą premjeru, tai vestų tik į viena – visos Vyriausybės atsistatydinimą. Bent taip turėtų būti, jeigu valdžia paisytų politinės moralės nuostatų. Tačiau gali būti, kad Tarnybinės etikos komisija savo tyrime nieko skandalingo nepaskelbs ir tiesioginės premjero ar ministro kaltės dėl keliuko asfaltavimo neras.
„Jeigu neišaiškės naujų faktų, aplinkybių, kadangi moralė visiškai nieko nereiškia šitai Vyriausybei ir Seimo daugumai, manau, tokia situacija ir liks. Vyriausybė valdys iki pabaigos“, – teigia J. Novagrockienė.
O čia prezidentas irgi patraukė per dantį S. Skvernelį. Jo teigimu, ne jam, o S. Skverneliui dabar reikia domėtis savo politine karjera ir jis pats turės atsakyti sau į klausimą, ar gali toliau dirbti esant tokioms aplinkybėms. Akivaizdu, kad susipykę su žmonių mėgstamu G. Nausėda, valstiečiai prieš rinkimus tik dar labiau susigadins ir šiaip neblizgančius reitingus.