• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prezidentės Dalios Grybauskaitės skiepas nuo COVID-19 įaudrino antivakserius. Po prezidentės apsilankymo poliklinikoje feisbuke pasipylė sąmokslo teorijos ir melagienos.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės skiepas nuo COVID-19 įaudrino antivakserius. Po prezidentės apsilankymo poliklinikoje feisbuke pasipylė sąmokslo teorijos ir melagienos.

REKLAMA

Dalis komentatorių skleidžia surežisuotą melą, neva Grybauskaitė nepasiskiepijo, o tik suvaidino skiepą. Ta pačią taktiką dezinformatoriai naudoja ir skiepijantis daugybei garsių žmonių visame pasaulyje. Sociologai ir Seimo nariai priduria, kad tokie antivakserių komentarai pavojingi, sėja nepagrįstą nepasitikėjimą vakcinacija.

Vos tik prezidentė pasidalijo akimirka iš Santaros klinikų šeimos medicinos centro skiepų kabineto, interneto komentatoriai susiskaldė į dvi dalis stovyklas. Dauguma giria D. Grybauskaitę, kad ji skatina šalies gyventojus skiepytis nuo COVID-19, likę kabinėjasi prie nuotraukos detalių, skleidžia melagingas sąmokslo teorijas, kad prezidentė nepasiskiepijo, o skiepą neva suvaidino. Vakcinacijos priešininkai pradėjo dalytis nuotraukų koliažais, aiškina, kad neva nuotraukoje švirkšto adata uždengta.

Verdant diskusijoms, D. Grybauskaitė pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame aiškiai matosi visa „Pfizer-BioNTech“ vakcinos suleidimo procedūra, tačiau ir tai nepakeitė dalies antivakserių nuomonės.

REKLAMA
REKLAMA

„Visai nepajutau. Labai gerai, ačiū labai, taip laukiau ir taip apsidžiaugiau, kad pakvietėt. Tai labai gerai. Visiems skiepytis. Nedidelė dalis žmonių toliau skleidžia nepagrįstas abejones, nuotraukoje ieško vakcinos pakuotės“, – sako prezidentė D. Grybauskaitė.

REKLAMA

Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų fakulteto Psichologijos katedros docentas Visvaldas Legkauskas pasakoja, kad dažnai tokį nepasitikėjimą faktais internete suinteresuotos jėgos ar Rusijos troliai sieja piktybiškai, mat yra tam tikra auditorija žmonių, kurie mielai įtiki nesąmonėmis.

„Aš vertinu tai, kaip vieną kibernetinių grėsmių apraiškų. Tas pirminis postūmis vyksta iš už sienos, paskui prisijungia žmonės, kurie turi baimes, kuriems ta idėja, kad kažkas yra meluojama, jie yra jautrūs tokiai idėjai. Mes gyvename tokiame išskirtiname įtemptumo ir nesaugumo laikotarpyje, tai žmonės jautrūs, reikia tik pasiūbuoti“, – pasakoja socialinių mokslų daktaras V. Legkauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Panašias sąmokslo teorijų puoselėtojų komentarų lavinas buvo galima matyti, kai pasiskiepijo prezidentas Valdas Adamkus su žmona Alma bei profesorius Vytautas Landsbergis. Anot Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Kūrybinių industrijų fakulteto dekanės Živilės Sederevičiūtės-Pačiauskienės, sąmokslo teorijų skleidėjais tampama dėl nesaugumo jausmo.

„Tie žmonės, kuriems trūksta saugumo, kurie yra šiek tiek socialiai atskirtyje, jie labiau yra linkę tikėti sąmokslo teorijomis ir labiau ieško tų pateisinimų“, – teigia kūrybinių industrijų fakulteto dekanė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Žmonės, kurie nepasitiki valstybe, ne valdžia, o valstybe. Dažniausiai būna žmonės, kurie nėra patenkinti, kaip jiems sekasi gyventi, kuriems sekasi ne taip, kaip jie norėtų“, – kalbėjo V. Legkauskas.

Panašios istorijos vyksta visame pasaulyje. Pavyzdžiui, JAV viceprezidentė Kamala Harris susilaukė lygiai tokios pačios reakcijos, kaip ir dalia Grybauskaitė. Dalis komentatorių niršo, kad prastos kokybės vaizdo įraše jiems taip pat nesimatė adatos.

REKLAMA

„Amerikiečių atliktas tyrimas parodė, kad 60 procentų žmonių tiki dviem arba daugiau sąmokslo teorijomis. Tai nėra nieko reto, bet kas yra reta, kad yra nedidelė grupių žmonių, kurie tiki labai daug sąmokslo teorijų, imlūs teorijoms. Kad vakcina yra farmacininkų sąmokslas, kad pats COVID-19 sąmokslas, kad 5G sulipę su vakcinomis“, – sako V. Legkauskas.

Abejones vakcinomis sėja ir pavieniai visuomenės veikėjai, Seimo nariai. Pavyzdžiui, Dainius Kepenis įsitikinęs, kad sveiki žmonės iš viso neturėtų skiepytis.

REKLAMA

„Apie jokius skiepus neturiu kalbėti jokio ūpo. Kadangi žinau, kad jie yra skirti tiems žmonėms, kurie nesirūpina savo sveikata, nesidomi mokslu, kurie rūko, kurie girtauja, kurie guli prie televizoriaus. Tikrai, mielieji, skiepykitės, šita kompanija jums skiepus yra paruošusi“, – pasakoja D. Kepenis.

Anot Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Lauryno Kasčiūno, toks parlamentarų elgesys negali būti toleruojamas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jie turi teisę reikšti savo įsitikinimus, bet jie lygiai taip pat turi pagalvoti, kad kiekviena melagiena, kiekvienas melas gali ne tik šokiruoti visuomenę, bet ir atgrasyti žmones nuo skiepų, o tai gali kainuoti gyvybę“, – teigia Seimo narys L. Kasčiūnas.

Mokslininkai priduria, kad Lietuvos politikai ir sveikatos ekspertai privalo suderinti savo žinutes, pandemijos metu kalbėti vieningai.

„Jeigu vienas kažkas nori būti truputėlį geresnis, pasirodyti visų kitų akyse geresnis, tarsi nustatė netinkamus skaičius, netinkamą statistiką ar panašiai, tai labai supriešina visuomenę ir labai paskatina tuos sąmokslo teorijų ieškotojus dar labiau netikėti oficialia informacija. Daug daugiau reikia išteklių, kad vėl įtikinėti visuomenės įgyti imunitetą skiepytis“, – kalbėjo Ž. Sederevičiūtė-Pačiauskienė.

Antivakserių judėjimas Lietuvoje yra pakankamai aktyvus. Seimo narys L. Kasčiūnas skaičiuoja, kad šiai grupei priklauso 7 procentai Lietuvos gyventojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų