Jau beveik savaitę Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje gulėjusi moteris tikina – maistas čia toks geras, kad ji savo artimiesiems net siunčia nuotraukas su patiekalais, kuriuos gauna.
„Fotografuoju ir siunčiu šeimai parodyti, kad, na, nėra taip blogai. Na, tarkim: perlinė agurkų sriuba, vištienos plovas“, – sako Rūta Skyrienė.
Ligoninių maistą fotografuoja ir kiti pacientai. Tiesa, jie nusiteikę daug pesimistiškiau. Toks įspūdis susidaro atsidarius socialiniame tinkle „Facebook" sukurtą grupę, kurioje laisvai liejasi nuoskaudos dėl gydymo įstaigose tiekiamo maisto.
Kukliai atrodo pietūs Antakalnio klinikose, kitas ligonis rodo, kaip atrodo vakarienė vienoje Kauno ligoninių. Nuotraukose matyti ir visas Mykolo Marcinkevičiaus ligoninėje pacientams tiekiamas maistas: pusryčiai, pietūs ir vakarienė.
Nusiskundimų šioje paskyroje dėl esą nevalgomo maisto sulaukė ir Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė. Po šia nuotrauka komentaras trumpas – kas tai?
TV3 pakalbino dar vieną šios ligoninės pacientą. Antrą savaitę prie patalo prikaustytas vyras tikina – maistas čia išties valgomas.
„Įvairus tas maistas, viską, o skonis tai subjektyvu. Vienam reikia, kad sūru būtų, kitam, kad saldu, kitam, kad dar kažkas. Tiesiog aš patenkintas ligoninės maistu ir aš problemų nematau“, – pasakoja ūkininkas Alvydas Radvila.
Sveikatos apsaugos ministerija nuo lapkričio pacientams uždraudė tiekti riebaluose virtus ar keptus žuvies bei mėsos gaminius, nustatė leidžiamus druskos bei cukraus kiekius, įvedė ir daugiau draudimų. Pasak respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės direktorės, jų įstaiga kol kas dėl šių Verygos nurodymų didesnių sunkumų nepatyrė.
„Pakeitimų reikėjo įgyvendinti labai mažai. Tai mes turėjome visiškai atsisakyti saldinimo, sumažinti druskos vartojimo normas, kas yra tikrai nedideli mums pokyčiai, praplėsti savo siūlomų pacientams daržovių asortimentą ir įvedėm vieną riebios žuvies patiekalą“, – teigia direktorė Jelena Kutkauskienė.
Esą jų įstaigai persiorientuoti buvo daug paprasčiau ir dėl to, kad maistą ligoninėje jie gaminasi patys jau keletą metų. Centralizuotai maitinimą teikusios ir skandaluose nuolat linksniuotos bendrovės „Pontem" paslaugų čia atsisakyta dar 2017-aisiais, po nesibaigiančios pacientų skundų dėl prasto maisto lavinos.
Tačiau, panašu, kad maistui ligoninėje netolimoje ateityje teks išleisti gerokai daugiau. Bet dėl to, pasak direktorės, kalta visai ne Verygos ligoninių maisto reforma.
„Nemažai maisto produktų didmeninėje rinkoje labai stipriai brangs. Tai, pavyzdžiui, kiaušiniai, kiauliena, ir, ko gero, mūsų sąnaudos padidės, bet jie yra susiję tikrai ne su valgiaraščių pakeitimu, bet būtent su kainos svyravimu rinkoje“, – kalbėjo J. Kutkauskienė.
Sveikatos apsaugos viceministras sako, kad šalies ligoninių valgykloms su naująja tvarka dorotis sekasi puikiai. Nors patikrinimų ar taisyklių laikomasi kol kas dar nebuvo, skundų iš pacientų esą beveik nebeliko. Tiesa, jokių papildomų pinigų ligoninėms, diegiančioms naują meniu, neskirta.
„Lėšos ligoninių maitinimui pačių įstaigų sprendimu ir jos pagal savo galimybes ir pagal poreikį priima sprendimus, kiek lėšų turi būti skirta ligonio maitinimui“, – sako viceministras Algirdas Šešelgis.
Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė tikina, kad Verygos ligoninių maisto reforma gražiai atrodo tik popieriuje. Esą neskyrus papildomo finansavimo, naivu tikėtis, kad maistas pagerės.
„Žodinės tos reformos ir reikalavimai gydymo įstaigoms, tačiau nėra tai pagrįsta finansiškai. (sujungti) Ministras visada pasakys, kad paslaugų įkainiai pastoviai didėja, bet lygiagrečiai pasakyta, kad tas visas padidėjimas būtų skiriamas medikų atlyginimams“, – pasakoja pacientų asociacijų pirmininkė Vida Augustinienė.
Daktariška dešra iš visų šalies gydymo įstaigų turėtų išnykti per ateinančius trejus metus – toks pereinamasis laikotarpis skirtas ligoninių maisto reformai įgyvendinti.