2020-ieji, laikas iki Seimo rinkimų. Partijoms bandant vilioti rinkėjus, konservatoriai į rankas pasiėmė ir skaidrumo bei atsakomybės vėliavą.
„Pasižadėkime – pirmiausia sau – kad iškilus pagrįstoms abejonėms kurio nors iš mūsų veikla ir sprendimais, nesudrebės balsas prisiimti atsakomybę“, – prieš rinkimus kalbėjo ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Tuo metu, kaip pavyzdys, buvo minimas buvusio susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius – konservatoriams kliuvo ir jo skaidrumas skirstant lėšas, namo statybos istorijos, galiausiai net jo vakarienė Abu Dabyje už kurią sumokėjo kelių direkcija.
„Aš nebežinau, ar galima būti labiau nustebusiam. Kiekvieną savaitę komentuojant naujas istorijas, kurios persekioja ministrą, vienas dalykas yra aiškus: ministras nesako tiesos. Jis veliasi faktuose, neatitinka jo istorijos su tuo, kas skelbiama žiniasklaidoje, bet jo galimybės toliau dirbti nesikeičia. Jis jau seniai nebegalėjo dirbti šiose pareigos“, – kalbėjo konservatorių pirmininkas Gabrielius Landsbergis.
Ir nors Narkevičiaus kaltė teisėsaugos nebuvo įrodyta, konservatoriai aiškino, kad jis prarado pasitikėjimą, dirbti toliau negali. Ir žadėjo, kad išrinkus juos, jie taikys gerokai aukštesnius skaidrumo standartus. Bet komunikacijos ekspertai sako, kad deja, bet konservatoriai pažadus pamiršo.
„Pažadai yra pamirštami ir sakoma ne, ne, braukime brūkšnį, mes nekalti, mes atsiprašėme, o dabar visi kalti, kas toliau bando mus sieti su šita situacija“, – komentuoja komunikacijos ekspertas Mantas Martišius.
„Šita partija ėjo į rinkimus kalbėdami apie naujus standartus, naują skaidrumą, naują politinę kokybę, naują politinę kultūrą. Deja, bet mes matome, kad tie pažadai nėra įgyvendinami ir iš esmės veikiama tais pačiais principais, kuriais buvo veikiama ir anksčiau, ir prieš kuriuos ta pati Tėvynės sąjunga labai aršiai kovojo būdama opozicijoje“, – kalba komunikacijos ekspertas Andrius Šuminas.
Opozicijai ir visuomenei bandant suprasti, ar kažkas perspėjo Bartoševičių ir ar valdantieji taip nebandė slėpti pedofilijos skandalo nuo visuomenės, patys politikai pradėjo painiotis savo atsakymuose, o galiausiai pradėjo aiškinti, kad keliami klausimai yra tardymas.
„Kažkas, kas ėjo penktadienį alaus, tiesą sakant, kalbėjosi realiai apie paprasčiausius darbinius klausimus, dabar yra tardomas, dėl to, kad tai yra kas, nusikalstama kažkokia veika?“, – piktinasi G. Landsbergis.
„Nesuprantu, kuo aš esu kaltinama ir koks tai yra tardymas“, – sako konservatorių frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Ekspertams įspūdį paliko ir vakarykštė Gabrieliaus Landsbergio konferencija, kurioje jis pareiškė, kad partija prisiima per daug kaltės, o visas informacijos nutekinimo skandalas yra Skvernelio surežisuotas muilo burbulas ir cirkelis.
„Pradeda partijos vadovybė nervuotis, erzintis, ir kaltinti kitus, sakyti, kad čia ne mes kalti, o kalti visi kiti aplinkui, kurie galvoja kitaip, nei mes“, – teigia M. Martišius.
Beveik 3 savaites valdantieji bandė atsakyti į klausimus, tačiau patys juose painiojosi, pasakę vieną teiginį, po kelių dienų jį jau pateikia kitaip, o įrodymų pagrindžiančių žodžius, pavyzdžiui žinučių, pateikti visuomenei negali. Tad vakarykštė Landsbergio konferencija tarsi parodė, kad partija iš blaškymosi perėjo prie naujos strategijos – aklai gintis ir kontratakuoti – kaltinti jiems nepritariančius dalyvavimu opozicijos spektaklyje.
„Turi būti braukiamas brūkšnys ir pasakoma viskas, gana. Atsakymai pasakyti“, – kalba G. Landsbergis.
„Tų klausimų kyla tiek žiniasklaidai, tiek visuomenei, tiek kitoms partijoms, opozicijos politikams, akivaizdu, kad taškas negali būti dedamas, nes nevisi taškai dar sudėti, neatsakyta į visus klausimus ir kaltinimai, kad čia vyksta kažkoks politikavimas ar panašiai, šiuo atveju, atrodo pakankamai nesolidžiai“, – tvirtina A. Šuminas.
Moralinė atsakomybė pompastiškai net buvo įrašyta koalicijos sutartyje:
„Moralinius ir etinius kriterijus savo veiklai kelsime tolygiai teisiniams, suprasdami, kad politinės atsakomybės prisiėmimui pakanka ir moralinių priežasčių. Politinę kultūrą Valstybėje stiprinsime ir žmonių pasitikėjimą politika grąžinsime asmeniniu pavyzdžiu. Reikalausime nulinės tolerancijos korupcijai.“
Valdantieji vakar savo balsais užblokavo ir parlamentinės komisijos sukūrimą, kuri būtų aiškinusis, ar kažkas perspėjo Čilėje viešintį Bartoševičių apie būsimą prokurorės kreipimąsi dėl jo neliečiamybės naikinimo, taip bandydamas apsaugoti valdančiuosius nuo pedofilijos skandalo.